آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

چگونه از جیران به باربی رسیدیم!

۱۴ آذر ۱۳۹۵ ۱:۱۱ بعد از ظهر سرآشپز
چگونه از جیران به باربی رسیدیم!

سایت آشپزباشی – امیرحسین خواجوی| زنانی چاق، یا به عبارتی خیلی چاق، با اندام های ورم کرده، ابروهای پُرپشت و صورت های اصلاح نشده که در برخی حتی شائبه داشتن سبیلی محو (از آن مدل هایی که پشت لب پسربچه های تازه پا گذاشته به سن بلوغ سبز می شود) را به ذهن متبادر می کند، تصاویری است که حرمسرای خاقان سلسله قاجار، سلطان صاحبقران را امروز و پس از حدود یک و نیم قرن، پیش چشمان ما بازسازی می کند. با تدبُر در این عکس های رنگ و رو رفته که ۱۵۰ سال پیش با همت عکاس خانه سلطنتی مستقر در کاخ گلستان به ثبت رسیده اند می توان سیر زیبایی شناسی و تغییر چهره در زنان ایرانی را مورد بررسی قرار داد هرچند که بعید است حتی پس از ساعت‌ها بحث و جلسه و همایش و کمیسیون و ورک شاپ و… بتوان مسیر پیموده شده از «جیران» تا «باربی» را تحلیل و هضم کرد!
از شوخی و مطایبات عصر حجری یا به قول زنده یاد علی حاتمی عهد قجری که بگذریم می رسیم به داستان شیرین اقبال ابد مدت و علی الظاهر بی زوال جراحی زیبایی بین بانوان ایرانی و صد البته مردانِ مرد این خاک آریایی که یحتمل تا چندی دیگر در زمینه کلیه اَعمال (جمع عمل!) زیبایی از بیوتیفیکیشن و لیفت صورت و گردن و جراحی پلک و تزریق چربی گرفته تا تزریق بوتاکس و لیپوساکشن و کاشت انوع پروتز و غیره، گوی سبقت را از جنس لطیف ربوده و در این عرصه نیز سیطره آقایان را به منصه ظهور خواهند رساند!

چگونه همه را پشت سر گذاشتیم و در جهان درخشیدیم!

رتبه های بین ‌المللی ایران در عرصه هماوردی جهانی با کشورهای مختلف، طی سالیان گذشته و در حیطه هایی چون کشاورزی، صنعت، اقتصاد، انرژی، محیط زیست، بهداشت و سلامت، دانش و فناوری و… نوسانات سینوسی، یا به قول عامه، بالا و پایین های بسیاری را تجربه کرده است. در برخی صاحب رتبه های بالا بوده ایم و در بعضی دیگر انتهای جدول را ول نمی کردیم. گاهی پس از چندی ضعف های خود را پوشش داده و جهش می زدیم و البته که زمانی هم از دوران اوج خود دور افتاده و افول می نمودیم. اما این میان در تنها آوردگاهی که طی سالیان سال با چنگ و دندان از رتبه جهانی خود محافظت کرده و به هیچ رقیبی باج نداده ایم حیطه انواع و اقسام «جراحی زیبایی» است که با قدرت و بی تزلزل، همواره جزو چهار پنج کشور پیشتاز بوده و حتی گاهی در برخی عرصه های خاص مثل «رینوپلاستی» یا همان جراحی زیبایی بینی، گوی سبقت را از دیگر نامداران ربوده و سکوی اول را مال خود کردیم.
بر اساس آمار اعلام شده از سوی انجمن بین المللی جراحی زیبایی ، ۱۰ کشور برزیل، آمریکا، کلمبیا، ایران، ونزوئلا، اسپانیا، مکزیک، آلمان، ایتالیا و آرژانتین در صدر مبادرت کنندگان به عمل های جراحی زیبایی قرار دارند. در گزارش منتشره از سوی این انجمن، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۴ میلیون عمل جراحی زیبایی در دنیا انجام شده که ایران با ۱۷۵ هزار مورد در میان ۱۰ کشور اول از لحاظ تعداد این نوع جراحی قرار داشته است. البته انجمن فوق در گزارش خود روی این ظریفه نیز انگشت گذاشته است که از میان همه عمل های انجام شده در جهان، بیش از ۲۰ میلیون مورد آن بر روی خانم ها انجام شده و فقط نزدیک به ۴ میلیون آن سهم آقایان بوده است.

رتبه رسمی: عالی! رتبه غیر رسمی: شاید هم عالی تر!

