آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

زندگی ورزشکاری از زبان آندرانیک تیموریان

۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۱:۳۰ بعد از ظهر سرآشپز
زندگی ورزشکاری از زبان آندرانیک تیموریان

سایت آشپزباشی – پریسا اسلام زاده| اهالی فوتبال آندرانیک تیموریان را به عنوان فوتبالیستی فوق حرفه ای می شناسند. شاید این حرفه ای گری او از زمانی شروع شد که که در اوج جوانی توانست به تیم بولتون انگلیس ترانسفر شود. آندرانیک که بین اهالی فوتبال به آندو معروف است مجبور بود برای اینکه خودش را در فوتبال انگلیس ثابت کند اصول فوتبال حرفه ای را بی کم و کاست رعایت کند. او خیلی زود خودش را با فوتبال انگلستان وفق داد و اگرچه نتوانست مدت طولانی در لیگ برتر این کشور بماند اما چیزهای خوبی که در لیگ جزیره یاد گرفت، موفقیت این بازیکن ارمنی تبار ایرانی را برای سال های بعد تضمین کرد. اندوخته ای که باعث شد آندو برای بیش از ۱۰ سال در سطح اول فوتبال ایران بدرخشد.
با آندو در خصوص سبک زندگی حرفه ای او در فوتبال ایران، اینکه چه می خورد، چگونه می خورد، چه موقع می خوابد و… گفت و گو کردیم. در ادامه گفت و گوی ما با آندرانیک تیموریان را می‌خوانید. گفت و گویی درباره نوع تغذیه و لایف استایل بازیکنی که در فوتبال ایران به گلادیاتور معروف شده است.

به عنوان یک فوتبالیست حرفه ای درباره سبک زندگی ات و نحوه تغذیه ات صحبت کن. مدل زندگی کردن تو مثل افراد عادی جامعه است؟

قطعا اینطور نیست. من به عنوان یک ورزشکار حرفه ای و کسی که فوتبال شغل او است باید مدل زندگی کردنم خاص باشد نه مثل بقیه افراد جامعه وگرنه هم دچار اضافه وزن می شوم و هم اینکه نمی توانم فوتبال بازی کنم. شاید به نظر خیلی ها فوتبالیست بودن کار آسانی است. برخی پیش خودشان فکر می کنند این ها هفته ای یک بار ۹۰ دقیقه می دوند و همه چیز تمام می شود. اما واقعاً اینطور نیست. خود من در طول هفته مدام تمرین می کنم و حتی یک روز هم بدون تمرین نمی گذرد. درباره تغذیه هم همینطور است. ما فوتبالیست های حرفه ای باید مواظب هر چیزی که می خوریم باشیم و این کار آسانی نیست.

شاید به همین دلیل برخی فکر کنند سبک زندگی فوتبالیست ها با بقیه فرق دارد و مثلاً همین خورد و خوراک تان نسبت به بقیه اقشار جامعه گران تر باشد!

نه من فکر نمی کنم اینطور باشد. من به شخصه تغذیه خاص و گران قیمتی ندارم. مثلا اینطور نیستم که هر روز گوشت و مرغ و کباب بخورم. اتفاقا سعی می کنم گوشت قرمز کمتر مصرف کنم و مرغ و ماهی هم در حد معمول می خورم اما سبزیجات و میوه تازه همیشه در سبد غذایی من هست و همه مردم هم می دانند که بدن شان تا چه اندازه به این مواد نیاز دارد.

فکر می کنی حضور در فوتبال انگلیس چه تاثیری روی سبک زندگی تو به عنوان یک فوتبالیست حرفه ای داشت؟

بی تعارف باید بگویم سبک زندگی و تغذیه فوتبالیست های ایرانی هیچ شباهتی به همتایان اروپایی ما ندارد. وقتی به انگلیس رفتم متوجه شدم که در تمام ساعات طول روز باید در اختیار باشگاه باشم. تغذیه ما زیر نظر باشگاه بود و باید همانطور که پزشکان باشگاه تعیین می کردند غذا می خوردیم. حتی زمان استراحت ما هم زیر نظر باشگاه بود. اصلا اینطور نبود که قبل و بعد از تمرین بازیکنان در اختیار خودشان باشند. فکر می کنم این ها تفاوت اصلی بازیکنان اروپایی و ایرانی است. در مدتی که در انگلستان بودم خودم را با سبک زندگی فوتبالیست های اروپایی عادت دادم و خدا را شکر تا الان هم به همین اصول پایبند مانده ام.

