آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

سبک زندگی ستاره های سینمای ایران، از نیکی کریمی تا محمدرضا گلزار

۷ آذر ۱۳۹۵ ۴:۱۸ بعد از ظهر سرآشپز
سبک زندگی ستاره های سینمای ایران، از نیکی کریمی تا محمدرضا گلزار

سایت آشپزباشی – علی منصوری| حفظ تناسب اندام بین سلبریتی‌ ها خصوصاً آن‌ هایی که به اصطلاح همیشه در چشم هستند اصلی اساسی و واجب تر از نان شب تلقی می شود. شاید برای همین است که بعضاً و در موسم کریسمس که هنرپیشه‌های هالیوودی و ستارگان دنیای موسیقی عنان اختیار از کف داده و به پُرخوری مشغول می شوند، یکی از ماموریت ‌های پاپاراتزی ها، شکار صحنه‌ های مربوط به اندام نافرم این چهره ها در ایام تعطیلات است!
ناگفته پیداست که این حساسیت در بین خانم های سرشناس و چهره‌ بیشتر دیده می‌شود و آن ها حداقل بیش از آقایان نگران تناسب اندام و کنترل اضافه وزن خود هستند. در ایران و بین سلبریتی های وطنی هم البته چنین حساسیتی وجود دارد هرچند که با توجه به نوع پوشش رسمی پذیرفته شده در ایران، اصولاً تغییرات وزنی و اندامی خانم ها آنچنان که باید و شاید بر کسی مکشوف نمی شود مگر آن که تغییر به حدی باشد که حتی از روی مانتو و پانچو و سایر البسه هم قابل درک باشد!

اضافه و کاهش وزن در دنیای ستارگان سینما

در گزارش پیشین با تیتر «ستاره های سینما چگونه وزن کم می کنند» به استفاده ستاره های سینمای جهان از دستاوردهای علم تغذیه و مشاوره های متخصصات علوم غذایی برای رسیدن به وزن دلخواه یا به عبارت بهتر وزن مورد نظر کارگردان و تهیه‌کننده پروژه مورد نظر اشاره کردیم. بارزترین مثال آن گزارش نیز بر می گشت به ماجرای کاهش وزن ۳۰ کیلوگرمی کریستین بِیل برای بازی در فیلم «ماشین کار» یا همان The Machinist که بِیل در آن نقش ترووِر رزنیک، شخصیتی که دچار بی خوابی مزمن شده است را بازی می کرد.
شاید فکر کنید نمونه مشابهی را در سینمای ایران نتوانیم مثال بزنیم! بازیگر یا بازیگرانی که برای ایفای یک نقش مجبور به گرفتن رژیم های غذایی سفت و سخت شده و تغییرات بنیادین در توده بدنی خود به وجود آورده باشند، یعنی چیزی شبیه به کریستین بِیل یا موارد مشابه. بله حق با شماست، تا امروز در سینمای ایران کسی را نداشته ایم که مثل این بازیگر هالیوودی با خوردن یک کنسرو، یک سیب و یک فنجان قهوه در روز کاری کند که همه دنده‌هایش از روی پوست بدن قابل شمارش باشد. اما خب باید بدانید روند معکوس این قضیه را بسیار داشته‌ ایم! یعنی بازیگرانی که بنا بر مقتضیات فیلمنامه مجبور شده اند به وزن خود اضافه کرده و شاخص توده بدنی خود را به نحوه چشمگیری افزایش دهند. حالا احتمالاً به این موضوع می اندیشید که این کجا و آن کجا! آن کاهش وزن بود و این افزایش وزن. اما خب، باور کنید چاق شدن هم زحمت ‌های خودش را دارد!

چالش بستن بندهای کفش آقای دکتر سپیدبخت

«خانه ای روی آب» ساخته بهمن فرمان آرا را شاید بتوان اولین فیلم ایرانی به شمار آورد که بحث تغییر وزن یک بازیگر در آن به شکل جدی مطرح شد. حالا اینکه تا قبل از آن آیا در فیلم دیگری هم چنین اتفاقی افتاده است یا خیر، معلوم نیست، چون حداقل نه نگارنده چیزی در خاطر دارد و نه در فضای نِت چنین چیزی را می توان یافت. خلاصه اینکه سال ۱۳۸۰ و در جریان ساخت «خانه ای روی آب» بهمن فرمان آرا از رضا کیانیان می خواهد برای بازی در نقش دکتر سپیدبخت «چاق» شود، آن هم ۲۰ کیلو. بنا بر خاطرات منتشر شده رضا کیانیان، فرمان آرا که آن روزها پیگیر روند چاق شدن بازیگر فیلم اش بوده یک روز با او تماس می گیرد و می پرسد: «خب رضا جان چه خبر؟» کیانیان هم جواب می دهد: «دیگه به راحتی نمی تونم بند کفشم رو ببندم (به خاطر مانع بودن شکم)»! بهمن فرمان آرا هم پس از شنیدن این جمله نفس راحتی می کشد و می‌ گوید: «خوبه، تو چاق شدی!» بله، به همین راحتی!

