آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۵ تیر

ایرانی‌ها شیر نمی‌خورند

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ۳:۰۰ قبل از ظهر سرآشپز
زنگ خطری برای سلامت مردم: ایرانی‌ها شیر نمی‌خورند

براساس بررسی ‌های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی در ۲۰درصد خانوارهای ایران کم غذایی به صورت مزمن وجود دارد. اما سلامت ایرانی‌ ها در حالی این روزها بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید قرار گرفته است که  بررسی تولید و مصرف محصولات غذایی نشان می‌دهد کالری دریافتی مردم کشورمان در اغلب موارد فراتر از استاندارد جهانی است!
جواب این تناقض اینجاست که امروزه تأمین انرژی بیشتر از محل هیدروکربورها صورت می‌گیرد و سهم سایر منابع به ویژه غذاها با منشأ حیوانی که سرشار از پروتئین و مواد مغذی هستند در این حیطه کاهش یافته است. به طور مثال در مورد شیر، بررسی‌ ها نشان می‌دهد سرانه مصرف شیر ایرانی ‌ها به کمتر از ۶۰ کیلوگرم در سال رسیده است.  این در حالی است که استانداردهای جهانی حداقل نیاز هر فرد به شیر و فرآورده‌ های آن را ۱۵۶ کیلوگرم در سال و حد مطلوب آن را ۳۰۰ کیلوگرم اعلام می‌کند.
طبق آمار جهانی متوسط مصرف شیر در جهان ۱۹۰ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم است. این آمار در کشورهای توسعه یافته جهان گاه به ۵۰۰ کیلوگرم هم می‌رسد اما در کشور فرانسه که متعادل ‌ترین رژیم غذایی در ارتباط با بیماری‌ های قلبی و طول عمر را داراست سرانه مصرف شیر ۴۰۰ کیلوگرم است. به عبارتی با یک حساب کتاب سرانگشتی درمی‌یابیم که سرانه مصرف شیر در ایران به کمتر یک سوم استاندارد جهانی کاهش یافته است.

حذف یارانه ۵۰ ساله شیر

ابتدای فروردین ۹۰  بود که زمزمه‌های حذف یارانه شیر و واریز وجه آن به حساب مردم شنیده شد. هنوز این خبر رسانه‌ای نشده بود که پاکت ‌های ارزان قیمت شیر به جای ۳۵۰ تومان با قیمت جدید یعنی ۵۵۰ تومان به مردم عرضه شد. قرار بر این بود که یارانه این محصول تا پایان فروردین برقرار باشد و سپس درباره چگونگی پرداخت این یارانه در ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها تصمیم ‌گیری شود.
به این ترتیب در آخرین تصمیم‌ گیری مقرر شد شیر یارانه‌ ای تا پایان اردیبهشت با قیمت ۳۵۰ تومان عرضه شود و به این ترتیب داستان یارانه‌ این محصول لبنی که قدمتش به ۵۰ سال می‌رسید این چنین به پایان رسید. البته کسانی که چنین تصمیمی را گرفتند قصد داشتند با پرداخت یارانه به تولید کننده و حذف یارانه مصرف کننده به نوعی نظام تولید را سامان دهی کنند. اما حالا بعد از گذشت ۵ سال نه خبری از ارائه یارانه به تولید کننده هست و نه خبری از سامان دهی نظام تولید.

کاهش سن ابتلا به پوکی استخوان

دکتر اراسب دباغ مقدم، رییس کمیته تخصصی بهداشت مواد غذایی، اندیشیده شدن تدابیری برای بازگشت شیر به سبد تغذیه خانوار ایرانی را بسیار ضروری توصیف کرده و به آشپزباشی می‌گوید: «با کاهش سرانه مصرف لبنیات قد ایرانی‌ ها هر سال کوتاه‌ تر شده  است. در مقابل مردمان چین و ژاپن که پیشتر قدهای کوتاهی داشتند توانسته‌اند با اصلاح نظم تغذیه خود میانگین قد در کشور خود را افزایش دهند.»
از طرف دیگر و بنا بر آمار موجود سرعت ابتلا به پوکی استخوان در کشور شدت گرفته است. بنا به اعلام وزارت بهداشت سن پوکی استخوان در ایران به ۴۵ سال رسیده، این درحالی است که سن ابتلا به این عارضه در جهان ٧٠ سال است.

اهمیت بی‌بدیل شیر در تامین کلسیم بدن

رییس کمیته تخصصی بهداشت مواد غذایی در ادامه با اشاره به هزینه بالای تولید مواد لبنی، بر متعادل سازی قیمت این محصولات تاکید کرده و گفت: «متاسفانه هم اکنون لبنیات به قیمت تمام شده عرضه می‌شود و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های گذشته، شیر و فرآورده‌ های آن رفته رفته در سفره‌ های مردم کمرنگ و کمرنگ‌تر شد. به طوری که بررسی‌ های به عمل آمده در وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی نشان می‌دهد در ۳۰ الی ۳۵ درصد سفره‌‌ های مردم لبنیات حذف یا کم شده است.»
دکتر دباغ مقدم با بیان اینکه هیچ جایگرین مناسب دیگری برای  تأمین کلسیم وجود ندارد و به رغم برخی اظهار نظرها تنها راه تأمین آن استفاده از شیر و فرآورده ‌های آن است، اظهار داشت: «عدم استفاده از محصولات لبنی در میانسالی  منجر به بروز شکستگی ‌هایی می‌شود که شاید با شدت حادثه ارتباط چندانی نداشته باشد. شکستگی ‌هایی که در میان افراد مسن گاهی به عفوت و حتی مرگ منجر می‌شود.»
طبق آمار سالانه با ۵۱ هزار مورد شکستگی استخوان لگن خاصره در ایران مواجه هستیم که منجر به زمین ‌گیری و مرگ و میر می‌شود. به گفته دباغ مقدم، جمعیت سالمند کشور ما ۲۰ سال زودتر از کشورهای توسعه یافته زمین ‌گیر می‌شوند به طوری که هم اکنون دارای ۷ میلیون سالمند هستیم و ظرف مدت ۳۵ سال آینده این تعداد به ۲۶ میلیون نفر می‌رسد.

