آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ تیر

گوشت از ۱۵ آبان در تهران شناسنامه دار می شود

۱۵ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۰۶ بعد از ظهر سرآشپز
گوشت از 15 آبان در تهران شناسنامه دار می شود؛ کنترل همزمان کیفیت و قیمت

آشپزباشی – امیرحسین خواجوی: تا حالا شده به گوشتی که از مغازه ها می خرید فکر کنید؟ گوشتی که برای خرید آن حداقل باید کیلویی ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان هزینه کنید. آن هم در موقعیتی که قیمت سایر مواد غذایی مثل مرغ، برنج، روغن، چای و میوه نیز چندان ارزان نیست. اصلا تهیه  مواد غذایی در این دوره و زمانه یکی از اصلی ترین و سنگین ترین هزینه های خانوار است. به خصوص اگر از آن تیپ آدم هایی باشید که به تغذیه اهمیت می دهند.

خوش خوراکی پر هزینه اما بی کیفیت!

خوش خوراک بودن آن هم در این دوره کار راحتی نیست. چون تهیه و خرید مواد غذایی مرغوب بخش قابل توجهی از جیب شما را خالی می کند. حالا تصورکنید با این همه مشکلات ریز و درشت و گرانی، گوشتی که از مغازه می خرید با چیزی که قصد خرید آن را داشته اید تفاوت داشته باشد! به عبارت دیگر مغازه دار چیز دیگری را به جای گوشتِ مورد انتظار به شما می فروشد و شما هم از همه جا بی خبر آن را به خانه برده و پس از طبخ با لذت آن را میل می کنید. نگران نباشید، چیز جدیدی کشف نشده و یا محصول جدیدی شبیه گوشت توسط چینی ها ساخته و به کشور ما وارد نشده است! اما این وسط بعضی از توزیع کنندگان و فروشندگان گوشت یا همان قصابی ها تخلفاتی انجام می دهند که بد نیست شما هم از آن مطلع باشید.
صحبت از تخلفات قصابی ها شد. در برخی از این تخلف ها، آن ها به جای گوشت گوسفند، گوشت میش را به خلق الله می فروشند اما پول گوشت گوسفند نر را از مشتری طلب می کنند. این یعنی کلاهبرداری یا به عبارت شیک «تخلف توزیع کنندگان و فروشندگان گوشت». این کار نوعی گران فروشی و بدتر از آن فریب مردم است. تخلفی که مردم متضرر اصلی آن هستند.

تفاوت های گوشت نر با گوشت ماده

واقعیت این است که برخی از واحدهای عرضه کننده محصولات دامی مثل قصابی ها و سوپر گوشت ها از بی اطلاعی مردم سوء استفاده می کنند. این واحدهای صنفی متخلف با علم و آگاهی گوشتی را به مردم می فروشند که قیمت واقعی آن بسیار کمتر از مبلغی است که به نام گوشت گوسفند یا گوساله از مردم اخذ می شود. در واقع آن ها با سوء استفاده از نا آگاهی مردم  پول زیادی به جیب می زنند. خیلی از مردم تفاوت میان میش (گوسفند ماده) با گوسفند نر را نمی دانند، تفاوت گوساله با ماده گاو را یا حتی فرق گوشت گوسفند با بز را. درست است که این ها همه گوشت و قابل مصرف است اما تفاوت اصلی در قیمت آن هاست. تفاوتی که در بعضی از مواقع به کیلویی ۱۰ هزار تومان هم می رسد. دلیل اصلی این تفاوت قیمت به کیفیت (خاصیت)، خوش خوراک بودن و طعم بهتر گوشت نر مربوط می شود. در واقع گوشت گوسفند یا گوساله نر از لحاظ خاصیت غذایی وضعیت بهتری نسبت به نوع ماده خود دارد، به همین دلیل هم قیمت آن بیشتر است.
البته این گونه تخلفات در فروش مرغ هم وجود دارد. در مسئله مرغ دیگر بحث نر و ماده بودن مطرح نیست. بلکه تخلف در وزن و  اندام های مختلف طیور است. ساق یا همان ران مرغ که طرفداران زیادی هم دارد، محل اصلی تخلفات فروش مرغ است. چراکه قیمت ران از سایر اندام ها گران تر است. برخی عرضه کنندگان مرغ هم با سو استفاده از بی اطلاعی مردم، با پایین و بالا کردن محل بُرش گوشت، برخی از قسمت های دیگر مرغ را به نام و با قیمت ران مرغ به مردم می فروشند.