چه خوبه که چاق شدی، آن هم ۳۰ کیلوگرم!

نفر بعدی فهرست افزایش دهندگان شاخص توده بدنی در میان بازیگران سینمای ایران حامد بهداد است که سال ۱۳۹۲ برای بازی در فیلم «چه خوبه که برگشتی» به کارگردانی داریوش مهرجویی، در مدت کوتاهی ۳۰ کیلوگرم به وزن خود اضافه کرد! خب، شاید بعضی از مخاطبان این مطلب همچنان در این فکر هستند که چاق شدن راحت تر از لاغر شدن است، اما خب شما حامد بهدادی را تصور کنید که همیشه شکمش دو انگشت از سینه اش عقب تر بوده و حالا برای بازی در یک فیلم کاری کرده است که همان شکم یک وجب از سینه اش جلو بزند! باور کنید کار راحتی نیست. کمی به عقب برگردید و فیلم ها و سریال هایی را به یاد بیاورید که برای چاق نشان دادن بازیگران بالش و متکا زیر لباس شان می چپاندند! سریال «افسانه سلطان و شبان» را که فراموش نکردید!؟ بپذیرید که بهداد کار سختی را بر عهده گرفت و به سرانجام رساند.

لاغر شدن بر اساس مِتُد اَلکی و من درآوردی!

خب البته واقعاً هم اینطور نبوده که همه دستاوردهای سینمای ایران در عرصه تغییرات وزنی بازیگران، محدود به چاق شدن و شکم آوردن باشد. مواردی هم بوده که بازیگر مجبور شده بر اساس مختصات نقشی که بر عهده دارد کمی هم از وزن خود بکاهد و به قول کشتی گیرها سرِ وزن برسد! صحبت از کشتی و کاهش وزن شد، بد نیست یادی هم بکنیم از سریال پرطرفدار «پایتخت» ساخته سیروس مقدم که در سومین فصل آن محسن تنابنده یکی از بازیگران اصلی سریال در قالب یک قهرمان کشتی ظاهر شد. تنابنده سال ۱۳۹۳ و در سومین قسمت این سریال، با توجه به اینکه مجبور بود ضمن بازی کردن در نقش یک کشتی گیر، روی تشک کشتی هم به هنرنمایی بپردازد، لاجرم تصمیم به کاهش وزن گرفت تا اندکی چابکی خود را افزایش دهد. اما از اینجا به بعدش از زبان خود او شنیدنی است: «در عرض ۳ ماه، ۱۱ کیلوگرم وزن کم کردم. متاسفانه بدون مراجعه به متخصص تغذیه این رژیم را جلو بردم و به همین خاطر مشکل گوارشی پیدا کردم. استرس زیاد و کاهش وزن غیر اصولی باعث شد با مشکلات زیادی مواجه شوم.» خب، ظاهراً آن زمان کسی نبود به محسن تنابنده یادآوری کند وزن کم کردن کاری بسیار تخصصی است و تنها در گشنگی کشیدن خلاصه نمی شود. البته خود تنابنده هم این موضوع را کاملاً قبول دارد کما اینکه در پایان حرف هایش اعتراف می کند رژیم اش، رژیمی من درآوردی بوده است.

