آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

بچه های ما طعم آبگوشت و قرمه سبزی را از یاد برده اند

۱۷ مهر ۱۳۹۵ ۹:۵۸ قبل از ظهر سرآشپز

سایت آشپزباشی – امیرحسین خواجوی: «ذائقه بچه ‌های ایرانی خراب شده، آن‌ها دیگر غذاهای سنتی را دوست ندارند، آنقدر فست فود و غذاهای جدید آمده که بچه های این دوره لذت و مزه غذاهای اصیل ایرانی را فراموش کرده‌اند. با این شرایط نسل آینده نمی داند آبگوشت یا قورمه سبزی چه طعمی دارد. عدس پلو و کشک بادمجان دیگر اسم شان هم فراموش می شود. این وضع واقعا نگران کننده است، ما با دست خودمان سلامت نسل‌ آینده این کشور را به خطر انداختیم…»
این بخشی از صحبت‌های سید ضیاء الدین حسینی مظهری رئیس انجمن غذا و تغذیه ایران است. کسی که ۱۰ سال است لب به سوسیس و کالباس نزده و غذاهای ایرانی را به مراتب بهتر و کم ضرر تر از فست فودها و غذاهای فرنگی جدید می‌داند. حتی اگر پای قورمه سبزی با یک بند انگشت روغن سیاه در میان باشد، باز هم او، این غذا را به فست فودها ترجیح می‌دهد، چون به قول خودش خیلی کم ضررتر و سالم تر از محصولات غذایی فراوری شده است.
مدیرگروه و عضو هیات علمی دانشگاه، دوغ را بعد از آب بهترین نوشیدنی می داند و از رواج مصرف نوشابه و نوشیدنی های گاز دار رنگ و وارنگ به شدت نگران است. نگران از این که بچه های این دوره دیگر گوش شان به این حرف ‌ها بدهکار نیست و فست فود و نوشابه غذای هر روز و هر شب شان شده. او حرف های دیگری هم داشت، از نبود فرهنگ مناسب تغذیه گفت تا تهدید سلامت دانش‌آموزان به خاطر کمبودها و برنامه ‌ریزی غلط نظام آموزشی. همچنین توصیه هایی نیز برای پدر و مادرهایی داشت که بچه مدرسه‌ای دارند، توصیه‌هایی که حتی شنیدنش برای خیلی‌ها به خصوص پدر و مادرهای جوان تعجب آور است. در ادامه مشروح گفت و گوی دکتر مظهری با سایت آشپزباشی را می خوانید:

تغذیه کودکان را جدی بگیریم، تغذیه فقط لذت سیر شدن نیست

تغذیه، یکی از موضوعاتی است که در رشد جسمی و فکری دانش آموزان نقش بسزایی دارد. باتوجه به آغاز سال تحصیلی جدید شما چه توصیه‌های غذایی برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها دارید؟
قبل از پاسخ به این سوال باید درخصوص ارزش و اهمیت تغذیه در دوران کودکی صحبت کرد. اصولا تغذیه در همه سنین نقش بسیار مهمی در حفظ و ارتقا سلامتی دارد. افرادی که از تغذیه مناسبی برخوردار نیستند همواره درمعرض ابتلا به انواع و اقسام بیماری ‌ها و نارسایی ها قرار دارند. در بچه‌ها این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد. در دوران کودکی و نوجوانی به دلیل شرایط خاص بدن و ترشح هورمون های مختلف رشدی و جنسی، تغذیه نقش تعیین کنندهای دارد. به عبارت دیگر تغذیه مناسب دراین سنین می‌تواند تضمین کننده سلامت در طول عمر انسان باشد. برعکس اگر انسان در دوران کودکی و نوجوانی تغذیه درستی نداشته باشد، در آینده هرگز نمی تواند فکر و جسم سالم و توانایی داشته باشد، یعنی حتی اگر در مراحل بعدی زندگی سعی در جبران کمبودهای غذایی دوران کودکی داشته باشد، بازهم موفق نمی شود. سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی در زمان کودکی و نوجوانی ضربه جبران ناپذیر، تاکید می‌کنم ضربه جبران ناپذیری برای سلامت و توانمندی جسمی، روحی و فکری است. تحقیقات و بررسی های مختلف نشان داده، افرادی که در دوران کودکی تغذیه مناسبی نداشته اند، نسبت به کسانی که دوران کودکی و نوجوانی را با تغذیه و فعالیت بدنی کافی پشت سر گذاشته ‌اند، بیشتر به امراض و بیماری های واگیر و غیر واگیر مبتلا می شوند. حتی این افراد نسبت به کسانی که در دوران کودکی خوب تغذیه شده اند، توانایی ذهنی پایین تری دارند. همه این موارد نشان دهنده نقش مهم تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی است.

اما با این وجود خانواده‌ها به تغذیه کودکان براساس مؤلفه‌ ها و شاخص‌ های مورد تاکید متخصصان تغذیه بی‌ توجه اند. این را چگونه تفسیر می کنید؟
متاسفانه تغذیه در جامعه ایرانی به مشکلات زیادی دچار شده است. مردم ما تغذیه را فقط لذت بردن از سیری می‌دانند. البته من منکر لذت غذا خوردن و احساس خوشایند سیری نیستم، ولی همه تغذیه که لذت از سیری نیست! تغذیه تامین کننده یا به عبارت بهتر منبع انرژی برای انجام فعالیت‌های ارادی و غیر ارادی بدن است. به علاوه این که رشد، ترمیم و مبارزه با بیماری ها هم وابسته به تغذیه است. بدن انسان نیاز به ۱۳ نوع ویتامین، ۱۶ نوع ماده معدنی و ۲۰ نوع اسیدآمینه دارد، که همه این ها باید از طریق تغذیه دراختیار بدن قرار بگیرد. اما جامعه ایرانی به تغذیه سالم بی توجه است.

