آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

از طاجینِ رایان گاسلینگ تا سوشیِ رابرت دنیرو

۲۷ دی ۱۳۹۵ ۲:۳۵ بعد از ظهر سرآشپز
از طاجینِ رایان گاسلینگ تا سوشیِ رابرت دنیرو

سلبریتی ها و هنر رستوران داری

آشپزباشی – شاهین راستین| دنیای هنر – خصوصاً بازیگری سینما – هم مثل دنیای ورزش حرفه ای محدودیت های خاص خود را دارد و کوشندگان در این عرصه، دوره و زمانه ای خاص را در اوج طی کرده و سپس کم کم در سراشیبی یا به قولی افول حرفه ای قرار می گیرند. با توجه به کوتاه بودن دوره قهرمانی (در ورزش) و سِتار‌‌گی (در سینما)، فعالان این عرصه در کنار حرفه مطبوع خود بیزنس های دیگری را نیز به شکل هم عرض و همزمان پیش می برند تا هم سرمایه خود را به کار انداخته باشند و هم ممر درآمدی برای دوران بازنشستگی تدارک ببینند.

حساب کردن روی شکم طرفداران!

رستوران داری، از جمله کارهای مورد علاقه قهرمانان ورزشی و ستارگان سینما – در ایران و سایر نقاط جهان خصوصاً هالیوود – به عنوان شغل دوم محسوب می شود که به دلیل اقبال مردم و البته سود زیاد و بی دردسرش، مورد علاقه این قشر «نخبه» و «مورد توجه مردم» قرار دارد. این رویکرد مخصوصاً طی سال های اخیر در ایران بسیار مورد توجه مدال آوران اسبق و فعلی ورزشی و همچنین هنرپیشه ‌های سینما – از ستاره ها تا بازیگران نقش های دوم و سوم – واقع شده و تقریباً اکثر آنانی که پس اندازی درخور در کیسه داشتند به رستوارن داری و افتتاح کافی شاپ و برپایی فست فود همت گماشته و بقیه ای که پول و سرمایه کافی در چنته ندارند اسم و رسم خود را وسط گذاشته و با اخذ شریکی مایه دار، غذاخوری خاصه شان را راه اندازی کرده اند.

فست فود خوری از تهران تا لس آنجلس

در همین تهران خودمان انواع و اقسام غذاخوری های مختلف – از سنتی و لاکچری و سالم گرفته تا مدرن و فست فودی و کثیف – با نام فلان هنرپیشه یا بهمان ورزشکارِ اینک بازنشسته وجود دارد که البته در اغلب موارد مردم صرفاً به خاطر اسم و رسمی که روی تابلوی رستوران یا فست فود مورد نظر حک شده به آن مراجعه می‌کنند و نه لزوماً طعم و عطر و کیفیت محصول ارائه شده.
با کمال تاسف باید روی این نکته انگشت بگذاریم اکثر ستارگان ورزشی و هنرمند هایی که رستوران داری را به عنوان پیشه دوم خود برگزیده اند، همگام با خواست عمومی و همه گیر شده مصرف فست فودها، عمده توان خود را روی عرضه این مواد غذایی ناسالم گذاشته و با راه اندازی رستوران های بزرگ و در مواردی زنجیره ای، به پر کردن معده مردم از گوشت های فرآوری شده، چربی های ترانس و نمک و قند فراوان مشغول اند. این رَویه، ایرانی و هالیوودی هم ندارد و تقریباً هنرمندان مشهور دو سوی جهان در این که عرضه فست فود مطمئن ترین روش برای برگشت سرمایه و کسب سود بیشتر است اتفاق نظر دارند!

