آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

شب یلدا با هادی مرزبان

۳۰ آذر ۱۳۹۵ ۳:۱۸ بعد از ظهر سرآشپز
شب یلدا با هادی مرزبان

آشپزباشی – سحر آزاد| در گذر از آخرین روز پاییز و بلندترین شب سال، به سراغ چهار تن از هنرمندان و چهره‌های این سرزمین رفتیم تا از خاطرات یلدا و این شب بلند برایمان بگویند. حال که خاطرات آیدین آغداشلو و بهزاد فراهانی را خواندید بد نیست خاطرات هادی مرزبان را نیز بخوانید.

«هادی مرزبان» و جشن یلدا روی تخت بیمارستان

شب یلدا یکی از مراسم ‌های تاریخی ماست که سال‌ ها در میان مردم رواج داشته و به ما منتقل شده است. هرچه مراسم های آئینی ‌مان را حفظ کنیم و آن را ترویج کنیم بیشتر حرمت خودمان را نگاه داشته ‌ایم. متاسفانه یکی از مسائلی که در گذشته من را ناراحت می ‌کرد و نسبت به آن افسوس می ‌خوردم این بود که گاهی شاهد بودم برخی به جای آن که به فکر حفظ و نگهداری آداب و سروم مملکت خودمان باشند تمایل داشتند مراسم‌ هایی که در فرهنگ ما رواج نداشته و یا غریب است مثل شب ژانویه را برگزار کنند.
اما زمانه فرق کرده و می ‌بینم که مردم نسبت به حفظ فرهنگ خودشان علاقه زیادی پیدا کرده‌ اند. این روز‌ها وقتی می ‌شنوم که مردم برای شب یلدا به تکاپو افتاده‌ اند و حتی از دو هفته قبل به فکر تدارک مقدمات شب یلدا هستند، واقعا خوشحال می ‌شوم و احساس می ‌کنم تعلق مردم نسبت به داشته‌ هایشان بیشتر شده است. احترام به چنین مراسمی نشان می ‌دهد ما هنوز شناسنامه و هویت خودمان را گم نکرده ‌ایم و هنوز توجه به گذشته برایمان اهمیت دارد. شب یلدا هم یکی از جشن ‌ها و مراسم‌ های سنتی ماست که هرچه در بزرگداشت آن حرمت نگه داریم، جای خوشحالی دارد. جالب است که امسال به سه مراسم مختلف از طرف فامیل و دوستان برای برگزاری شب یلدا دعوت شده‌ ام. یکی از دوستانی که دعوتم کرده سال ‌هاست شب یلدا را جشن می ‌گیرد. شب‌ های یلدا در منزل آن ‌ها بسیار خوش می‌ گذرد و ضمن خوردن تنقلات مختلف مخصوص این مراسم تا پاسی از شب هم به حافظ‌ خوانی و شعرخوانی مشغول هستیم که یکی از جذابیت‌ های این مهمانی است.
این را هم بگویم در کنار همه دورِ هم جمع شدن‌ هایی که در شب یلدا داشته‌ ام، دو سال قبل در یکی از بیمارستان ‌ها بستری شدم و به همین دلیل نمی‌ توانستم به مهمانی شب یلدا بروم اما دوستان خوبی داشتم که من را غافلگیر کردند. آن‌ ها به بیمارستان آمدند و شب یلدا را به خاطره ‌ای خوش برایم تبدیل کردند.

دسته بندی ها :
مصاحبه

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.