آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

نهمین نمایشگاه ارگانیک در تهران ۱۷ دی به کار خود خاتمه داد

۱۸ دی ۱۳۹۵ ۳:۳۱ بعد از ظهر سرآشپز
نهمین نمایشگاه ارگانیک در تهران دیروز به کار خود خاتمه داد

آشپزباشی – امیرحسین خواجوی| نهمین نمایشگاه عرضه محصولات و مواد غذایی ارگانیک تهران برگزار شد. این بار هم مانند چند سال گذشته بوستان گفت و گوی تهران میزبان تولیدکنندگان محصولات ارگانیک از سراسر کشور بود. نمایشگاهی که از ۹ تا ۱۷ دی ماه با بیش از ۱۰۰ غرفه محصولات و مواد غذایی ارگانیک را به بازدید کنندگان عرضه کرد. در این دوره از نمایشگاه محصولات ارگانیک، برای اولین بار چند شرکت تولید کننده خارجی هم حضور داشتند. هفت شرکت اروپایی با محصولات ارگانیک. استقبال خوب مردم نسبت به سال های گذشته از دیگر نکات مثبت این نمایشگاه بود. موضوعی که نشان می دهد مردم بیش از گذشته با محصولات و مواد غذایی ارگانیک آشنا شده اند. تنوع محصولات ارائه شده در این نمایشگاه هم به اندازه ای بود که بازدید کنندگان با هر سلیقه ای دست خالی به خانه باز نگردند. برای آگاهی بیشتر از چند و چون این نمایشگاه به بوستان گفت و گو رفتیم و با چند تن از غرفه داران گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید:

کشته شدن خاک توسط کود شیمیایی!

علی جوشقانی یکی از باغداران با سابقه دماوند است. او ۲۲ سال است که در روستای چنارشهر باغداری می کند و محصولات مختلفی از سیب و گردو گرفته تا گوجه و بادمجان را در باغش به عمل می آورد. حالا او چند سالی است که سیب زرد ارگانیک تولید می کند. سیبی که به گفته خودش برای تولید آن از آفت کش ها و کودهای سازگار با محیط زیست استفاده می کند: «سم و کود شیمیایی به جز ضرر برای خاک چیز دیگری ندارد. من با خاک بزرگ شده ام، خاکی که کود شیمیایی بخورد ذره ذره می میرد. من دو سال است که با همکاری مرکز تحقیقات گیاه پزشکی استان تهران از آفت کش های غیرشیمیایی این مرکز استفاده می کنم.» او از تولید ارگانیک سیب زرد و سختی هایی که برای تولید این محصول تحمل کرده است می گوید: «وقتی نهال های درخت سیب زرد را در باغم کاشتم، دیگر از سم و کود شیمیایی استفاده نکردم. سال اول پای هر نهال دو بیل کود حیوانی دادم. سال دوم مقدار کود را بیشتر کردم. این کار سختی است. هر کسی زیر بار آن نمی رود ولی وقتی نتیجه بدهد همه خستگی های چند ساله را فراموش می کنی. الان خاک باغ من درخت پسند شده است. خاک نیاز به مراقبت دارد. باید با آن درست رفتار کرد. کود و سم شیمیایی خاک را از بین می برد. طعم و مزه محصول هم عوض می شود. بوی خاص و تندی که سیب های زرد دارند به خاطر آفت کش های شیمایی است که به این محصول می زنند. ولی این سیب های زرد ارگانیک مزه واقعی دارد.»

قیمت پایین محصولات ارگانیک در ایران

علیرضا اما از نبود حمایت موثر و ساز و کار مشخص تعیین قیمت محصولات ارگانیک در کشور گلایه دارد: «همه جای دنیا محصولات ارگانیک تا ۳ برابر قیمت محصولات مشابه به فروش می رسد. اما در ایران بین تولیدکنندگان ارگانیک با آن ها که از انواع سم ها و کودهای شیمیایی برای تولید محصولات شان استفاده می کنند هیچ تفاوتی قائل نمی شوند. سیب زرد ارگانیک به همان قیمت سیب های شیمیایی است، کیلویی ۵ هزار تومان. در صورتی که حداقل باید یک و نیم برابر این قیمت به فروش برسد.» او در پاسخ به این پرسش که تولید محصول ارگانیک چه مقدار در کاهش کَمی محصولاتش تاثیر داشته است، می گوید:« میزان محصول بستگی به رسیدگی باغدار دارد. اگر کود دهی در زمان مناسب و به اندازه انجام شود، اگر خاک درست تقویت شود، جواب خوبی به باغدار می دهد. میانگین جهانی تولید سیب زرد ۴۰ تن در هکتار است. من از این خاک ۷۰ تن در هکتار سیب زرد گرفتم.»