قابلیت ردیابی کشتار کنندگان و توزیع کنندگان گوشت

این تخلفات به خصوص در سال های اخیر با افزایش قیمت گوشت و مرغ درحوزه عرضه و توزیع محصولات دامی شدت گرفته و سازمان ها و نهادهای مختلف نظارتی هم بارها برخورد با این تخلفات را وعده دادند. وعده هایی که هر بار به بهانه ای عملی نشد تا این سودجویان از بی نظمی و فقدان نظارت بر فرایند توزیع و عرضه محصولات دامی نهایت سوء استفاده را بکنند.
اما در اوایل تابستان امسال و همزمان با نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان و آغاز بازررسی های فصلی تعزیرات حکومتی، برخورد با این گونه تخلفات رنگ و بوی جدی تری به خود گرفت. مسؤولان تعزیرات  حکومتی پس از بازرسی ها  و مشاهده حجم انبوهی از واحدهای صنفی متخلف، از آغاز طرح شناسنامه دار شدن کشتار کنندگان و توزیع کنندگان گوشت خبر دادند. طرحی که بر اساس آن کشتارگاه‌ها باید نوع دام کشتار شده را با برچسب‌های مشخص کنند و قصابی ‌ها نیاز موظف هستند علاوه بر دریافت فاکتور از توزیع کننده گوشت، نوع آن را برای مشتری مشخص کنند. این طرح با همکاری اتحادیه گوشت گوسفندی، اتحادیه گوشت گوساله، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان دامپزشکی از ۱۵ آبان ماه سال جاری (امروز) در استان تهران به اجرا در می آید تا از این پس عرضه و توزیع گوشت دام و طیور قابل پیگیری باشد.

جلوگیری از توزیع گوشت توسط افراد نامشخص

طرحی که به گفته علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفند تهران برای اجرای درست آن ابتدا باید به سراغ توزیع کنندگان رفت: «افرادی که در تهران اقدام به توزیع گوشت می کنند، برای ما شناخته شده نیستند و این اولین حلقه معیوب چرخه توزیع و عرضه است.» او در توضیح اجرای طرح شناسنامه دار شدن توزیع کنندگان گوشت به آشپزباشی می گوید: «در بازرسی از واحدهای صنفی متخلف، موضوعی که باعث اخلال در پیگیری تخلفات می شد، نبود فاکتور مشخص از سوی توزیع کنندگان بود. یعنی وقتی ما از واحد صنفی می پرسیدیم که بر چه اساس گوشت گوسفند را به فلان قیمت به مصرف کننده می فروشی و از آن ها فاکتور می خواستیم، آن ها سندی برای ارائه نداشتند. به همین دلیل برای سرو سامان دادن به این وضع در جلسات مشترکی که با حضور دستگاه های مربوطه از جمله سازمان دامپزشکی، سازمان تعزیرات حکومتی، نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی تهران وکشتارگاه‌ داران برگزار شد، تصمیم گرفتیم که در قدم اول توزیع کنندگان گوشت شناسنامه دار شوند. دلیل این تصمیم هم مشخص بود چون ما می خواستیم مشخص شود که لاشه های موجود در قصابی های استان تهران از طریق چه افرادی توزیع می شود. بر این اساس افرادی که توزیع گوشت گوسفند را از کشتارگاه تا واحد عرضه کننده انجام می دهند باید از اتحادیه گوشت گوسفند مجوز دریافت کنند و توزیع کنندگان گوشت گوساله هم از اتحادیه گوشت گوساله. با این اقدام حلقه اول چرخه توزیع و عرضه سامان دهی می شود.»

نصب برچسب مشخصات بر روی لاشه گوشت

ملکی همچنین اتیکت دارشدن لاشه های گوشت را از دیگر اقدامات در راستای ساماندهی کشتار و عرضه گوشت دام و طیور عنوان کرد: «این حق مسلم مصرف کننده است که دقیقاً محصولی را بخرد که بابت آن پول پرداخت می کند. به همین دلیل و با توجه به تخلفات انجام گرفته در عرضه گوشت و البته بی اطلاعی مردم از تفاوت گوشت نر و ماده و قیمت عرضه آن ها، نصب برچسب نوع محصول اعم از نر یا ماده بودن، سن دام، اسم کشتارگاه، شخص کشتارکننده و عرضه کننده به زودی برروی همه لاشه ها انجام می شود. پس از این که همه توزیع کنندگان گوشت در استان تهران شناسنامه دار شدند، این کار هم به عنوان مرحله دوم این طرح اجرا می شود.» او در پاسخ به این پرسش آشپزباشی که برای مشکلات و یا نواقص احتمالی این طرح چه چاره ای اندیشیده شده است، گفت: «گوشت استان تهران از ۱۰ کشتارگاه تامین می شود، از استان البرز تا ورامین. با توجه به وسعت کار، احتمال بروز نواقصی در این طرح هم وجود دارد. ولی این مشکلات احتمالی باید در کار حل شود. به قول نظامی در همه چیزی هنر و عیب هست///عیب مبین تا هنر آری بدست!»