اما نکته ای که این میان در خصوص رتبه و تعداد عمل های انجام شده در ایران وجود دارد بحث درست و متقن بودن آمار مورد نظر است! می پرسید چگونه؟ کمی صبر کنید! انجمن بین المللی جراحی زیبایی دارای بیش از ۲۷۰۰ عضو از۹۵ کشور دنیاست. همچنین بر اساس اعلام  رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی کشور، در ایران مجموعاً ۳۰۰ فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشغول به کار هستند که مشخصات شان در سایت انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز درج شده است. اگر به همین تعداد نیز جراح فاقد تخصص داشته باشیم که – درست یا غلط – دست به تیغ جراحی می برند، تعداد جراحان پلاستیک و زیبایی رسمی کشور چیزی در حدود ۶۰۰ نفر است و طبیعتاً آمار ذکر شده از سوی انجمن بین المللی جراحی زیبایی باید ناظر بر گزارش های رسمی انجمن هم ارز در ایران باشد. خب، تا این جای کار هم درست! اما مشکل کجاست؟ مشکل را از زبان دکتر سیدابوالحسن امامی رئیس انجمن جراحان پلاستیک کشور می شنویم: «اگر به سایت انجمن سر بزنید در آنجا اسامی حدود ۳۰۰ فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی را خواهید دید که در این حوزه به شکل رسمی در حال فعالیت هستند، اما شوربختانه در حوزه جراحی زیبایی با یک همه چیزدانی عجیب در حوزه علم پزشکی رو به رو هستیم که در نتیجه آن جراحان عمومی، گوش و حلق و بینی، فک و صورت هم خود را مجاز می دانند دست به تیغ جراحی برده و عمل جراحی زیبای را به شکل تجربی انجام دهند!» این در حالی است که به تاکید رئیس انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی، گذراندن دوره کلاسیک آموزش جراحی زیبایی سر و صورت – برگزار شده تحت نظر سازمان نظام پزشکی – تنها مجوزی است که به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی این اختیار را می دهد تا در حوزه جراحی زیبایی نیز ورود پیدا کند. خب این به چه معناست!؟ خیلی ساده است. تعداد جراحی های انجام شده در محدوده خاک ایران و رتبه ای که بر اساس آن برای کشورمان در نظر گرفته شده است ناظر به آمار رسمی یعنی تعداد عمل های انجام شده توسط مراکز و متخصصین مورد تایید بوده و عمل های زیبایی صورت گرفته توسط جراحان گوش و حلق و بینی را شامل نمی شود. حال اگر آمار این قبیل عمل ها– که تعدادشان زیاد و البته نامشخص است – را به آمار رسمی اضافه کنیم، فکر می کنید رتبه ایران تا چه میزان ترقی یافته و دست نیافتنی شود!؟

تقدم تجزیه بر ترکیب یا همان «تغییر سبک زندگی» خودمان!

چرا جراحی زیبایی می کنیم؟ آیا این بدان معناست که قبول داریم زیبا نیستیم!؟ اعتراف سنگینی است و هر کسی زیر بار آن نمی رود! این یعنی ما آدم های شجاعی هستیم، چون به زشتی صورت – فعلا به سیرت کاری نداریم! – خود اشراف داریم. اما به این سادگی ها هم نیست. دکتر سارا آقایی، متخصص روانشناسی، نگاه ایده آلیستی و گاهی بیمارگونه به رفع نقص های جسمانی را یکی از مهم ترین دلایل روی آوردن به جراحی های زیبایی می داند. او با بیان اینکه دیگر باید بحث «ضرورت» انجام عمل زیبایی را در جامعه ایران به فراموشی سپرد و «دلخواسته»های روانی را جایگزین آن کرد، به آشپزباشی گفت: «اَعمال معروف به جراحی زیبایی در ابتدا بیشتر برای کاهش عوارض ناشی از سوانح و تصادفاتی که منجر به از ریخت افتادن بخشی از بدن – خصوصاً صورت – می شد، مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه با توجه به تغییرات محسوس در سبک زندگی مردم و نگاه تجلی گرایانه و حُسن پنداشتن جلوه گری، از یک عمل پزشکی فراتر رفته و به حرکتی لوکس، یا به قول جوانان امروزی لاکچری و کلاس بالا تبدیل شده است.» دکتر آقایی این تغییر سبک را تنها مختص ایران ندانسته و آن را تلاطمی ناشی از موج جهانی مدرنیزم می‌ داند، اما بر این نکته نیز تاکید دارد که موج مورد نظر در هر کشور، محدوده و فرهنگی تاثیر خاص خود را گذاشته و نمی توان نشانه های آن را با یک فرمول ثابت تحلیل کرد: «ارزش ها در دنیای کنونی که سرعت تغییر در آن لحظه به لحظه اندازه گیری می شود دیگر یک معنای ثابت و واحد ندارند. در جهان کنونی، «تجزیه» بر «ترکیب» تقدم دارد و همه چیز جزء به جزء و مو به مو مورد کنکاش قرار می گیرد. اگر تا دیروز ترکیب یک چهره، «زیبا» و «قشنگ» تلقی می شد، امروز دیگر کلیتی به نام «زیبایی» وجود خارجی ندارد و همه چیز تفکیک شده مورد بررسی قرار می گیرد. بینی قلمی و سر بالا، ابروهای نازک و کشیده، دهان جمع و جور و غنچه، گونه های برآمده و سرخ، پوست صاف و بی چروک، پیشانی بی چین و گره، دندان های ردیف و براق، چال خنده، لب های قلوه ای، چانه کوچک و استخوانی، و…» نه، این فهرست تمامی ندارد!