این سبک زندگی کردن چقدر روی موفقیت تو تاثیر داشته است؟

قطعاً یکی از مهم ترین دلایل موفقیتم به جز تلاش و پشتکار خودم همین مدل زندگی کردنم بوده است. شما بازیکنان جوان زیادی می شناسید که خیلی زود چهره شدند اما زودتر از آنچه فکرش را می کردند از فوتبال محو شده و کنار رفتند. فکر می کنم نوع زندگی من تاثیر زیادی در موفقیتم داشته است. تغذیه و تمرین مناسب، زندگی سالم و دوری از دخانیات و هر چیزی که برای یک ورزشکار مضر است می تواند تاثیر زیادی در موفقیت او داشته باشد.

تا به حال پیش آمده به خاطر اینکه یک فوتبالیست هستی قید برخی چیزها را بزنی چون فکر می کنی با روح ورزش حرفه ای در تضاد هستند؟

بله بارها چنین شرایطی پیش آمده و من به خاطر اینکه لطمه ای به فوتبالم وارد نشود سعی کردم خودم را محدود کنم. من دوستان زیادی خارج از فوتبال دارم اما هرگز مثل آن ها زندگی نمی کنم و اصول زندگی خودم را دارم. یک فوتبالیست اگر به دنبال موفقیت است باید همه ضرورت های زندگی سالم را رعایت کند وگرنه نمی تواند در سطح اول فوتبال باقی بماند.

کمی درباره کارهایی که در یک روز عادی (روزی که بازی نداری) انجام می دهی صحبت کن.

از آنجایی که شب ها زود به خواب می روم صبح ها معمولا ساعت ۸ بیدار می شوم، چون بیشتر از این نمی توانم بخوابم. البته شاید در روز بعد از بازی یک ساعت بیشتر استراحت کنم. صبحانه مفصلی می خورم و به کارهای روزانه ام می رسم. بعد هم تمرین و دوباره استراحت و باز هم تمرین. اگر هم تمرینات تیم تعطیل باشد به صورت اختصاصی تمرین می کنم و نمی گذارم به اصطلاح پشتم باد بخورد.

ما ایرانی ها عادت داریم شام را خیلی دیر و سنگین می خوریم. شاید برای خیلی ها جالب باشد که بدانند آندو چگونه شام خود را صرف می کند؟

شدیداً با خوردن غذا آن هم از نوع چرب و سنگین در ساعات پایانی شب مخالفم چون هم در خواب اختلال ایجاد می کند و هم باعث اضافه وزن می شود. من وعده شام را دیرتر از ساعت ۸ نمی خورم. معمولاً هم غذای سبک و ساده می خورم و بیشتر از سبزیجات استفاده می کنم. کلاً یک فوتبالیست برای اینکه زندگی ورزشی موفقی داشته باشد باید بیشتر از همه به استراحت و تغذیه خود اهمیت بدهد. خود من خیلی روی رژیم غذایی ام حساس هستم و مسایل زیادی را مراعات می کنم.

شاید تصور برخی از مردم این باشد که ورزشکاران برای داشتن انرژی باید خیلی غذا بخورند. همین طور است؟

قطعاً این تصوری غلط است و زیاده روی در مصرف غذا، نه برای یک فوتبالیست خوب است نه برای مردم عادی. شخصاً خیلی مواظبم که زیاد غذا نخورم. وعده های غذایی من یک حجم مشخص دارد اما شامل همه موادی می شود که برای بدنم لازم است و به من انرژی می دهد. من نباید کالری زیادی مصرف کنم اما باید غذایی که می خورم انرژی زا باشد تا توان لازم برای تمرین کردن را داشته باشم.

همه ما می دانیم که یک فوتبالیست در تمام طول سال تمرین ندارد. قطعا وقتی تمرینات تیم تعطیل است کار شما سخت تر می شود، چون باید مراقب باشید با اضافه وزن روبرو نشوید.