قیمت واقعی هر کیلو گوشت میش: ۲۵ هزار تومان

با این همه اما کیفیت گوشت خریداری شده و قیمت واقعی آن برای مردم از همه چیز مهم تر است. همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، در چند سال اخیر افزایش بی رویه قیمت گوشت باعث تشدید و گسترش تخلفات در این حوزه شده است. عرضه گوشت بز یا میش با نام و قیمت گوشت گوسفند نر یکی از رایج ترین تخلفاتی است که به گفته مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران در واحدهای عرضه کننده این محصولات مشاهده می شود. تخلفی که حداقل در هر کیلو ۷ تا ۱۰ هزار تومان به ضرر مصرف کننده و البته به سود ناروای فروشنده و توزیع کننده تمام می شود.
«گوشت میش ( گوسفند ماده) و بز حداقل ۱۰ هزار تومان ارزان تر از گوشت گوسفند نر است. یعنی این گوشت به قیمت روز باید چیزی در حدود کیلویی ۲۵ هزارتومان به دست مصرف کننده برسد. برای دام های بزرگ هم این تفاوت قیمت وجود دارد. قیمت فروش هر کیلو گوشت گاو ماده ۷ هزار تومان ارزان تر از گوساله نر است. مردم از این موضوع اطلاعی ندارند و سودجویان هم با سوء استفاده از این موضوع مردم را فریب می دهند و گران فروشی می کنند. اما از این پس و با اجرای طرح ساماندهی توزیع و عرضه دام و طیور بساط این تخلفات برچیده می شود.» این ها را محمد محمدی مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی به آشپزباشی می گوید. او با اشاره به عزم جدی این سازمان و همکاری مناسب سایر دستگاه های مسؤول در احقاق حق مردم تاکید می‌کند: «ما در بازدیدهای دوره ای با واحدهای صنفی ای مواجه شدیم که گوشت میش یا بز را به نام و قیمت گوشت نر به فروش می رساندند. به خصوص در مناطقی مثل خیابان شهرستانی (میدان امام حسین)، میدان شوش، مولوی و خیابان ری این تخلفات بیشتر دیده شده است. به همین دلیل با برگزاری جلسات متعدد با سایر دستگاه های مسؤول در این حوزه تصمیم گرفته شد تا از این به بعد مشخصات دقیق گوشت روی لاشه درج شود.»

فروش مرغ مادر به قیمت مرغ گوشتی

به گفته محمدی در فروش طیور به خصوص مرغ هم تخلفاتی صورت می گیرد و برخی از مرغ فروشی ها مردم را فریب می دهند که با اجرای این طرح با این متخلفان هم برخورد می شود: «برای نمونه قیمت ران مرغ از سایر اندام ها گران تر است، به همین دلیل هم برخی از واحدهای عرضه کننده این محصول هنگام بُرش، قسمت های دیگر مرغ را هم به ساق مرغ اضافه می کنند تا وزن بیشتری پیدا کند. خالی نکردن کامل امعا و احشای درون شکم مرغ هم از دیگر تخلفات شایع است. همچنین در برخی از مغازه به مردم مرغ مادر می فروشند. مرغ مادر همان مرغ های تخم گذار است که قیمت آن به مراتب پایین تر از مرغ گوشتی است. اما به یاری خدا و همکاری رسانه ها با اجرای طرح ساماندهی توزیع و عرضه  دام طیور، به زودی دست سودجویان از جیب مردم کوتاه می شود.»
با این همه اما اجرای چنین طرح هایی که در راستای حمایت از مصرف کننده انجام می شوند، همواره از سوی دست های پشت پرده با مشکل مواجه شده است. دست هایی که سودشان در بی نظمی و هرج و مرج بازار و عرضه و تقاضا است. دست هایی که هیچ گاه نه از تولید کننده حمایت می کنند و نه به نفع جیب و سلامت مصرف کننده کاری انجام می دهند. این دست ها فقط به فکر حفظ منافع خودشان هستند. امیدواریم که این بار مجریان قانون از پس این دست های پرتوان برآیند و گامی بلند در جهت احقاق حقوق مصرف کننده بردارند.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.