آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

اندر مصائب و فوائد رژیم های لاغری تک غذایی

۵ بهمن ۱۳۹۵ ۲:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
اندر مصائب و فوائد رژیم های لاغری تک غذایی

آشپزباشی – مائده امینی| «با مصرف خوراکی محبوب‌ تان، ۵ کیلو در یک هفته لاغر کنید»! این محوریت اصلی رژیم ‌های تک‌ غذایی است. رژیم ‌هایی که تازگی‌ ها حسابی طرفدار پیدا کرده و حتی سایت های معتبر از محسنات ‌شان می نویسند. داستان هم از این قرار است که مبلغان این رژیم به افراد قول می دهند که با مصرف انحصاری یک نوع خوراکی محبوب ‌شان در کمتر از یک هفته ۳ تا ۵ کیلو لاغر می شوند. روشی که به عقیده خیلی از متخصصان نه علمی است نه فایده ‌ای دارد اما به سرعت در حال شیوع در باشگاه‌ های ورزشی و پایگاه‌ های مجازی است. به گفته دکتر کیانا فرهی، متخصص تغذیه، این رژیم کاملا ناسالم است، چرا که می تواند باعث از دست رفتن آب بدن و الکترولیت ها شده و آسیب ‌های جدی به فرد وارد کند. دکتر منصور رضایی هم متخصص دیگری است که به آشپزباشی می ‌گوید: «علم تغدیه در ایران هزار دانشمند و دکتر دارد! رژیم های سخت و بدون اصلاح روش زندگی در ۸۵ درصد موارد نتیجه عکس می دهند.» آشپز باشی امروز همه اما و اگرهای رژیم های تک غذایی را بررسی کرده است .

رژیم تک غذایی دقیقا چیست؟

رژیم تک غذایی نوع‌ های مختلفی دارد. محوریت اصلی این رژیم‌ ها کم کردن تنوع غذایی است. در این نوع رژیم خاص، افراد به مصرف اَشکال مختلف یک ماده غذایی خاص در مدت کوتاه موظف می ‌شوند. انواع این رژیم ها، شامل رژیم مایعات، رژیم های کم کربوهیدرات یا رژیم ‌هایی با پروتئین و چربی بالا هستند. کمتر دکتر یا متخصصی افراد را به استفاده از این رژیم تشویق می کند.
دکتر کیانا فرهی به آشپز باشی می‌گوید: «رژیم تک غذایی در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است. در این رژیم غیر کارشناسی، افراد تصمیم می گیرند از یک نوع خاص خوراکی به هر مقداری که می خواهند در یک بازه زمانی کوتاه، مصرف کنند تا به سرعت لاغر شوند. در نوع انتخابی، مقدار مصرفی و سن افراد هم محدودیتی وجود ندارد. در نوع پیشرفته تر این رژیم ها، یک خوراکی محوریت اصلی رژیم فرد قرار گرفته و با پیشرفت رژیم بر تعداد خوراکی هایی فرعی افزوده می شود تا فرد دچار ضعف پروتئین، ویتامین و… نشود.»
به گفته فرهی، بدن در طی یک گرسنگی طولانی، سراغ ذخایر خود می رود و هیچ وقت نمی توانیم با مصرف یک نوع واحد غذا در دراز مدت، ساختار بدن را سالم نگه داریم.
گفتنی است محل توزیع این رژیم ها معمولا در سایت ها و باشگاه های بدن سازی است.

از گریپ فروت تا بستنی شکلاتی

برنامه‌ های مختلفی برای رژیم‌ های تک غذایی وجود دارد. بعضی از انواع این رژیم ها حتی کاملا برنامه ریزی شده است. برنامه اصلی این رژیم ها توسط خود افراد اداره می شود؛ فرد خود نوع خوراکی و تعداد دفعات مصرف را انتخاب می کند. یکی از مشتریان سابق این رژیم عجیب به آشپزباشی می گوید: «من با یک رژیم ۱۰ روزه گریپ فروت، ۶ کیلو کاهش وزن را تجربه کردم. اما واقعا در آن دوره، حتی حوصله یک خط مطالعه را نداشتم.» در حالی گریپ فروت انتخاب یکی از مشتریان این رژیم ها بوده است که سحر یکی دیگر از پایه ثابت های این رژیم به آشپز باشی می گوید: «من رژیم بستنی شکلاتی را از مربی‌ ایروبیکم گرفتم. روز اول این رژیم باید جای هر چیزی بستنی می خوردم و روز دوم اما یک سری واحدهای مغزی به برنامه‌ ام اضافه شد و روز سوم هم کارم به سرم و بیمارستان رسید!»