همینطور است که می گویید. ما همیشه تمرین نداریم و در ماه هایی از سال تعطیل هستیم. به خود من در تعطیلات بیشتر فشار می آید چون باید مراقب تغذیه و تمرین ام باشم و حواسم را جمع کنم که بیشتر از یک حجم مشخص کالری مصرف نکنم. ضمن اینکه تمرین را تعطیل نمی کنم و به صورت اختصاصی تمرین می کنم تا هم چاق نشوم و هم آمادگی ام را حفظ کنم. چون ورزشکاران خصوصاً فوتبالیست ها اگر بازی و تمرین نکنند خیلی زود چاق می شوند و تناسب اندام خود را از دست می دهند. به همین دلیل خیلی مراقب این مسایل هستم و موارد زیادی را رعایت می کنم.

سبک زندگی تو روی خانواده ات هم تاثیر گذاشته است؟

خوشبختانه خانواده من خودشان هم علاقه زیادی به تغذیه سالم دارند، چون برای سلامتی شان ارزش قائل هستند. همین پایبندی آن ها به سبک تغذیه سالم باعث شده من هم برای خورد و خوراکم مشکلی نداشته باشم و بتوانم این روند را در حفظ تغذیه سالم ادامه بدهم.

به نظر تو بود یا نبود دکتر متخصص تغذیه در باشگاه های ایرانی تا چه حد مهم است؟

واقعا جای دکتر تغذیه و کسی که با ورزش به شکل علمی آشنا باشد و مواد غذایی را هم به خوبی بشناسد در باشگاه های ما به شدت خالی است. به نظر من یکی از اصلی ترین دلایلی که فوتبالیست های ایرانی سبک زندگی سالمی ندارند و نمی توانند برای خودشان الگوی تغذیه مناسب داشته باشند نبود پزشک تغذیه در باشگاه ها است. بسیاری از فوتبالیست های ایرانی نمی دانند چه مواد غذایی را باید بخورند، چه چیزی برایشان مفید است و چه مواد غذایی را نباید استفاده کنند. به دلیل همین عدم آگاهی است که می بینید بازیکنان نمی توانند کیفیت لازم را داشته باشند، یا اینکه در تعطیلات یک ماهه و زمان استراحت برای مصدومیت چاق می شوند. اگر باشگاه ها از یک متخصص تغذیه – که فکر نمی کنم هزینه سنگینی روی دست تیم ها بگذارد – استفاده کنند هم به نفع خودشان است هم به نفع بازیکنان.

رابطه ات با فست فود چطور است؟

خوشبختانه اصلاً رابطه خوبی با این غذاهای ناسالم ندارم. ترجیح می دهم فست فود و به ویژه سوسیس و کالباس مصرف نکنم. حتی مرغوب ترین نوع این محصولات هم برای بدن خوب نیست خصوصاً که در رستوران ها هم به شکل سالم طبخ نمی شوند. از آنجایی که به سلامتی ام اهمیت می دهم فست فودهایی مثل پیتزا و ساندویچ نمی خورم اما از پاستا، لازانیا و مرغ سوخاری استقبال می کنم به شرطی که در خانه پخته شوند.

پس مثل برخی از فوتبالیست ها قرار نیست بعد از بازنشستگی یک فست فود دایر کنی؟

از آنجایی که علاقه ای به فست فود ندارم، قطعاً تمایلی هم به رستوران داری نخواهم داشت. وقتی به مردم توصیه می کنم غذای سالم بخورند و از سوسیس و کالباس دوری کنند درست نیست که بر خلاف حرفم عمل کنم و خودم رستوران تاسیس کنم!

شما به عنوان یک ایرانی ارمنی تبار از غذاهای خاص و محلی خودتان هم استفاده می کنید؟

تقریباً تا جایی که من می دانم سبک تغذیه ارامنه و بقیه اقوام ساکن در ایران شباهت زیادی به هم دارد. ما غذای خاصی نداریم که در فرهنگ شما نباشد و تنها مخصوص به خودمان باشد. خانواده من هم مثل خانواده های ایرانی غذا طبخ می کنند که طبیعتاً بسیار مورد علاقه من است.

دسته بندی ها :
مصاحبه

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.