مرغ های سالم و بدون آنتی بیوتیک

اما تولید مواد غذایی پروتئینی به خصوص مرغ و گوشت یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در حوزه تولید مواد غذایی ارگانیک است. شرایط خاص تولیِد مثل دام و طیور، تغدیه، پرورش، حمل و نقل و در نهایت نحوه کشتار دام و طیور به صورت ارگانیک به قدری دشوار است، که به عقیده بسیاری از صاحب نظران عملا امکان تولید ارگانیک این محصولات غذایی در ایران وجود ندارد. با این همه در چند سال اخیر برخی تولیدکنندگان گوشت سفید، محصولات شان را با برند سبز روانه بازار مصرف می کنند. این تولید کنندگان مدعی هستند در فرایند تولید تا کشتار مرغ از هیچ آنتی بیوتیکی استفاده نمی کنند.
مرغ سبز در نمایشگاه محصولات ارگانیک تهران هم حضور فعالی داشت و یکی از شلوغ ترین غرفه های این نمایشگاه بود. رضا محمدیان مسئول این غرفه درباره ویژگی های مرغ سبز می گوید: «محصول ما از تولید جوجه یک روزه تا پرورش مرغ بدون استفاده از هیچ گونه آنتی بیوتیکی به کشتارگاه منتقل می شود. این مرغ در سن ۲۵ تا ۳۰ روز کشتار می شود. به همین دلیل هم مرغ با ارزش غذایی بالاتر به دست مصرف کننده می رسد.» او با تاکید بر این که مرغ سبز به دلیل عدم استفاده از آنتی بیوتیک و کاهش چربی، وزن پایین و ارزش غذایی به مراتب بالاتری دارد، ادامه می دهد: « وزن مرغ های شرکت ما بین ۱۲۰۰ گرم تا ۱۴۰۰ گرم است. این همان مرغ سایز است که قرار بود از اول آذرماه به بازار عرضه شود. اما به دلیلی این طرح عملی نشد.»

۰۱ashpazbashy

مرغ سبز کیلویی ۹ هزار تومان

مدیر بخش کشتارگاه این شرکت استفاده از دانه های پروبیوتیک در جیره بندی غذایی را یکی دیگر از ویژگی های مرغ سبز بر می شمارد و در این باره می گوید: «این دانه ها حاوی باکتری های مفیدی هستند که برای پرورش مرغ استفاده می شود. اما خوراک اصلی مرغ های سبز همان خوراکی است که سایر مرغداری ها استفاده می کنند. در ایران شرایط برای استفاده از خوراک مرغ ارگانیک وجود ندارد، به همین دلیل هم ادعای تولید مرغ ارگانیک یک دروغ بزرگ است.»
محمدیان با بیان این که مرغ ارگانیک حتما باید تائیدیه دام پزشکی داشته باشد، ادامه می دهد: « شرایط پرورش این مرغ هم خیلی سخت است. در ایران تولید مرغ ارگانیک امکان ندارد و فقط می توان مرغ سبز تولید کرد. مرغ سبز هم وزن کمی دارد. یعنی اگر مرغی با وزن ۲ کیلیو برند سبز یا ارگانیک داشت باید به آن شک کرد.»
به گفته او افزایش قیمت تمام شده یکی از موانع بزرگ برای همه گیر شدن مصرف مرغ سبز است: «به دلیل فرایند خاص پرورش مرغ سبز قیمت تمام شده آن بالا می رود. قیمت هرکیلو مرغ سبز در بازار چیزی بین ۸۹۰۰ تا ۹۲۰۰ تومان است. یعنی حدوداً کیلویی ۳ هزار تومان بیشتر از مرغ معمولی است. این اختلاف قیمت خیلی از مردم را منصرف می کند. در صورتی که اگر از تولید مرغ سبز حمایت شود و اختلاف قیمت کاهش یابد، اقبال مردم برای مصرف این مرغ روز به روز بیشتر می شود.»

