آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

ستارگان سینما چگونه وزن کم می کنند؟

۲۶ آبان ۱۳۹۵ ۴:۰۸ بعد از ظهر سرآشپز
ستارگان سینما چگونه وزن کم می کنند؟

سایت آشپزباشی – علی منصوری| کاهش وزن و لاغر شدن را باید چالش بسیاری از ساکنان زمین در دوران کنونی به حساب آورد، اما وقتی همین چالش به دنیای سلبریتی‌ ها و ستارگان دنیای هنر خصوصاً سینما می رسد رنگ و رُخی دیگر یافته و شکلی وظیفه وار و «باید گونه» به خود می گیرد. قوانین و دستور العمل ها در این دنیای خاص ساده، صریح و خدشه ناپذیر است؛ اگر اندام خوبی نداشته باشید Fade (یک اصطلاح سینمایی به معنی «محو» شدن) می شوید. به همین سادگی.
که عشق آسان نمود اول ولی…
در گذشته، ستارگان سینما – خصوصاً زن ها – باید بیشتر مراقب خورد و خوراک خود بوده و چون هر لحظه در معرض دعوت به یک پروژه سینمایی قرار داشتند، حفظ تناسب اندام از اوجب واجبات برایشان به حساب می آمد. مریلین مونرو را در یک مهمانی هالیوودی تصور کنید، با حضور خیل عظیمی از تهیه کنندگان، مدیران تولید، کارگردانان و البته عکاسان و پاپاراتزی های همیشه حی و حاضر در این گونه مراسم . حال اگر کمی و فقط کمی شکم خانم مونرو از حد معمول و استاندارد یک فوق ستاره هالیوودی «برآمده»تر می بود، فکر می کنید چه اتفاقی می‌افتاد!؟ در بهترین حالت ممکن ۱۰ قرارداد کاری و پیشنهاد بازی بی هیچ گفت و گویی لغو شده و خیلی ساده ستاره ای دیگر – تا زمان به خود آمدن و متناسب شدن ستاره موطلایی – نقش های اول و صفحه نخست مجلات سینمایی را از آن خود می‌کرد. بله حق با شماست، دنیای سینما بسیار نامرد است!
اما امروز، به لطف پیشرفت در علم تغذیه و پشتکار بی نظیر متخصصان علوم غذایی و رژیم های کاهش وزن – و حتی افزایش وزن – کار کمی از گذشته راحت تر شده است. به این ترتیب که ستارگان سینما می توانند زندگی عادی و نرمال خود را داشته باشند – به عبارت بهتر هرچه دوست دارند بخورند و بنوشند و اسراف و زیاده روی کنند! – و پس از دریافت پیشنهاد کار، بر اساس شخصیت ساخته و پرداخته شده در فیلمنامه و خواست کارگردان، خود را به تناسب مورد نظر – نه کمتر و نه بیشتر – برسانند.

هدف بزرگ و انگیزه کارساز

ما در این گزارش قصد داریم برای همه آن هایی که کاهش وزن دغدغه ذهنی شان شده و شب هایشان را با رویای شکم های تخت و اندامی ترکه گون به صبح می رسانند، داستان تنی چند از ستارگان دنیای سینما که برای ایفای نقش های پیشنهادی مجبور شدند خود را تحت رژیمی خاص قرار داده و وزن کم کنند، بازگو کنیم. باشد که تجربیات و دستور العمل های به کار گرفته شده توسط این افراد سرشناس برای شما هم الهام بخش بوده و حداقل گِره ذهنیِ تناسب اندام را برایتان به بهترین شکل ممکن بگشاید.
شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که ستارگان فوق چنین رژیم هایی را بر خود روا می دارند، چون پای چند میلیون دلار پول بی زبان به عنوان دستمزد در میان است. بله قبول کنید که انگیزه کمی نیست! حال اگر شما هم مشتری رژیمی خاص شدید، حداقل سعی کنید برای تضمین ایستادگی بر خواستی که دارید، انگیزه ای برای آن بتراشید. صِرف کاهش وزن و لاغر شدن بدون آن که معطوف به هدفی در خور توجه باشد تنها شکنجه ای زجرآور و بیهوده است و بس.

