آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

آشنایی با مستر تیستر ؛ مردی که غذا را می فهمد

۲۳ آبان ۱۳۹۵ ۱:۲۲ بعد از ظهر سرآشپز
آشنایی با مستر تیستر ایرانی یا آقای خوش خوراک ؛ مردی که غذا را می فهمد

مائده امینی- آشپزباشی | شغل خوشمزه، عنوانی است که خیلی‌ ها به کسب و کار حمید سپیدنام داده‌ اند. کمتر کسی می‌توانست تصور کند ماحصل ترکیبی از سیاحت و تجارت به ثبت یک برند اختصاصی برسد. شش سالی می‌ شود مستر تیستر، به رستوران‌های مختلف داخلی و خارج سر زده و گزارش غذایی به مردم تحویل می‌دهد؛ گزارش غذایی‌ای که زیر و بم رستوران مورد نظر را در آورده است. مستر تیستر، اولین تیستر ایرانی که از پیتزا داوود خیابان جمهوری تا غذاهای قطب شمال را مزه کرده و حالا فکر و ذکرش معرفی غذای ایرانی به جهان است. Tasteofiran صحه بر این ادعا می‌ گذارد؛ پیج اینستاگرامی مستر تیستر که این روزها حسابی هم سر و صدا کرده است. سپید نام می ‌گوید این صفحه را تریبونی کرده تا غذای ایرانی را به کمک خود مردم و تجربیاتش جهانی کند. همه چیز برای او از یک عکس شروع شد وقتی بیشترین لایک‌ های فیس ‌بوک سپیدنام را اولین بار، عکسی از یک بشقاب غذایش گرفت. همین برای او تبدیل به یک جرقه اولیه شد و او را اولین تیستر ایرانی کرد. حالا کار به جایی رسیده که همه رستوران‌ های مطرح کشور از او دعوت می‌کنند تا غذای آن ‌ها را امتحان و گزارشی از وضعیت را در صفحه پُر فالوورش منتشر کند. مهندس کامپیوتری که حالا بیشتر از هر کسی می‌ تواند درباره غذای ایرانی و خارجی حرف زده و اما و اگرها را بررسی کند. او  از طرفداران غذای ایرانی است و می ‌گوید هرچقدر هم که روغن و نشاسته در روز مصرف کنیم، باز در رقابت با مضرات  فست‌ فودها از آنها عقبیم.

غذای خانگی در خارج از ایران طرفدار ندارد

آشپزی ایرانی با عشق است؛ این مهمترین فاکتور غذای ایرانی است. وقت و دلسوزی آشپز ایرانی روی غذاها زبانزد است. در ایران طعم غذای خانگی را در رستوران‌ ها پیدا نمی ‌کنید و این در حالی که غذای رستوران‌ ها در اروپا و آمریکا به مراتب بهتر از غذاهای خانگی است. البته با عوض شدن سبک زندگی ‌ها و تزریق مدرنیته به زندگی ایرانی،  متاسفانه این عشق در ایران هم کمتر شده و همین شاید مهمترین علت از طعم و مزه افتادن غذاهای خانگی امروزی ما، نسبت به سابق است.

پر تنوع ‌ترین رژیم غذایی مال ایرانی ‌هاست

تنوع غذای ایرانی بی‌ نظیر است. سپیدنام می‌گوید حساب این رستوران‌ های بی خلاقیت ایرانی را از غذای ایرانی سوا کنید. در رستوران‌ های ایران یک منوی ثابت شامل جوجه کباب، کباب، ماهیچه و… است که دست به دست می‌ شود، در حالی که ما فرهنگ غذایی غنی ای داریم. به طور مثال در شهری مثل آشتیان تنها ۳۳ مدل آش طبخ می شود. نوعی کاچی خاص، که با دست خورده می‌ شود!، مثال دیگری از زوایای کشف نشده غذای ایرانی است که حمید سپیدنام برای آشپزباشی می ‌زند. این کاچی خوشمزه مخصوص روستای قاسم آباد و وسط آن قورمه (گوشت گوسفند سرخ شده در دمبه) بوده و بسیار خوشمزه است اما واقعیت این است که مردم در ایران برای امتحان کردن غذاهای جدید، نوعی ترس و مقاومت دارند و از طرفی هم برایش زمان نمی‌ گذارند. تنوع بی ‌نظیر غذای ایرانی قربانی مشکلات فرهنگی، مسافتی و اطلاع‌ رسانی شده که البته نمی‌ توان از نقش رستوران‌ ها هم در این میان گذشت. رستوران‌ ها می ‌توانند با ارائه منوهای متفاوت و محلی، هم سود دهی خودشان را بالا ببرند و هم فرهنگ تنوع غذایی را در جامعه جا بیندازند. در ایران هزاران روستا با رسوم غذایی بکر و خوشمزه وجود دارد که اگر درست شناسایی و اطلاع رسانی می ‌شدند، اوضاع در صنعت تغذیه کشورمان خیلی بهتر از اوضاع حال حاضر بود.