هزینه‌کرد چند برابری در بخش درمان

بسیاری از کارشناسان پرداخت یارانه به مصرف کننده را تنها راه خروج از این بحران می‌دانند. در بیشتر کشورهای دنیا دولت‌ ها به کالاهای سلامت محور که مهم ‌ترین آنها شیر است یارانه پرداخت می‌کنند، چرا که بار مالی افزایش بیماری ‌ها در سطح جامعه بی‌شک بیش از یارانه پرداختی است. بر همین اساس به جای درمان درصدد پیشگیری از وقوع چنین اتفاقاتی هستند.
چمنی نماینده انجمن صنفی لبنیات کشور با تاکید بر اینکه در بحث اقتصادی و قیمت شیر و لبنیات باید هوشمندانه تر عمل کنیم، به آشپزباشی می‌گوید: «۳۰ سال در اتحادیه اروپا به شیر یارانه می‌دادند و چندی پیش قطع شد اما دوباره پرداخت یارانه برقرار شد. در کشورهای اروپایی که درآمد سرانه‌ شان از ۴۶ هزار دلار تا ۶۰ هزار دلار است به دامدار، صنایع لبنی و مردم یارانه می‌پردازند. ما نباید به شیرخام در ایران همتراز بنزین و گازوئیل نگاه کنیم.»

تعطیلی ۳۰۰ واحد تولید محصولات دامی

نبود حمایت ‌های لازم از این صنعت تاکنون به تعطیلی ۳۰۰ واحد دامداری منجر شده است، چراکه نه بازار رونق سابق را دارد و نه مردم توان خرید گذشته را. به گفته علیرضا عزیزاللهی مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور هم اکنون از ۳۰ درصد ظرفیت صنایع لبنی در ایران استفاده می‌شود. به عبارتی صنایع لبنی کشور توان تولید ۱۶ میلیون تن را دارند در حالی که فقط ۵/۵ میلیون تن تولید می‌کنند.
این میان دامداران نیز مشکلات خاص خود را دارند. بر اساس آمار سال گذشته قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیر برای دامداران یک هزار و ۵٧٠ تومان محاسبه شده بود که معاونت تولیدات دامی وزارت کشاورزی این قیمت را تعدیل و یک هزار و ۵٣٠ تومان اعلام کرد. اما همین نرخ نیز در ستاد تنظیم بازار مجدداً چکش کاری شد و به یک هزار و ۴۴٠ تومان رسید. به این ترتیب حتی سود ١٠ درصدی هم برای دامداران لحاظ نشد.
عزیزاللهی تاکید می‌کند همین نرخ نیز از سوی کارخانه‌های لبنی پذیرفته نشد و آن‌ها بهترین شیر تولیدی کشور را در نهایت یک هزار و ٢٠٠ تا یک هزار و ٢۵٠ تومان خریدند. حتی در برخی مناطق کشور، کارخانه ‌های لبنی همین قیمت را نیز رعایت نکرده و شیر خام را با نرخ زیر ١٠٠٠ تومان از دامداران خریدند.

تبدیل شیر به شیرخشک و صدور آن

در شرایطی که قیمت خرید شیر خام از دامداران همچنان به روال ٢ سال پیش است، صنایع لبنی همچنان خرید شیر خام به نرخ واقعی را از دامداران نپذیرفته و بارها به صراحت اعلام کرده‌اند مسئول حمایت از صنعت دامپروری نیستند! آنها به کاهش شدید خرید لبنیات از سوی مردم اشاره می‌کنند و معتقدند این موضوع حاشیه سود کارخانه‌های لبنی را به زیر ٣ درصد رسانده است این درحالی است که هیچ صنعتی در ایران حاضر نیست با این حاشیه سود به فعالیت ادامه دهد.
محمد فربد، نایب رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی صنایع لبنی ایران با اشاره به تعطیلی بخش اعظم ظرفیت کارخانه‌های لبنی کشور تاکید می کند: «طبق قانون تجارت هیچ مدیری مجاز نیست محصولات را گران یا ارزان ‌تر بفروشد که نتیجه این کار باعث ورشکستگی شود. بنابراین کارخانه‌ های لبنی نیز به دنبال زیاده خواهی نبوده‌اند زیرا این موضوع باعث ریزش بیشتر مصرف کنندگان لبنیات می‌شود.»
به عقیده فربد، درحال حاضر حاشیه سود تولیدکننده‌ ها کمتر از ٣ درصد است، این در حالی است که هزینه تولید در بخش صنعت به بیش از ۶ درصد افزایش پیدا کرده است، در این شرایط باید قیمت محصولات لبنی تا ١۶ درصد افزایش داشته باشد و صنعت لبنیات در حال حاضر با شیر خام ١۴۴٠ تومانی ورشکسته می‌شود. در این شرایط و با کاهش مصرف شیر در جامعه، کارخانه‌ها مجبور شده‌اند بخشی از تولیدات خود را به صورت شیرخشک صادرات کنند تا بخشی از کاهش فروش جبران شود.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.