غوغای کریستین بِیل در The Machinist

احتمالا سینمادوستان با نام و چهره ستاره سری فیلم های «شوالیه تاریکی» یا همان «بتمن» خودمان آشنا هستند. اگر هم اهل دنبال کردن فیلم های اَبَر قهرمانی نیستید، شعبده باز و تردست فیلم «پرستیژ» را که دیگر حتماً به یاد دارید. کریستین بِیل در سال ۲۰۰۴ با The Machinist حرکتی شگفت آور را در عرصه رژیم لاغری به نمایش گذاشت و با یک کاهش وزن ۳۰ کیلوگرمی، شخصیت ترووِر رزنیک را بر پرده سینما جان بخشید.
بِیل ۴ ماه قبل از شروع ساخت فیلم، رژیم لاغری سختی را کلید زد، چون شخصیت او در این فیلم قرار بود فردی بسیار لاغر باشد. رژیم اصلی بیل در این مدت شامل یک قوطی کنسرو تن، یک عدد سیب و کمی قهوه در طول روز بود. نتیجه این که او در پایان دوران رژیم ۲۸ کیلوگرم وزن کم کرد و وزن خود را به ۵۴ کیلوگرم رساند. البته بیل می‌خواست وزن خود را به ۴۵ کیلوگرم برساند که با مخالفت عوامل فیلم مواجه شد. بله من هم با شما موافقم، اراده یعنی این!

معجزه کربوهیدرات و چربی سالم

رژیم غذایی مورد استفاده بیل، مبتنی بر صرف وعده های غذایی هر ۳ یا ۴ ساعت یک ‌بار است و هر وعده از یک بخش چربی سالم (مثل روغن زیتون)، ۲بخش پروتئین و ۳ بخش کربوهیدرات تشکیل شده است. بخش پروتئینی بیشتر بر مبنای مرغ، ماهی (بیشتر ماهی سالمون)، تخم مرغ و بوقلمون است. بیل طی این ۴ ماه از خوردن قند و شکر خودداری کرد و سبزی‌های خام و پخته را در برنامه غذایی‌ خود گنجاند. به همین سادگی!

باله ناتالی پورتمن با Black Swan

ناتالی پورتمن را که دیگر حتماً می شناسید! همان دختربچه از هم گسیخته فیلم «لئون» که با کمک ژان رنو (در نقش لئون) دمار از روزگار پلیس های فاسد شهر نیویورک در می آورند. البته ناتالی پورتمن سال‌هاست که ۱۳ سالگی را پشت سر گذاشته و اکنون یکی از ستارگان سینمای آمریکا و جهان محسوب می شود. پورتمن در سال ۲۰۱۰ و برای بازی در فیلم «قوی سیاه» (Black Swan) به کارگردانی دارن آرونوفسکی، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد. او در این فیلم برای افزایش آمادگی بدنی خود مجبور بود چند ماه قبل از آغاز فیلمبرداری تمرینات دشواری را پشت سر بگذارد.

بادام، ماهی، هویج و دیگر هیچ!

پورتمن از ۶ ماه قبل از فیلمبرداری روزانه ۵ ساعت تمرین شنا می کرد اما نکته جالب این میان رژیم غذایی اش بود. او در واقع یک گیاهخوار است اما به خاطر بازی در این فیلم مجبور شد برنامه غذایی خود را تغییر دهد. پورتمن برای صبحانه یک تکه نان تست با پنیر کم چرب می خورد که بعضی روزها یک نصفه گریپ فروت یا یک مشت هویج خرد شده هم به آن اضافه می شد. نوشیدنی غالب او آب همراه با چند قطره آبلیموی تازه بود. اگر هم قبل از تمرین به انرژی بیشتری نیاز داشت یک اسموتی بلوبری یا انبه آن را تامین می کرد.
ناهار او سالاد ماهی تن همراه با یک تکه هویج بود. به عنوان میان وعده نیز بادام و هویج می خورد. شام او نیز از یک تکه سالمون کبابی و مقدار زیادی کاهو و آب لیمو ترش تشکیل می شد. گاهی سوپ کلم نیز به این برنامه افزوده می شد. به گفته کارشناسان با این رژیم غذایی در عرض ۲ هفته حدود ۵ کیلو وزن کم خواهید کرد، البته بگذریم از اینکه بعد از پایان فیلمبرداری، پورتمن طی یک مصاحبه گفت حالش از هر چه هویج و ماهی است به هم می خورد!