تجارت سودآور، مطمئن و مضر

هم در میان بازیگران ایرانی و هم در بین هنرپیشه های هالیوودی می توان به اسم و رسم، سلبریتی هایی را نام برد که در این تجارت پر سود اما مضر به حال مردم – یا به عبارت بهتر طرفداران این سلبریتی ها – در حال فعالیت اند. البته از حق نگذریم، هستند معدود افراد شهیری که در این چرخه، سود بیشتر و مطمئن تر را وا نهاده و با راه اندازی رستوران های خاص تر – و قطعاً سالم تر از فست فود ها – به عرضه غذای سالم پرداخته و البته که مشتری های سالم خور را نیز به خود جذب کرده اند. در این مورد به خصوص هم در میان هنرمندان ایرانی و ستاره های هالیوودی می توان مثال هایی آورد.
در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی تعدادی از هنرپیشه ‌های سرشناس هالیوود که به رستوران داری روی آورده اند پرداخته و آن ها را در دو طیف ارائه دهنده فست فود و ارائه دهندگان غذاهای خاص تر (که قطعاً هرچه باشند از فست فودها سالم ترند)  بررسی کنیم. می توانستیم  در این گزارش بازیگران و قهرمانان ورزشی کشورمان که قدم در این راه گذاشته اند (و تعدادشان هم کم نیست) را نیز معرفی کنیم اما به دلایل موجه از این کار امتناع کردیم.

همراه با بچه های بد هالیوود و شب های پر کلسترول

والبرگرهای مارک والبرگ و برادران

آن هایی که سینمای دنیا خصوصاً هالیوود را دنبال می کنند با چهره و بازی مارک والبرگ به میزان کافی آشنا هستند. اما برای معرفی بیشتر و کمک برای به یاد آوردن چهره اش می توان به فیلم هایی چون «تِد» (همان خرس بی تربیت!) و «رفتگان» (تنها فیلم اسکار گرفته مارتین اسکورسیزی) اشاره کرد. خلاصه که این جناب مارک والبرگ صاحب یک همبرگر فروشی زنجیره ای  است با عنوان Wahlburgers که آن را با برادرانش می چرخاند. اگر گذرتان به آمریکا افتاد و هوس برگر کردید والبرگر را فراموش نکنید!

انفجار کوکاکولا و سیب زمینی سرخ کرده

سیلوستر استالونه، آرنولد شوارتزنگر و بروس ویلیس ! این سه نام شما را یاد چه می اندازند؟ «راکی»، «ترمیناتور»، «جان سخت»؟ بله، درست حدس زدید، خودشان هستند. سه ستاره سال های پیشین و سه ابرقهرمان اینک سن و سال دار دنیای سینما از مدت ها قبل شانس خود را در قلقلک دادن شکم مردم با افتتاح رستوران های زنجیره ای Planet   Hollywood  آزمودند . این رستوران در اکتبر ۱۹۹۱ افتتاح شد در حال که بیش از ده هزار نفر جلوی آن صف کشیده بودند اما هرچه فروش این ستاره ها در باکس آفیس پایین آمد ، درآمد این رستورانها هم افت کرد به طوری که تا کنون دوبار ورشکسته شده است . آرنولد در سال ۱۹۹۸ از ان جدا شد و اکنون امتیاز آن منحصرا در اختیار رابرت ارل است که البته از ابتدا در سهام شرکت شریک بود .

جاستین + باربکیو + مرغ سوخاری + همبرگر

جاستین تیمبرلیک که معرف حضورتان هست!؟ خواننده پاپ آمریکایی که البته دستی هم در دنیای سینما دارد. البته تیمبرلیک به اندازه کافی مشهور هست اما اگر فیلم «شبکه اجتماعی» را که زندگی مارک زاکربرگ خالق شبکه فیس بوک را به تصویر کشیده است دیده باشید، تیمبرلیک در آن نقش شان پارکر خالق «نپستر» را بازی می‌کرد. البته در این مقال کاری به کارنامه موسیقایی و سینمایی آقای تیمبرلیک نداریم و می خواهیم به وجه دیگری از چهره این هنرمند مشهور یعنی رستوران داری اش بپردازیم. تیمبرلیک در شهر نیویورک صاحب یک رستوران است که در آن باربکیو، مرغ سوخاری، همبرگر و هرچه را که شما خواسته اید (البته به غیر از غذاهای سالم و ارگانیک!) سرو می کند. راستی تا یادمان نرفته این را هم ذکر کنیم که اسم رستوران جاستین Southern hospitality به معنی «مهمان نوازی جنوبی» است.