سلبریتی های ایرانی و سبک زندگی سلامت محور

از همین چند مثال بالا معلوم شد که در عرصه فعالیت حرفه ای بازیگران سینمای ایران خصوصاً در مقوله کاهش و افزایش وزن، نمی توان به دنبال الگوهای هالیوودی بود. در سینمای ایران به مثابه دیگر بخش ها، حساب و کتاب خاصی در این موارد وجود ندارد و اکثر افراد بر اساس اجتهاد شخصی، توصیه های اطرافیان و گاهی هم مشورت گرفتن از متخصصین امر عمل می کنند. کما اینکه دیدید محسن تنابنده خود به غیر اصولی بودن رژیم کاهش وزن اش اشاره می کند و آن را ناکارآمد می خواند. البته همه این ها بدان معنا نیست که بازیگران ایرانی در مقوله سبک و مدل زندگی الگوهای «سلامت محور» را به کناری گذاشته اند و همچون اکثریت مردم خود را در غذاهای چرب و چیلی و فست فود و کلاً عادات ناسالم غرق کرده‌اند! نخیر، اینطور نیست. کما اینکه در میان بازیگران ایرانی خصوصاً خانم ها کسانی هستند که به رغم سن و سال نسبتاً زیاد، همچون همکاران هالیوودی خود جوان و با طراوت مانده اند و این جوانی و طراوت حتماً رازی در خود دارد که ما در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

نیکی کریمی، تغذیه سالم، خواب کافی، پیاده روی

نیکی کریمی در ۴۵ سالگی همچنان شما را به یاد دختر ۱۹ ساله فیلم «عروس» می اندازد. خب فکر می کنید این اتفاقی است!؟ نه، حتماً نیست. سبک زندگی کریمی کاملا سلامت محور است، به این معنا که او از هرچه که سلامت و شادابی اش را به خطر بیاندازد دوری می کند. کریمی به تغذیه سالم و مهم تر از آن «متعادل» اعتقاد راسخ دارد. او ورزش می کند. پیاده روی را یکی از عدات خود قرار داده و تمرینات مربوط به بدنسازی و فیتنس را هم دنبال می کند. کریمی خواب مناسب را ازجمله عوامل جوان ماندن خود می ‌داند و معتقد است خواب کافی می ‌تواند در شادابی و کسب انرژی مناسب بسیار تاثیرگذار باشد.

پریناز ایزدیار، حذف برنج از وعده شام، خوابِ خوش

پریناز ایزدیار با نقش آفرینی در فیلم « ابد و یک روز » ره صد ساله را یک شبه رفت و پس از آن سخت مورد توجه دوستداران هنر هفتم و همچنین دستاندرکاران تولید فیلم در سینمای ایران قرار گرفت. او هم اکنون ۳۱ ساله است و راه درازی برای تداوم موفقیت هایش در پیش دارد. ایزدیار هم از جمله کسانی است که حفظ سلامتی خود را جدی گرفته و البته خوب می داند که برای تداوم در این حرفه باید یک سری از استانداردها را رعایت کند. او به گفته خودش برنج را از وعده شام حذف کرده است، ضمن اینکه سحرخیزی و خوردن صبحانه را هم بسیار مهم می انگارد. البته ایزدیار یک عادت غذایی بد دارد که هنوز نتوانسته برای آن راه چاره ای بیابد و آن عدم علاقه به غذاهای دریایی است. البته او با مصرف مکمل های جایگزین این کمبود و نقیصه را به طور موقت جبران کرده و به دنبال ترفندی برای غلبه بر این ذائقه به گفته خودش «بد» است. ایزدیار ورزش را بهترین درمان برای روح انسان می داند و البته از خواب کافی هم غافل نیست. نقطه کور زندگیِ «سلامت محور» پریناز ایزدیار علاقه او به فست فود است! البته تاکید دارد که زیاد سمت این گونه غذاها نمی رود و حتی‌المقدور سعی می کند کمتر از آن ها استفاده کند.

محمدرضا گلزار، ورزش + غذای آب پز و کبابی

محمدرضا گلزار هم که دیگر احتیاج به معرفی بیشتر ندارد! مضاف بر اینکه تا چند روز دیگر آخرین فیلم او یعنی « سلام بمبئی » در سینماهای کشور به اکران در می آید. گلزار از جمله کسانی است که ورزش در زندگی اش نقشی اساسی دارد. والیبال و اسکی دو ورزش مورد علاقه این سوپراستار ۳۹ ساله سینمای ایران هستند که آن ها را به صورت حرفه ای دنبال می کند. گلزار در زمان هایی که درگیر فیلمبرداری یک پروژه سینمایی است برنامه زندگی خود را به کل تغییر می دهد. به این شکل که هر روز به باشگاه می ‌رود و تمرینات بدنسازی انجام می دهد که یکی از بخش های این تمرینات شامل ۴۰ دقیقه دویدن روی تردمیل است! در واقع برنامه تمرینی او شامل چربی سوزی و عضله سازی است. رژیم غذایی محمدرضا گلزار طی این مدت عبارت است از مصرف غذاهای آب پز، کبابی و سبزیجات مختلف. او همچنین در این رژیم غذایی مقدار کمی هم نان و هیدروکربور استفاده می کند. البته این برنامه غذایی و تمرینی پس از پایان فیلمبرداری سبک تر می شود.

