آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ تیر

مرغ هورمونی از شایعه تا واقعیت

۴ مرداد ۱۳۹۵ ۹:۴۴ قبل از ظهر سرآشپز
مرغ هورمونی از شایعه تا واقعیت

مرغ هورمونی یکی از بزرگترین شایعاتی است که در فضای مجازی بین کاربران ایرانی دست به دست می‌شود. شایعه‌ای که تنها دلالان واردات مرغ را به نان و نوا می‌رساند و نتیجه‌ای جز نگرانی مصرف کننده و تولیدکننده ایرانی ندارد.
حالا برای بسیاری از ایرانی‌ها علامت سؤال است که چگونه یک جوجه گوشتی ۵۰ گرمی ظرف ۴۲ روز به وزن دو و نیم کیلوگرم می‌رسد و این جادوی رشد احتمالاً رازی جز هورمون ندارد. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که تنها با چند پاسخ علمی و روشن می‌توان پی برد مرغ هورمونی یک دروغ بزرگ است. دروغی که در جامعه شایعه‌پذیر ایرانی به راحتی می‌تواند سرنوشت شغلی ۲۰ هزار مرغدار ایرانی را سر هیچ و پوچ به بازی بگیرد.
برای پاسخ به این شایعه کافی است که بدانید اگر یک مرغداری با ۲۰ هزار قطعه جوجه بخواهد از هورمون رشد استفاده کند ناچار است هر دو روز یک بار هورمون‌های گران قیمت رشد را به پرنده تزریق کند. تزریق تک به تک ۵۰ هزار جوجه ظرف دو روز و با هورمون گران قیمت چنان هزینه سنگینی برای مرغداری‌ها به دنبال دارد که دیگر فروختن مرغ با قیمت کیلویی ۶ تا ۷ هزار تومان پاسخگو نیست و مرغدار برای سودآوری ناچار است هر کیلوگرم مرغ خود را با قیمت چند صد هزار تومان بفروشد!

اصلاح نژاد و بهبود تغذیه راز شد سریع مرغ

سعید اصغری فرد دبیر انجمن ملی طیور در این باره به «آشپزباشی» می‌گوید: «راز رشد سریع مرغ برخلاف تصور عموم فرمول عجیب و غریب و غیراقتصادی مانند تزریق هورمون ندارد. همان طور که می‌دانید برای تأمین غذای مورد نیاز جمعیت چند میلیاردی جهان نیاز است که روش‌های علمی و جدیدتری به کار گرفته شود. اینکه ما یک تا یک سال و نیم به انتظار بنشینیم که مرغ به شیوه سنتی فرآیند رشد خود را طی کند، عملاً بخش عظیمی از جمعیت جهان گرسنه می‌ماند»!
او ادامه می‌دهد: «به همین دلیل روش‌های علمی برای تولید مرغ صنعتی چاره‌اندیشی شد. یکی از مهمترین این روش‌ها اصلاح نژاد است و نژادهای خالصی که رشد سریع‌تری در مقایسه با هم رده‌ای‌های خود دارند به عنوان گزینه مناسب تولید صنعتی انتخاب شده‌اند. علاوه بر این بحث تغذیه مرغ صنعتی با انواع مکمل‌ها و ویتامین‌ها مطرح است. مرغ صنعتی با برنامه‌ریزی دقیق و به کار بردن بهترین روش‌های تغذیه‌ای، پرورش پیدا می‌کند و به همین دلیل فرآیند رشد کوتاه‌تر و اقتصادی‌تر شده است.»

در هیچ مرغداری جهان هورمون مصرف نمی‌شود

به عقیده کارشناسان فن و متخصصان تغذیه طیور، شایعه مرغ هورمونی تنها از زبان افرادی مطرح می‌شود که کوچکترین دانشی در این باره ندارند. هورمون‌ها از نظر شیمیایی به دو دسته استروئیدها و پروتئین‌ها تقسیم بندی می‌شوند. بدن انسان هورمون‌هایی مانند تستوسترون، پروژسترون و استروژن تولید می‌کند. بخشی از این هورمون‌ها برای تولید مثل موردنیاز است و بخشی دیگر برای رشد اندام‌ها و بافت‌ها کارایی دارند.
هورمون‌های استروئیدی از طریق گوارش فعال می‌شوند و تزریقی نیستند اما پروتئین‌ها که برای رشد به کار می‌روند در صورتی که همراه غذا وارد سیستم گوارشی شوند، بعد از ورود به معده انسان یا پیش معده در پرندگان شکسته می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند. بر همین اساس هورمون‌های پروتئنی نمی‌توانند به صورت خوراکی مصرف شوند. بهترین مثال این گروه هورمون انسولین است که برای درمان بیماران قند خون استفاده می‌شود و آن هم فقط به صورت تزریقی.
این در حالی است که اگر بخواهیم رشد مرغ را سریع‌تر کنیم باید حداقل هر ۲ روز یک بار، عمل تزریق انجام شود. آن هم در واحد تولیدی با حدود چند ده هزار قطعه جوجه! حالا تصور کنید که این کار تا چه اندازه می‌تواند دشوار و هزینه‌بردار باشد.

شیطنت دلالان و کم آگاهی کارگران مرغداری

به عقیده موسی میرنژاد مدیرعامل شرکت هماهنگی تشکیلات مرغداران ایران، شایعه مرغ هورمونی بیشتر از زبان دلالان مطرح شده است. او در این خصوص به «آشپزباشی» می‌گوید: «در ایران صنعت مرغداری به خودکفایی رسیده است و تولیدکنندگان داخلی نه تنها قادرند تمام مرغ مورد نیاز کشور را تأمین کنند که بخشی از تولیدات ما صادر می‌شود. در این بستر عده‌ای برای اینکه بتوانند واردات مرغ را توجیه‌پذیر نشان بدهند مصرف کننده ایرانی را با طرح شایعات بی اساس این چنینی وحشت‌زده می‌کنند و آنها را به مصرف تولیدات خارجی ترغیب می‌کنند. این در حالی است که با کمی مطالعه و افزایش دانش می‌توان فهمید بسیاری از این شایعات هیچ مبنای علمی، اقتصادی و حتی بهداشتی ندارند.»
میرنژاد البته روی موضع دیگری نیز انگشت می‌گذارد؛ به عقیده او ممکن است بخشی از شایعه مصرف هورمون در مرغداری‌ها از این مساله ناشی شود که برخی کارگران مرغداری به اشتباه برای مکمل‌های خوراک طیور عبارت «هورمون» را به کار می‌برند. در حالی که این مکمل‌های غذایی در واقع مکمل‌های ویتامینی و معدنی و نیز مکمل‌های آمینواسیدی مثل متیونین و لایزین هستند.
این روزها موضوع مرغ هورمونی نه تنها به صورت شایعه در فضای مجازی دست به دست می‌شود که برخی رسانه‌ها نیز بدون قید نظرات کارشناسی به آن دامن می‌زنند و حتی اظهارنظر افراد غیرکارشناس در این زمینه، فضای شایعات را تقویت کرده است. این در حالی است که متخصصان و فعالان حوزه تولید مرغ معتقدند مجلس می‌توانست با تشکیل نشست‌های کارشناسی و علمی این مساله را بررسی کرده و برای رفع شبهات نظر خود به صورت علمی و دقیق به جامعه اعلام کند. این مساله صرف از نظر اینکه می‌تواند نگرانی‌های بی اساس مصرف کننده را از بین ببرد مانع از آن می‌شود که شایعات منافع تولید ملی و اشتغال را به خطر بیندازد.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.