باربکیوی کره ای، و دیگر غذایا با تارانتینو

کوئنتین تارانتینو کارگردان صاحب سبک سینمای جهان را کمتر کسی است که نشناسد. «داستان عامه پسند»، «جکی براون»، «بیل را بکش»، «جانگوی از بند رسته» و «هشت نفرت انگیز» نام هایی هستند که دوستداران و خوره های سینما را در وهله اول به یاد کارگردان شان یعنی جناب تارانتینو می اندازد. این کارگردان صاحب سبک پیش از این و در برخی آثار خود علاقه اش به فرهنگ شرقی را ثابت کرده است و درست به همین خاطر عجیب نیست اگر غذای مخصوص رستورانش را باربکیوی کره ای قرار داده باشد! اسم رستوران خالق «بیل را بکش» Do Hwa است و البته این میان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که رستوران های باربکیو کره ای در همین تهران خودمان هم مدتی است که شروع به کار کرده اند. آقای خاص سینمای جهان از مشتریان دائم رستوران خودش است . البته در رستوران فست فود هم سرو می کند و درست به همین دلیل ما اسم او و رستورانش را در بین بچه های بد و فست فود خور هالیوود آوردیم!

از طاجینِ رایان گاسلینگ تا سوشیِ رابرت دنیرو

همراه با بچه های خوب هالیوود و شب های امگا۳

غذاهای دریایی با ساندرا بولاک، دختر آرام هالیوود

خب، نوبتی هم باشد نوبت معرفی بچه های صاف و سالم هالیوود است. از خانم ها شروع می کنیم و چه کسی بهتر از ساندرا بولاک که انقدر بی حاشیه و کم سر و صداست که برای به یاد آوردن چهره اش باید کلی به حافظه مان فشار بیاوریم. کمک تان می کنیم: فیلم «سرعت» یادتان هست؟ همان فیلمی که یک خرابکار بمبی را در اتوبوس پر از مسافر جاسازی کرده بود و اگر سرعت اتوبوس از یک حدی پایین تر می آمد منفجر می شد؟ نقش های اصلی آن فیلم بر عهده خانم بولاک و البته کیانو ریوز بود. حالا یادتان آمد؟ خانم ساندرا بولاک صاحب رستورانی با نام Bess Bistro در آستین تگزاس بود. در این رستوران که سال ۲۰۰۶ افتتاح شد غذاهای سنتی آمریکایی سرو می شد از بوقلون گریل شده تا سیب زمینی شیرین . منوی نوشیدنی گرم و سرد این رستوران پربار بود و انواع قهوه در آن سرو می شد همین طور نان تازه و انواع کیک و شیرینی . این رستوران در سپتامبر ۲۰۱۵ بسته شد و اکنون به جای آن یک رستوران ایتالیایی دایر شده است .

غذاهای عربی در منوی رایان گاسلینگِ خوش تیپ

رایان گاسلینگ را باید از جمله جوان اول های هالیوود به حساب آورد که در مدتی کوتاه طرفداران بسیاری را برای خود دست و پا کرده است. ستاره فیلم هایی چون «دفترچه خاطرات»، «راندن»، «فقط خدا می بخشد» و این اواخر « لالالند » علاوه بر بازی در فیلم های خاص، با راه اندازی یک رستوران مراکشی به نام Tagine نشان داد که در حوزه رستوران داری  و بیزنسِ غیر هنری نیز نگاهی خاص و متفاوت را دنبال می کند. طاجین (گوشت طبخ شده با انواع ادویه جات)، حریرا (سوپ محتوی گوجه فرنگی، عدس، نخود فرنگی، پیاز، برنج، گوشت، ادویه جات، گیاهان خشک و روغن زیتون)، انواع حمص و کوفته و همین طور سوپ شکلات بل بستنی وانیلی و باقلوا  و… از جمله غذاهای سنتی مراکش است که در رستوران آقای گاسلینگ جوان سرو می شود. اگر گذرتان به محله بورلی هیلز لس انجلس افتاد، Tagine را فراموش نکنید.