کتایون ریاحی، یوگا، شنا، دوچرخه سواری

کتایون ریاحی را اکثریت مردم ایران با نقش زلیخا می شناسند. بانوی ۵۵ ساله سینمای ایران در این سن و سال که اصلاً هم به او نمی آید همچنان شاداب و سرزنده است، هرچند که مدت ‌هاست فعالیت در سینما را به طور خودخواسته متوقف کرده است. ریاحی مصرف غذاهای سالم را یکی از ارکان خلل ناپذیر زندگی خود قرار داده اما شاید مهم ترین رمز زندگی سلامت محور او در یک واژه نهفته باشد: «ورزش». ورزش صبحگاهی یکی از عادات فراموش نشدنی برای کتایون ریاحی است علاوه بر اینکه او یوگا، شنا و دوچرخه‌سواری را هم دنبال می کند. ناگفته نماند که این بانوی بازیگر در فعالیت های عام المنفعه و خیرخواهانه هم دستی داشته و آرامش روحی ناشی از شرکت در این برنامه ها را در موفقیت سبک زندگی سلامت محور خود بی تاثیر نمی داند.

کمند امیرسلیمانی، غذای خانگی، سالاد، ریلکسیشن

کمند امیرسلیمانی با بازی در نقش آذر، در سریال تلویزیونی « پدر سالار » یک شبه به معروف ترین چهره تلویزیونی ایران تبدیل شد. او آن زمان جوانی ۲۳ ساله بود، اما باید تصدیق کرد که امروز  و با ۴۳ سال سن تفاوتی با آذر ۲۰ سال پیش ندارد. همچنان جوان و شاداب و سرزنده. اما راز کار در کجاست؟ پیاده روی، یوگا و ریلکسیشن از جمله فعالیت هایی است که کمند امیرسلیمانی در سبک زندگی سلامت محور خود آن را دنبال می کند. او همچنین از جمله کسانی است که به خواب کامل و سروقت اعتقاد ویژه ای دارد و هر شب سر ساعت معینی به خواب می رود. کسانی که با ساز و کارهای سینمای ایران آشنایی دارند خوب می دانند که سر صحنه معمولاً غذای سالم سِرو نمی شود و همه بیشتر به دنبال غذاهای چرب و شکم پُرکن هستند. شاید درست به همین دلیل است که کمند امیرسلیمانی ترجیح می دهد از غذای خانگی و سالاد در سر صحنه فیلمبرداری استفاده کند. و در انتها بد نیست این را هم اضافه کنیم که یکی دیگر از عادات این بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون ایران مصرف انواع عرقیات گیاهی و چای سبز به جای درمان های شیمایی و استفاده از قرص های مسکن است.

نیوشا ضیغمی، فست فود ممنوع، سبزیجات آزاد

نیوشا ضیغمی هم از جمله چهره هایی است که شایستگی های خود را آرام آرام در سینمای ایران به اثبات رساند. او که ۳۶ سالگی را پشت سر گذاشته است از جمله بازیگرانی است که به حفظ سلامت و تناسب اندام خود اهمیت ویژه ای می دهد. ضیغمی با فست فود میانه خوبی ندارد و رژیم غذایی سالم را که شامل سبزیجات فراوان است ترجیح می دهد. چای خود را بدون قند می ‌نوشد و به کوچک ترین نکات سبک زندگی سلامت محور اهمیت می دهد. ضیغمی ورزش را هم به شکل جدی دنبال می کند و تمرینات هوازی مانند دویدن روی تردمیل، دوچرخه ثابت و اسکی فضایی یا «الپتیکال» که حرکاتی چربی ‌سوز به حساب می آیند را دنبال می کند. در برنامه غذایی نیوشا ضیغمی مصرف مواد پروتئینی مانند گوشت و مرغ، میوه و سبزیجات نقشی ویژه دارند. او نان، برنج، چربی و سرخ‌ کردنی‌ ها را از برنامه غذایی خود حذف کرده است. بله، کار سختی است، اما خب کمی اراده می خواهد که  ظاهراً نیوشا ضیغمی آن را دارد.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.