از زیتون سالم طارم تا گردوی ارگانیک تویسرکان

زیتون سالم از دیگر محصولات پر فروش این نمایشگاه بود. انواع و اقسام زیتون و فرآورده های متنوع این محصول پرخاصیت مثل ترشی ، زیتون پرورده، روغن زیتون و… در غرفه های متعددی عرضه می شد. حسن کلهر یکی از تولید کنندگان زیتون سالم است که در این نمایشگاه شرکت کرده بود. او که به همراه چند باغدار دیگر از طارم در شمال غربی استان قزوین به بوستان گفت و گوی تهران آمده بود، درباره ویژگی های محصولش می گوید: «ما در تولید محصولات مان از کود شیمیایی استفاده نمی کنیم. برای مقابله با آفات هم حداقل سم پاشی را داریم. به همین دلیل محصول ما عنوان سالم را دارد.» او با اشاره به این که ۹۰ درصد باغات زیتون در طارم زیتون سالم تولید می کنند، تاکید می‌کند: «برای تولید محصولات ارگانیک باید چند سالی تولید سالم انجام شود تا خاک و محیط باغ برای عمل آوری محصولات ارگانیک آمده شود.»
رو به روی غرفه کلهر، بنر گردوی ارگانیک تویسرکان خودنمایی می کرد. گردویی که به گفته مسئول غرفه به صورت کاملا طبیعی به عمل آمده است. حمید درباره تولید گردوی سالم در منطقه تویسرکان استان همدان می گوید: «در منطقه ما هیچ کس از کود شیمیایی استفاده نمی کند. تویسرکان چند سال است که گردوی ارگانیک تولید می کند. ما زیر نظر انجمن ارگانیک فعالیت می کنیم و هرسال هم بازرسان این انجمن شرایط باغ و تولید محصول را بررسی می کنند. تائیدیه های ارگانیک کاران یک ساله است. یعنی اگر یک سال استانداردهای تولید رعایت نشود، انجمن، برند ارگانیک را از ما می گیرد.»

۰۲ashpazbashy-1

آفت کشی گوجه فرنگی با زنبورهای پارازیت

رب گوجه فرنگی ارگانیک هم توسط یکی از شرکت های معروف تولید رب گوجه فرنگی در این نمایشگاه عرضه می شد. محصولی که به گفته همتی، مدیران این شرکت، هم در روند تولید گوجه فرنگی و هم در فرایند تولید رب همه استانداردهای جهانی تولید ارگانیک در آن رعایت می شود: «ما یک شرکت کشت صنعت هستیم. به همین دلیل هم شرایط تولید رب گوجه فرنگی ارگانیک را داریم. شرکت ما ۱۰۰ هزار هکتار زمین زیرکشت گوجه فرنگی دارد که ۱۰۰ هکتار آن را به کشت ارگانیک اختصاص دادیم.»
همتی با بیان این که شرکت شان تا چند سال پیش رب گوجه فرنگی سالم تولید می کرد و به نوعی در دوران گذار به سمت تولید ارگانیک بودند، اضافه می کند: «۵ سال زمان برد تا گوجه ما به صورت ارگانیک تولید شود.» او درباره دفع آفت گوجه فرنگی های ارگانیک این شرکت هم گفت: «ما برای مقابله با آفت از زنبور پارازیت استفاده می کنیم. وقتی گوجه فرنگی ها رشد کرد، زنبورها در مزرعه رها می شوند. این زنبورها از شفیره آفت ها تغذیه می کنند.»
همتی درباره قیمت تمام شده رب گوجه فرنگی ارگانیک هم گفت: «هشت سال دوران گذار برای تولید محصول ارگانیک آن هم برای یک شرکت کشت و صنعت هزینه های زیادی دارد. اما شرکت ما به دنبال فرهنگ سازی تغذیه سالم است. ما حتی از مواد نگهدارنده در تولید رب استفاده نمی کنیم. کیفیت این محصول به مراتب بالاتر از سایر رب های صنعتی است. قیمت بسیار مناسبی هم دارد. رب ارگانیک ما در هر کیلو فقط ۳۰۰ تومان گران تر از سایر رب های صنعتی است.»