همه آرتیست بازی های آنجلینا جولی در Salt

آنجلینا جولی دیگر قطعاً نیازی به معرفی ندارد پس ما هم وقت خود را تلف نکرده و یکراست می رویم سر اصل مطلب. شاید فکر کنید قرار است در بخشی از مطلب مربوط به خانم جولی، گریزی هم به ماجرای مشکلات ایشان با جناب برد پیت (همسر نامدارشان که البته و احتمالاً تا چندی بعد به همسر سابق شان مبدل خواهد شد!) بزنیم، اما متاسفانه باید بگوییم این طور نیست! سرک کشیدن به مسائل خانوادگی دیگران اصولا در حیطه اختیارات و مطلوبات اخلاقی ما نیست و این مطلب تنها به شیوه وزن کم کردن این ستاره سینما برای بازی در نقش اِوِلین سالت در فیلم (Salt) خواهد پرداخت و لاغیر! اصرار نکنید…!
جولی در این فیلم اکشن نقش اِوِلین سالت، یک مامور و جاسوس دوجانبه را بازی می کند که با مهارت های بالای ذهنی و بدنی خود تروریست ها را یک به یک شکست داده و پیروز می شود. ناگفته خود پیداست که این ستاره سینما برای بازی در یک نقش اکشن (که در فیلم «آقا و خانم اسمیت» نیز تجربه اش را داشت) باید بدن خود را به شکلی مطلوب آماده می کرد.

بخور، بنوش، ورزش کن

جالب است بدانید آنجلینا جولی برخلاف بسیاری از ستارگان سینما گوشت قرمز می خورد در حالی که پیش از این گیاهخوار بوده و به گفته خودش در دوران گیاهخواری چند بار به دلیل نرسیدن مواد غذایی کافی به بدنش بیماری های شدیدی را تجربه کرده است. او برای بازی در فیلم اکشن «سالت» مجبور بود ۲ روز در هفته تمرینات رزمی و بدنسازی سنگینی را پشت سر بگذارد و در جلسات بدنسازی نیز عمدتا باید با وزنه کار می کرد. جولی در طول مدت فیلمبرداری «سالت»، برای صبحانه املت، در طول روز ۲ یا ۳ میان وعده سبک و بعد هم استیک یا سالمون کبابی را به عنوان شام نوش جان می کرد. نتیجه اینکه هم به موقع سر وزن رسید و هم تحرکش به شکل قابل توجهی افزایش یافت.
در این برنامه غذایی، صبحانه از یک گریپ فروت همراه یک قاشق عسل یا یک کاسه برشتوک از غلات خالص همراه با مقدار زیادی بلوبری یا تخم مرغ پخته یا املت تشکیل شده است. همچنین به جای ناهار چند وعده میان وعده سبک صرف می شود مثل مقدار کمی سالاد ماهی تن، یک تکه کوچک ماهی بخارپز یا مقداری برشتوک و هویج که بین ساعات ۱۲ تا ۴ بعد از ظهر باید صرف شوند. شام هم شامل یک استیک ۲۰۰ گرمی با سبزی های خام یا سالمون کبابی همراه با کاهو و فلفل است. رژیم چندان ارزانی به نظر نمی رسد اما خب، هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد!

گوئینت پالترو، فلفل نمکی فیلم Iron Man

البته خانم پالترو به اندازه آنجلینا جولی مُعرِف حضور سینمادوستان ایرانی نیست (به دلایل مشخص!) اما خب در کارنامه کاری او هم که جزو ستاره های دهه ۹۰ سینمای جهان محسوب می شود فیلم‌های مهمی دیده می شود، از جمله «شکسپیر عاشق»، «آقای ریپلی با استعداد»، «هفت» و سری فیلم‌های پر فروش «مرد آهنی» که در این آخری بازی در نقش پپر (Pepper) ظاهر شد.
پالترو بعد از این که دومین فرزند خود را در سال ۲۰۰۶ به دنیا آورد، طی یک برنامه و رژیم فشرده غذایی حدود ۱۴ کیلو از وزنش را کم کرد و آماده بازی در اولین قسمت فیلم «مرد آهنی» شد. او برای موفقیت در پروسه کاهش وزن، یک برنامه غذایی سم زُدا، بر مبنای مصرف آنتی اکسیدان ها را از متخصص تغذیه خود دریافت کرد. در این برنامه غذایی شما به مدت یک هفته از یک برنامه سالم و سفت و سخت پیروی می کنید. در این مدت انواع و اقسام آنتی اکسیدان ها به واسطه مواد غذایی مثل بلوبری، سالمون و چای سبز به بدن می رسد تا بدن سم زُدایی شده و دستگاه گوارش بتواند با کارایی بهتری فعالیت کند.