سایت‌ ها چه می گویند؟

سایت ها تیترهای جذب کننده ای دارند. همه شان وعده داده اند با تکیه بر رژیم تک غذایی در مدت کوتاه ۵ تا ۷ کیلو از وزن تان کم می‌شود. یکی از این سایت ها نوشته است: «رژیم غذایی «سیب»، ۴ کیلوگرم از وزن شما را در ۵ روز کم می کند.» یکی دیگر از این پایگاه های سلامتی اما وعده ۳ کیلو لاغری در ۱۰ روز داده است. محوریت هم قارچ است؛ ۱۰ روز قارچ بخورید، لاغر شوید. این پایگاه همچنین برنامه مدون دیگری در اختیار مخاطبانش گذاشته که بنا بر آن، در وعده های صبحانه، ناهار و شام تنها می ‌توانید سیب بخورید. بر این اساس، فرد باید در روز اول رژیم تا ۵/۱ کیلوگرم سیب مصرف کند و در روز آخر اما موظف به مصرف یک سیب، یک تخم‌ مرغ پخته و یک برش نان سبوس‌ دار برای صبحانه و سیب، سالاد سبز و ۲۰۰ گرم گوشت بدون چربی یا مرغ بدون پوست کبابی برای ناهار شده است.
این در حالی است که دکتر منصور رضایی متخصص تغذیه به آشپزباشی می گوید: «تحت هیچ شرایطی رژیم تک غذایی را به بیماران و مراجعان خود توصیه نمی کنم.»

رژیم تک غذایی بدترین شیوه لاغری است

«از نظر علمی رژیم تک غذایی رد شده و یک روش منسوخ به شمار می‌ رود. از یک ساله تا ۹۱ ساله، فرقی ندارد. بدن انسان یک ساختمان است که هم گچ می خواهد هم آجر.» این ها را دکتر منصور رضایی به آشپز باشی گفته و تاکید می کند: «روزانه بدن انسان به ۶ گروه غذایی نیاز دارد و به طور طبیعی باید از هر کدام از این ۶ گروه مقداری دریافت کند تا به رویکرد طبیعی خود بپردازد.» رضایی تاکید می کند: «بدن دائما در حال ریزش و رویش است. فرد با شروع یک رژیم تک غذایی، در فرآیند رویش و ریزش طبیعی بدنش اخلال ایجاد می کند.»
دکتر کیانا فرهی هم در عقیده ای مشابه می گوید: «رژیم تک غذایی در دنیای علم امروز جایی ندارد. بدن در اثر این رژیم ها وارد سیکل معیوبی شده و به ذخایرش دست درازی می کند.»

چه اتفاقی برای سیستم ایمنی بدن می افند؟

«رژیم ‌های تک‌ خوری قدرت دفاع ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.» این موضوع را خیلی از پایگاه‌ های اطلاع رسانی مطرح کرده ‌اند. دکتر فرهی در این باره می گوید: «گرسنگی های طولانی و رژیم هایی مثل رژیم تک غذایی به بدن استرس های ناگهانی وارد می کند. بله شاید در خیلی موارد موجب افزایش ایمنی بدن شود اما در انتهای همه این گرسنگی ها، بدن باید بازسازی شود. فقر غذایی و گرسنگی تحمیلی به بدن شوک هایی وارد کرده و لازم است فرد با خوردن واحدهای مشخصی از پروتئین، ویتامین و… جبران مافات کند. این جبران ناگزیر مافات باعث می شود همه کالری از دست رفته دوباره به بدن بازگردد و عملا فرد لاغر نشود.»

با نخوردن لاغر نمی شوید

دکتر منصور رضایی سفت و سخت رژیم های تک غذایی را، به هر نحوی که اجرا شود، مردود اعلام کرده و به آشپزباشی می گوید: «مادامی که سبک زندگی تان اصلاح نشود هیچ رژیمی از وزن‌ تان کم نخواهد کرد.» او ادامه می دهد: «با نخوردن لاغر نمی شوید که نمی شوید. شما قبل از هر چیزی موظفید نیاز روزانه بدن ‌تان به قند، چربی، پروتئین و مایعات را تامین کنید.» این متخصص تغذیه می گوید: «وقتی غذا نمی خورید، متابولیسم بدن ناخودآگاه تغییر می کند چرا که ساختار بدن انسان طوری طراحی شده که نسبت به تغییرات وزن و… کاملا حساس است. خوراک کم و رژیم غیر اصولی فرد را تبدیل به موجودی پرخاشگر، پر استرس و ضعیف می کند.»

مردم رژیم‌های سخت را بهتر می پذیرند

مردم دوست دارند برای وزن شان کاری کنند. این را دکتر شیرین ابراهیمی به آشپزباشی گفته و توضیح می دهد: «مردم رژیم های سخت را بیشتر دوست دارند چون آن ها را وارد یک دوره درمانی سخت می کند که در پایان این روزها هم اتفاق خوب لاغری در انتظارشان است.»
به گفته او، این تنها کار دم دستی است که به آن ها آرامش می دهد. واقعیت اما این است که لاغر شدن در کشورهای پیشرفته تحت قواعد و اصول خاصی پیش می رود. لاغر و زیبا شدن در ایران تبدیل به یکی از معضلات جدی افراد شده تا جایی که برای رسیدن به این هدف، دست به هر کاری می زنند و هر راهی را می روند. هرچند که به گفته دکتر رضایی «نسل کنونی اصلاح شیوه زندگی و تغذیه را فراموش کرده و می خواهند با کمترین تحرک به ایده آل ترین وزن برسند که چنین اتفاقی در هیچ کجای دنیا نیفتاده و احتمالا هیچ وقت هم نخواهد افتاد.»

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.