من با هرگونه تعقل بیگانه ام، پس بکُش و خوشگلم کن!

«شما در اروپا یا حتی آمریکا باید خیلی خوش شانس باشید تا بتوانید با فردی رو به رو شوید که اقدام به عمل زیبایی بینی کرده است. اینطور نیست که همه اروپایی ها یا آمریکایی ها بینی قلمی و سر بالا داشته باشند. به طور مثال فرانسوی ها از قدیم به داشتن دماغ های استخوانی، بزرگ و سر پایین (عقابی) مشهور بوده اند. اما امروز در ایران همه دخترها می خواهند شبیه فلان هنرپیشه هالیوودی شوند که تازه خود او هم چند جراحی زیبایی را پشت سر گذاشته و مادرزادی این شکلی نبوده است!» دکتر آقایی حرف های خود را اینگونه ادامه می دهد: «اگر در جریان یک آتش سوزی صورت یا دست شما سوخته باشد، یا به دلیل تصادف رانندگی یا افتادن از بلندی دچار شکستگی استخوان بینی، فک یا گونه شده باشید، پس از درمان های پزشکی اولیه حق دارید به بحث زیبایی شناسی چهره خود ورود کرده – هرچند که باز هم الزام صد در صدی ندارد – و با مشاوره یک متخصص خبره، خطوط چهره و اندام آسیب دیده خود را به حالت اولیه در آورید. این یک حرکت روتین و پذیرفته شده در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته است. به طور مثال در کشوری مثل دانمارک اگر به این ترتیبی که در ایران همه به دنبال انجام انواع جراحی های زیبایی هستند، کسی که نه تصادف کرده، نه دچار آتش سوزی شده  یکهو هوس تغییر چهره کرده و به یک متخصص جراحی زیبایی مراجعه کند، در اولین قدم به یک روانشناس معرفی می شود تا در خصوص دلایل و عواقب خواست خود مشاوره کرده و ذهنش کاملاً روشن شود. تازه بعد از انجام مشاوره است که اگر همچنان بر درخواست خود مصر بود عمل انجام می شود. اما در ایران کافی است شما صبح شنبه به مطب یک متخصص جراحی زیبایی مراجعه کرده و مثلا بخواهید زاویه بینی تان از ۱۵ درجه به ۴۵ درجه افزایش یابد! اگر بتوانید پیش پرداخت مناسبی تادیه کرده و جناب متخصص جراح هم وقت شان پر نباشد، تا دوشنبه زاویه مورد نظر اعمال شده و آن چسب معروف روی بینی تان خودنمایی خواهد کرد!»

از طلا گشتن پشیمان گشته اند، یا چرا عاقل کند کاری که…!

چندی بیشتر از انتشار خبر تخلیه ژل لب های شراره رخام نمی گذرد. حالا ممکن است بگویید این همه خبر مهم، تخلیه ژل لب را کجای دل مان بگذاریم!؟ زود نتیجه گیری نکنید. شراره رخام یکی از بازیگرهایی بود که در نیمه دهه ۷۰ خورشیدی با بازی در فیلم ها و سریال های تلویزیونی درخشید و آینده خوبی برایش تصور می رفت، اما به ناگاه فراموش شد و به حاشیه رفت. خودش عقیده دارد عمل زیبایی ای که در آن ایام انجام داد باعث شد بسیاری از پیشنهادهای شغلی را از دست بدهد. خب حالا او ژل لب هایش را تخلیه کرده و انتظار دارد دوباره هُمای سعادت بر شانه هایش بنشیند. ما هم امیدواریم چنین شود، اما یک چیز را فراموش نکنید و آن اینکه این بازیگر خیلی خوش شانس بود که توانست اشتباه خود را آن هم بعد از گذشت سال ها جبران کند، حالا گیریم که چند پیشنهاد بازیگری را هم از دست داده باشد. اما بدانید و آگاه باشید که بسیاری از ماجراجویی ها در زمینه جراحی زیبایی هیچ راه برگشتی ندارند و کسی که وارد این وادی می شود باید درک کند که در صورت ناخرسندی ذهنی و روحی از نتیجه کار (یا همان عمل) تنها راهی که پیش پایش است انجام عمل های بیشتر و فرو رفتن در باتلاقی است که هیچ راه نجات و برگشتی ندارد. نمونه ها برای مثال زدن بسیارند، کافی است یک سرچ ساده در فضای وب داشته باشید.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.