سم زُدایی با چای سبز

در این برنامه، روزِ شما با نوشیدن آب لیموشیرین یک ساعت قبل از صبحانه و به دنبال آن چای سبز آغاز می شود. صبحانه یک اسموتی است (بلوبری و بادام یا تمشک و شیربرنج). ناهار هم تشکیل شده از یک هویج با زنجبیل، مرغ و سبزی های پخته و اسموتی. پالترو برای شام بروکلی و سوپ سبزی را پیشنهاد می کند. به جای بروکلی می توانید ترکیبی از خیار و آووکادو یا گوجه فرنگی و ریحان را امتحان کنید. یک یا ۲بار در هفته هم می توانید به عنوان شام استیک سالمون بخورید. البته تا می توانید باید آب و چای سبز بنوشید.
در واقع این برنامه چیزی شبیه شوک درمانی است. با حذف سموم، شرایط شیمیایی بدن شما به شکل چشمگیری بهبود پیدا می کند. این برنامه باید حداکثر ۲ هفته ادامه داشته باشد. در عرض ۲ هفته شما احتمالا چیزی حدود ۳ تا ۵ کیلو وزن کم خواهید کرد به شرطی که در هفته ۴ یا ۵ ساعت نیز ورزش کنید.

کیت وینسلت، همیشه Titanic

به راستی حیف بود در بین این همه ستاره، رُز فیلم مشهور تایتانیک را از یاد ببریم. گویی تقدیر کیت وینسلت اینچنین رقم خورده است که فارغ از کارنامه ای پر بار و پر جایزه، همه او را با نقش آفرینی اش در یکی از به یاد ماندنی ترین عاشقانه های تاریخ سینما به یاد بیاورند. خانم وینسلت همانطور که ذکر شد یکی از پر طرفدارترین بازیگران زن بین کارگردانان هالیوودی و حتی اروپایی است و به همین جهت خواه ناخواه حفظ تناسب اندام را باید بیش از پیش مد نظر داشته باشد.
او بعد از دوران بارداری رژیم غذایی خاصی را دنبال کرد و توانست به کمک این رژیم لاغری ۲۲ کیلوگرم از وزنش را کاهش دهد. این رژیم غذایی در واقع براساس تجزیه و تحلیل عناصر صورت انجام می‌شود! بله درست خواندید! در این رژیم براساس شکل صورت و چهره افراد، رژیم غذایی مختلفی برایشان تجویز می‌شود. به ‌طور مثال چین و چروک ‌های صورت و منافذ باز پوست افراد به متخصص تغذیه نشان می ‌دهد که چه غذاهایی نیاز دارد. افرادی که روی پیشانی‌ شان خطوط افقی دیده می‌ شود، ممکن است دچار مشکلات کبدی باشند. شاید حلقه ‌های سیاه دور چشم از وجود مشکل دیابت حکایت کنند. افرادی که گونه ‌های قرمز یا پف‌ کرده دارند ممکن است دستگاه گوارش‌ شان قادر به تحمل محصولات لبنی نباشد. همچنین در این رژیم به افرادی که بینی براق دارند توصیه می‌شود از مصرف انبه، شکلات، آرد سفید، خیار، سیب‌زمینی و جو خودداری کنند. جالب بود، نه؟

کاهش وزن در ۲ فاز سهل و سخت

کیت وینسلت در فاز اول این رژیم یک برنامه سم‌ زُدایی شامل مصرف میوه‌ های مختلف را دنبال کرد. برای صبحانه: دو عدد پرتقال و دو عدد نارنگی. برای میان ‌وعده صبح: یک لیوان آب ‌پرتقال و لیمو، شاتوت یا کیوی. برای ناهار: یک قاچ هندوانه، یک فنجان انگور و یک عدد سیب. برای عصرانه: یک عدد گریپ‌ فروت و یک عدد نارنگی. برای شام: سه برش آناناس، سه عدد بیسکویت و یک عدد موز.
در فاز دوم، برنامه رژیم به این شکل تغییر می کند: برای صبحانه: یک عدد گریپ ‌فروت (یا سایر میوه ‌های فصل)، یک برش نان سبوس‌ دار، چای یا قهوه بدون شکر و شیر. برای ناهار: یک تکه سینه مرغ یا گوشت کم‌ چرب کبابی شده، گوجه‌ فرنگی (به‌ صورت خام در سالاد یا بخارپز یا کبابی شده) و یک برش نان. برای شام: یک نوع غذای دریایی مانند میگو یا ماهی و سالاد سبزیجات مخلوط.