غذای سالم نمی‌ خورم

قسمت نشد که به سالم بودن غذا توجه کنم و این شاید خیلی خوب نباشد. اولین تیستر ایرانی با بیان این مطلب می ‌گوید که با توجه به سبک زندگی ‌اش نتوانسته همواره غذای سالم مصرف کند. البته در فرهنگ لغت مستر تیستر غذایی سالم است که آدم پس از صرفش‌، روحیه و احساس بهتری داشته باشد. حمید سپیدنام به مثابه شغلش هیچ الگوریتم سلامت محوری را معیار قرار نداده اما به مردم توصیه می‌ کند تا جایی که می‌ توانند غذاهای سالم مصرف کنند.

چرب و چیل پسندیم

مردم ایران غذای چرب و گوشت قرمز را از همه چیز بیشتر دوست دارند. همین هم یکی از مهم ‌ترین دلایل اعتیاد رستوران ‌ها به سرو چلو کباب است. باید اما قبول کنیم که سبک غذایی سنتی ایرانی ‌ها همین بوده و تا به حال ادامه داشته است. سپیدنام معتقد است که در سراسر جهان راه‌ های بسیاری برای خوشمزه کردن و رفع بو و مزه غذاهای آب پز یا سالم وجود دارد. از طرفی بعضی چیزها هم مثل استفاده از روغن زیتون در فرهنگ ما نهادینه نشده و باید برای آن باید اطلاع رسانی کرد تا جایی که ذائقه ‌هامان تغییر کند.

میگو خط قرمز اکثر ایرانی ‌ها شده است

سپیدنام که این روزها خارج از ایران است به آشپزباشی می‌ گوید که شام امشب را در یک رستوران آسیایی خورده است. او وقتی عکس این سوپ دریایی سالم را که با سبزیجات و گوشت موجودات دریایی مثل هشت پا و میگو آماده شده در اینستاگرامش می ‌گذارد با واکنش منفی ایرانی‌ ها مواجه می ‌شود. به نظر می ‌رسد این فرم از غذاهای سالم، بین ایرانی ‌ها جایی ندارد و نخواهد داشت. این میگو به صورت کامل، با چشم و دست و پا سرو می ‌شود و این مهم ‌ترین علت نفرت سلیقه ایرانی از این غذاست. این در حالی است که اروپایی ‌ها هم دل خوشی از کله‌ پاچه و سیراب شیردان ما ندارند.

متاسفانه فست ‌فود هم می ‌خورم!

مستر تیستر یکی از طرفدارهای نه چندان پر و پا قرص فست فود است. این کارآفرین ملی برتر به آشپزباشی می‌ گوید با اینکه فست فود یکی از انتخاب ‌های دوست ‌داشتنی ‌اش است اما در هفته معمولاً یکی دو بار بیشتر سراغش نمی ‌رود. او معتقد است تحریم فست ‌فود در زندگی ‌های امروزی تقریبا غیر ممکن است و مصرف متعادل این غذاهای محبوب مشکلی برای بدن ایجاد نمی ‌کند. مستر تیستر با تئوری همه خوشمزه‌ جات ‌ها برای بدن مضرند موافق بوده و می‌ گوید: «این بدترین جای کار است!»

روغن بدتر است یا پیتزا؟

خوشمزه ‌ترین غذاهای دنیا مال ایران است. سپیدنام معتقد است اگر چه روغن عضو جدایی ناپذیر رژیم ایرانی ‌هاست، از قورمه‌ سبزی گرفته تا بریان اصفهان، اما هنوز کفه ترازو برای مضرات فست ‌فودها در مقایسه با غذای ایرانی، سنگین ‌تر است. به نظر می رسد با همه انتقاد‌هایی که به پر کالری بودن رژیم غذایی ایرانی وارد است، هر چقدر هم برنج و روغن وارد بدن ‌مان کنیم، باز از قافله مضرات یک پیتزای خوشمزه عقب مانده‌ ایم. حمید سپید نام از پیج Tasteofiran به عنوان پایگاه شکمو‌های ایرانی و خارجی یاد کرده و می ‌گوید مهم‌ ترین هدفش معرفی ماهیت واقعی غذای ایرانی و طعم بی‌ نظیرش به جهانیان است. کمتر غذایی است که از چشم مستر تیستر دور مانده باشد و او می‌ گوید عجیب است که رستوران ‌های ایران، با کمترین سرویس دهی، بیشترین قیمت غذاها را نسبت به کشورهای اروپایی و… به منوی خود اختصاص داده ‌اند.

