آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

شب یلدا با آیدین آغداشلو

۳۰ آذر ۱۳۹۵ ۲:۴۹ بعد از ظهر سرآشپز
شب یلدا با آیدین آغداشلو

آشپزباشی – سحر آزاد| در گذر از آخرین روز پاییز و بلندترین شب سال، به سراغ چهار تن از هنرمندان و چهره‌های این سرزمین رفتیم تا از خاطرات یلدا و این شب بلند برایمان بگویند.

«آیدین آغداشلو» و همه یلداهای تنهایی و تنهایی

شب یلدا معنای دورِ هم بودن می‌ دهد. یلدا، شب جشن‌ های خانگی است با ستایشِ در راه بودن بهار و جز در جمع و بودن در مراسم، شب یلدا معنا و مفهومی ندارد. شب یلدا جوری همدلی و تقسیم شادمانی است. بنابراین شبِ زیبایی هم هست اما من نزدیک به ۱۶ سال است که تنها هستم در نتیجه شب یلدا برای من معنا و مفهوم خاصی ندارد چون وقتی تنها زندگی می ‌کنید شب یلدا تفاوتی با شب‌ های دیگر ندارد. بنابراین در تمام ۱۶ سالی که خانواده ‌ام در خارج از ایران زندگی می‌ کردند سعی نکردم به زور ادای شب‌ های یلدای گذشته را بیاوردم و قبول نکردم به مهمانی بروم چون تصور می‌ کردم شب یلدا یک جشن خانوادگی و دوستانه است.
در این سال‌ ها اگر قرار بود شب یلدا به محفل و مهمانی ‌ای بروم که جمعی خانوادگی است از آنجا که من دور از خانواده‌ ام بودم، احساس اضافه بودن می‌ کردم و به همین دلیل شرکت در این مهمانی‌ ها را نپذیرفتم و فکر کردم آدم‌ های تنها شب یلدا ندارند. در واقع دوست نداشتم مثل خیلی از آدم‌ های تنهایی به نظر برسم که خودشان را به جایی دعوت می‌ کنند تا تنهایی ‌شان را سرشکن کنند و آن را از یاد ببرند. من هیچ وقت اهل این نبودم که تنهایی ‌ام را نبینم، یعنی سعی نکردم با شلوغ کردن دور و برم کاری کنم که تنهایی ‌ام را انکار کنم.
راه ‌حل من این بود که تلاش کردم با تنهایی کنار بیایم به جای آنکه آن را نادیده بگیرم. برای همین هم هست در سال‌ هایی که خانواده ‌ام کنارم نبودند به مهمانی‌ هایی که دعوت شدم نرفتم و سعی نکردم یک شب یلدای ویژه برای خودم بسازم. شب یلدا برای من با شب‌ های دیگر تفاوتی ندارد و‌‌ همان برنامه ‌هایی را که تا پیش از این شب انجام می ‌دادم مثل نقاشی کردن، مرمت اثر یا دیدن فیلم، در شب یلدا هم انجام می ‌دهم.

دسته بندی ها :
مصاحبه

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.