نکته

البته باید توجه داشته باشید که این رژیم بر اساس خط و خطوط صورت خانم کیت وینسلت به ایشان پیشنهاد و تجویز شده است و کسانی که می خواهند با این روش به کاهش وزن مبادرت کنند لازم است با مشاور تغذیه یا متخصصی که بر این نوع از رژیم غذایی مسلط است دیدار و گفت و گو داشته باشند، آن هم فقط برای اینکه رنگ و رُخ چهره شان به رویت متخصص مربوطه رسیده و و دستور رژیمی متناسب با آن برایشان صادر شود!

ان هتوی، دختر شیطونِ The Devil Wears Prada

شاید ان هتوی یا آن هاتاوی (حالا هر کدام که راحت هستید!) به اندازه دیگر ستاره های نام برده شده در این گزارش معروف و مشهور نباشد اما او هم به هر حال و به هر صورت از چهره های سرشناس و پر طرفدار سینمای جهان به حساب می آید خصوصا که به عقیده بسیاری، بعد از جولیا رابرتز، مدال واضح ترین (نخواستیم بگوییم بزرگترین!) لبخند همه اعصار بی هیچ شک و تردیدی تعلق می گیرد به همین ایشان، یعنی سرکار خانم هتوی یا هاتاوی یا هرچی!
یحتمل هیکل ترکه ای ان هتوی در فیلم «شیطان پرادا می پوشد» یا آنگونه که برخی ترجمه کرده اند «شیطان کفش پاشنه بلند می پوشد» را به یاد دارید. خب، دوست دارید بدانید خانم هتوی چگونه آن اندام لاغر و ترکه گون را برای خود ساخته بود؟ البته ان هتوی در کل وبه صورت سیستماتیک جزو زن های لاغر اندام دسته بندی می شود اما شاید ندانید که خودش اعتراف کرده برای بازی در فیلم «شیطان پردا می ‌پوشد» یک رژیم کاهش وزن را دنبال کرده تا به تناسب اندام بهتری برسد. برای مخاطبانی که فیلم را ندیده اند توضیحاً عرض می شود که در این فیلم او در یک شرکت مُد کار می ‌کند و به همین دلیل تصمیم می ‌گیرد تیپ و قیافه به ‌روز‌تری داشته باشد و هر روز لباس‌ های مختلفی را امتحان کند. در نتیجه برای ایفای این نقش ساعت‌ ها گرسنگی کشیده که شاید باور آن برای افرادی که او را همیشه لاغر دیده ‌اند، کمی سخت باشد.

خط کشیدن دور فست فودها

ان هاتوی دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب روغن زیتون مصرف می‌کند تا عملکرد کبد را برای سم‌ زُدایی بهبود ببخشد. این بازیگر هالیوودی برنامه هفتگی‌ اش را طوری تنظیم می‌ کند تا حتما به سونا برود و هر هفته سه تا چهار بار هم می‌ دود. او در طول روز آب زیادی می ‌نوشد و از مصرف نوشیدنی‌ های شیرین خودداری می ‌کند. در مواقع عادی دوست دارد ناهار گرم بخورد و اصلاً به سمت مصرف ساندویچ ‌های سرد و فست‌ فودها گرایش ندارد. میوه و سبزیجات زیادی در برنامه غذایی ‌اش دیده می‌شود و ماهی هم دوست دارد. رژیم غذایی از این دوست داشتنی تر سراغ دارید؟

سخن پایانی

به تاکید متخصصان تغذیه، در رژیم لاغری باید به صورتی برنامه ریزی شود که فرد از انواع مواد غذایی استفاده کند. هدف از رژیم های لاغری در واقع کم کردن بافت چربی است. استاندارد کم کردن بافت چربی و به دنبال آن کاهش وزن در هر فرد و به ویژه برای خانم ها، نیم یا یک کیلو هفته است و هر رژیم غذایی که باعث شود فرد بیش از نیم تا یک کیلو در هفته وزن کم کند، روشی غیر استاندارد است که باعث از دست رفتن آب، املاح بدن و همچنین بروز دردهای عضلانی می شود (رضا داوودنژاد را که به خاطر دارید!؟). در واقع همین از دست دادن املاح و آب بدن، متابولیسم را مختل کرده و در دراز مدت باعث چاقی مجدد می شود. برای شروع هر رژیمی لازم است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. استفاده از تجربیات دیگران کار پسندیده ای است البته به شرطی که شرایط یکسانی بین عمل کننده و الهام گیرنده بر قرار باشد.

دسته بندی ها :
گزارش

یک نظر

  1. دانیال حکیمی زاده ۲۹ آبان ۱۳۹۵ گفتهپاسخ
    لطفا از رابرت داونی جونیور هم بگید ، عشق منه این بشر ، خیلی دوسش دارم یدونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.