جوجه اردک های گران و همه کاره!

برنج ارگانیک هم از دیگر محصولات عرضه شده در این نمایشگاه بود تا استان گیلان هم در نمایشگاه دائمی شهرداری در بوستان گفت و گوی تهران نماینده ای داشته باشد. غرفه برنج ارگانیک گیلان اما مثل غرفه های دیگر شلوغ نبود و مشتری های خاصی داشت. مشتری هایی با جیب پرپول! در واقع خرید برنج کیلویی ۱۸ هزار تومان از عهده هرکسی بر نمی آید. شاید به همین دلیل هم خیلی از بازدیدکنندگان وقتی به این غرفه می رسیدند، چند ثانیه ای بیشتر تامل نمی کردند و بعد به راه خود ادامه می دادند.
«برنج سفید کیلویی ۱۸ هزار تومان، برنج قهوه ای کیلویی۲۰ هزار تومان و برنج سبوس دار ۱۹ هزار تومان. این سه رقم برنج های ارگانیک ما هستند.» این ها را رشیدی مسئول این غرفه به بازدیدکننده ای می گویید که جرات کرده از این غرفه خرید کند. این برنجکار گیلانی درباره علت قیمت بالای محصولاتش می گوید: «برنج ایرانی قیمتش بالا رفته، الان کیلویی ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان است. تولید ارگانیک هم که سختی های خودش را دارد و همین مسئله باعث افزایش قیمت می شود. سود من از این ۱۸ هزار تومان کمتر از ۷ درصد است. سود اصلی برنج به جیب دلال ها می رود.»
او با بیان این که ۵ سال است برنج ارگانیک تولید می کند، ادامه می دهد: «من قبل از آن هم ۸ سال برنج سالم کشت می کردم. سطح زیرکشت من ۲ هکتار است. تولید من در حد ۴ تن است با این حال واقعا گاهی اوقات هزینه های تولید کمرشکن می شود، اما دلم نمی آید که این کار را رها کنم. همین امسال جوجه اردک گران شد خوب این روی قیمت محصول من تاثیر می گذارد.» از او درباره ارتباط جوجه اردک با تولید برنج سوال می کنیم و اوهم درجواب می گوید: «در محصول ارگانیک باید از روش های پاک برای مقابله با آفات استفاده شود. یکی از آفت شالیزارها علف هرز است. نشاء برنج وقتی به سن هفت روزگی رسید، جوجه اردک هفت روزه در شالیزار رها می شود تا این علف های هرز را بخورند. این جوجه اردک ها با جست و خیز و پا زدن هایشان کار هوادهی خاک را هم انجام می دهند و کود خوبی هم برای زمین تولید می کنند. این می شود که برنج ارگانیک قیمت بالاتری دارد. البته کنترل و حفاظت استانداردهای محیطی محصول ارگانیک هم هزنیه های زیادی دارد.»

برگ آخر

با این همه نمایشگاه امسال هم خالی از اشکال نبود و عرضه برخی محصولات غذایی در این نمایشگاه جای سوال داشت. فروش شیرینی های سنتی که تنها دلیل حضورشان در این نمایشگاه استفاده از حداقل قند در تولیدات شان بود و یا محصولاتی که به گفته خود غرفه داران هیچ یک از استانداردهای تولید ارگانیک یا سالم در آن ها رعایت نشده بود، از آسیب های این نمایشگاه بود. همچنین وجود موادغذایی که با عنوان سالم یا ارگانیک تبلیغ می شد ولی با پرس و جوی بیشتر مشخص می شد که همه مراحل و مولفه های محصول ارگانیک به درستی در فرایند تولید آن ها رعایت نشده است از دیگر نقاط تاریک این نمایشگاه به شمار می رفت. اما به هر روی ، پرونده نهمین نمایشگاه عرضه محصولات و مواد غذایی ارگانیک تهران هم بسته شد. پرونده ای که با همه کاستی ها قدم موثر دیگری بود برای آشنایی هرچه بیشتر مردم با تغذیه سالم.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.