گزارش غذایی، از زیر پل حافظ تا قطب شمال

مستر تیستر به همه جا سرک کشیده است؛ از پیتزایی زیر پل حافظ تا برج ایفل و رستوران‌ های قطب شمال. به گفته حمید سپیدنام در همه جای دنیا شغلی تحت عنوان «تیستر» وجود دارد که بعد از گشت و گذار در رستوران‌ های مختلف به مردم گزارش غذایی و اجتماعی می‌ دهد. پای صحبت سپیدنام که می‌ نشینیم، متوجه می‌شویم که قبل از هر چیزی امیدوار است بعد از ثبت مستر تیستر راهی برای ایجاد اشتغال و ترویج این فرهنگ باز شده باشد. حمید سپیدنام می‌ گوید رونق فست ‌فودها در کشورهای اروپایی از ایران بیشتر است. همچنین جالب است بدانید اگرچه صنعت رستوران داری در ایران خیلی عقب‌ تر از کشورهای اروپایی است اما قیمت ‌های‌ منوی رستوران‌ های ایرانی گاهی تا بیش از ۲ برابر یک رستوران خارجی است.
گفتنی است حمید سپیدنام با دست خالی شروع کرده است؛ سرزده به سراغ رستوران ‌ها می‌ رود و تیستری تا امروز برایش هیچ سود مالی ‌ای نداشته و ندارد. او معتقد است بازار ایران پتانسیل بالایی برای کارآفرینی و اشتغال ‌زایی دارد. در کنار همه این ها صنعت غذا همیشه بین ایرانی ها طرفداران بسیاری داشته و دارد.

دسته بندی ها :
مصاحبه

۵ نظر

 1. اراد کوشافنر ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ گفتهپاسخ
  بنده به عنوان یک هد شف که در شیکاگو دوره تکمیلی خودم و گذروندم و تجربه و علم کافی در هنرم دارم عرض میکنم که مستر تیستر فقط و فقط یک فرد برند مردمی است توانایی تیست این فرد حتی نزدیک به استاندارد به عنوان تیستر آماتور هم نیست هیچ نوع آموزش رسمی و سنجش تیست از این فرد انجام نشده مستر تیستر تنها یک فرد شکمو هست به عنوان مبلغ رستوران ها به عنوان مدرس بین المللی طی دعوتی که از این فرد داشتم به منظور آموزش در کنار چند فرد ماهر و صاحب علم در ایران هیچ جوابی دریافت نکردم ایراد بزرگی که به این فرد وارد هست استفاده از عنوان حرفه ای تیستر هست که هیچ جنبه حقیقی نداره به جز این مورد این فرد شکموی خوش خوراک و مبلغ خوبی هست
 2. مهراد مظاهری
  مهراد مظاهری ۲۶ آبان ۱۳۹۵ گفتهپاسخ
  من مستر رو اولین بار در اینستاگرام دیدم.کارش درسته
 3. mohamad ۲۵ آبان ۱۳۹۵ گفتهپاسخ
  شما که یک سایت آشپزی یا به عبارتی تریبون در اختیار دارید باید از انتشار این چرندیات پرهیز کنید عنوان به انداره کافی مضحک هست !!! هر کسی به خاطر اینکه چند ساله داره غذا میخوره تیستر نمیشه، تیستر ها علاوه بر حس چشایی بالایی که دارند تخصص و تجربه بالایی در زمینه انواع غذاها و آشپزی دادند علی الخصوص اشراف کامل بر شناخت مواد غذایی دارند. متاسفانه توی مملکت ما یه سری افراد مثل ایشون با تبلیغات فراوان برای خودشون کسی میشن. من آشپز هستم و از سال ۸۷ بطور حرفه ای آشپزی میکنم و خیلی دیگه افراد با تجربه در زمینه آشپزی ایشون قبول ندارد. از ادبیاتش کاملا میشه فهمید اینکاره نیست "اه اه بده افضاحه زبون چسبید سقف دهنم"
  1. پویان ۲۶ آبان ۱۳۹۵ گفتهپاسخ
   من با نظر شما موافقم. اما شما جزء به کل مقایسه می کنید مثل اینکه من بگم همه دکترها بدند یا همه دکترها خوبند. این نظر شما هم کاملا جزیی وشخصیه. ایشون ممکنه در آشپزی خیلی مهارتی نداشته باشند ولی از ایده ای که داشتند به بهترین شکل استفاده کردند. شما هم ممکنه آشپز خوبی باشید و از این حرفه تون بهترین ایده و خلاقیت ها رو به کار بگیرید
 4. امیر مظفری ۲۳ آبان ۱۳۹۵ گفتهپاسخ
  مستر روحیه ی کودکانه ی باحالی داره ، یه عین بچه ساده و بی ریاس. از اینش خیلی خوشم میاد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.