گاو خشمگین، سوشی ژاپنی و رابرت دنیرو

وقتی نام رابرت دنیرو به میان می آید می توان ادعا کرد هر نام دیگری در هالیوود رنگ باخته و بی اثر می شود. خوشبختانه حالا با کسی طرف هستیم که حتی سینما گریزترین افراد ها هم با اسم و چهره اش آشنا هستند. «پدرخوانده»، «شکارچی گوزن»، «گاو خشمگین»، «راننده تاکسی»، «روزی روزگاری در آمریکا»، «رفقای خوب» و… تنها شمه ای از آثار بزرگی است که دنیرو با بازی خود به آن ها روح بخشیده است. بله آقای دنیرو هم جزو هالیوودی هایی است که به رستوران داری روی آورده و بخت بلند خود را که در هنرپیشگی به اثبات رسید در این حرفه نیز به بوته آزمایش گذاشته است. فکر می کنید پیرمرد در رستورانش چه غذایی سرو می کند؟ با توجه به تبار ایتالیایی او محتمل ترین گزینه  غذاهای ایتالیایی می تواند باشد. البته خوراک ایتالیایی گزینه دور از انتظاری هم نیست و در رستوان های او یعنی Tribeca Grillو Locanda Verde که در نیویورک به فعالیت مشغولند غذاهای خاص ایتالیایی هم سرو می شوند، اما نکته جالب رستوران داری آقای دنیرو در دیگر رستوران او یعنی Nobu خود را نشان می دهد. از چه نظر؟ خب، در Nobu سوشی سرو می شود! تعجب کردید؟ بله، رابرت دنیروی کبیر از جمله طرفداران پر و پاقرص غذای سنتی ژاپنی هاست.سالاد خرچنگ ، ماهی مانک با خاویار و دسر لیمو از جمله غذاهایی است که در منوی این رستوران دیده می شود .  البته اگر گذرتان به نیویورک افتاد و هوس کردید سری به رستوران Nobu بزنید باید بدانید کمی قیمت هایش گران است. از ما گفتن بود!

اسپاگتی پدرخوانده با دستورالعمل فرانسیس فورد کاپولا

از رابرت دنیرو و فیلم «پدرخوانده» گفتیم و لاجرم یادی هم باید بکنیم از خالق سه گانه «پدرخوانده» یعنی جناب مستطاب آقای فرانسیس فورد کاپولای کبیر (کبیر هم به لحاظ معنوی و هم هیکلی!). آقای کاپولا هم مثل دنیرو نیازی به معرفی بیشتر ندارد و صد حیف که آل پاچینوی بزرگ تاکنون علاقه ای به «پخت و پز» و «مغازه داری»! نشان نداده وگرنه که با معرفی رستوران او سه گانه بزرگان هالیوودی در عرصه رستوران داری را در همین گزارش به سرانجام می رساندیم! خب، ز صحبت کم کنیم و بر مبلغ بیفزاییم؛ بله جناب کاپولا هم چند سالی است که پای دیگ ایستاده و غذا دست ملت می دهد، آن هم چه غذاهایی، اصل ایتالیایی! پر از سبزیجات تازه و ارگانیک که در باغچه رستوران کاشته می شوند ، گوجه فرنگی و صد البته روغن زیتون. اگر مزاج تان با غذاهای مدیترانه ای جور است در گیسرویل کالیفرنیا سراغ رستوران Rustic را بگیرید. نوش جان!

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.