تا چند سال دیگر بچه ها ما طعم آبگوشت را فراموش می کنند

دلایل اصلی بی‌توجهی به تغذیه سالم در جامعه ایرانی چیست؟
همان طور که گفتم تغذیه دوران کودکی خیلی مهم است. سن ۷ تا ۱۶ سالگی سن رشد و تحکیم سیستم دفاعی بدن است. اما متاسفانه در سال‌ های اخیر به دلایل مختلف ذائقه بچه ها خراب شده است. غذاهای این روزها شکم آن‌ها را سیر می کند ولی اضافه وزن، چربی، قند و هزار و یک بیماری و مشکل دیگر برای شان ایجاد می کند. بیش از ۳۰ درصد از بچه های کشور ما اضافه وزن دارند. به دلیل خراب شدن ذائقه، کج خوری و پرخوری، بیماری هایی که باید در دهه های سوم و چهارم زندگی در انسان مشاهده شود، در سن ۱۷ تا ۲۰ سالگی دیده می شود. البته تغذیه فقط بخشی از مشکل است. پای موضوعات دیگری چون، کاهش شدید فعالیت بدنی، دیر خوابیدن، نشستن‌ های طولانی برای تماشای تلویزیون، بازی ‌های رایانه ‌ای، تلفن همراه، آلودگی هوا و… هم در میان است. به طور کلی سبک زندگی این روزها سلامت جسم و فکر بچه ها را به شدت تهدید می کند.
با توجه به گفته های شما آیا می توان ادعا کرد سبک زندگی و ذائقه غذایی ایرانی ها دچار تغییرات جدی شده است؟
بله، قطعاً. این چیزی که این‌روزها در بیشتر خانواده هایی ایرانی دیده می شود، ربطی به فرهنگ و آداب رسوم ما ندارد. سبک زندگی ایرانی غیر از این چیزی است که در بین مردم رواج پیدا کرده. تغذیه هم بخشی از سبک زندگی است. ذائقه جامعه ایرانی در حال تغییر است و چه تغییر بدی هم کرده! فست فود، سوسیس، کالباس، پیتزا، همبرگر، چیبس، پفک، نوشابه و… این ها در سبد غذای خانوار ایرانی قرار گرفته است. در چنین شرایطی معلوم است که ذائقه بچه های ما تغییر می کند. غذاهای سنتی ما جایشان را به این چیزها داده اند. با این شرایط بعید نیست تا چند سال دیگر هیچ بچه ای نداند آبگوشت یا قورمه سبزی چه طعمی دارد.

با کمک تکنیک های روانشناسی سلیقه و ذائقه ما را تغییر داده اند

تغییر ذائقه موضوعی است که دفعتاً حاصل نمی شود و حاصل یک سلسله فرایند است. چه شد که ما دچار این مشکل شدیم؟
تغییر ذائقه یعنی این که بچه ها میلی به خوردن غذاهایی سنتی نداشته باشند. چطور ما این غذاها را می خوریم و خیلی هم دوست داریم، ولی بچه های این دوره اصلا تمایلی به خوردن این غذاها ندارند!؟ آن‌ها عاشق ساندویچ‌ سوسیس و کالباس هستند. به جای آب یا دوغ انواع و اقسام نوشیدنی‌های گاز دار و قندی مصرف می‌کنند. وقتی کسی در دوران کودکی از این مواد غذایی استفاده کرد، کم‌ کم ذائقه ‌اش به این غذاها عادت می‌کند. این وضع واقعا نگران کننده است. ما با دست خودمان داریم سلامت نسل ‌های آینده این کشور را به خطر می اندازیم. البته عرضه کنندگان این محصولات هم کارشان را خوب بلدند. آن ها برای تغییر ذائقه و فروش این محصولات از شگردهای خاصی استفاده می کنند. طراحی جذاب در مغازه ها و رستوران های محل فروش فست فودها، بسته بندی های شکیل و مسحور کننده، استفاده از رنگ های محرک و اشتها آور، پخش موزیک های هیجانی، استفاده کارکنان از لباس های خاص برای جذب بچه ها… این محصولات با بهره گیری از این تکنیک های روانشناسی توانستند، جای غذاهای سنتی ما را بگیرند. شما وقتی در خیابان های تهران قدم می ‌زنی، بیش از هر چیز دیگری مغازه ‌هایی را می بینی که این مواد غذایی را عرضه می کنند. مثل قارچ رشد کرده اند. شرایط طوری شده که شما به سختی رستورانی پیدا می کنی که غذاهایی مثل کشک بادمجان، خورشت قیمه، قورمه سبزی یا عدس ‌پلو داشته باشد. این یعنی ذائقه ایرانی خراب شده است. تغییر ذائقه به خصوص در بچه ها فاجعه ای است که ابعاد آن در سال‌های آینده مشخص می شود.
در صحبت های شما اشاره و تاکیدهای بسیاری بر فست فودها به عنوان متهم اول تغییر ذائقه ایرانی ها دیده می شود. این طور به نظر می رسد که شما به طورکلی با مصرف فست‌ فود مخالفید؟
نه، مصرف ماهی یک بار این محصولات غذایی اشکالی ندارد. ولی نکته مهم این است که این محصولات به دلیل طرز تهیه خاصی که دارند، چندان قابل اعتماد نیست. برای مثال ما نمی‌دانیم که فلان سوسیس چگونه تهیه شده است. چه مقدار نیترات دارد، از مواد اولیه مرغوب تهیه شده است یا نه؟ این یک موضوع است. حال اگر فرض را براین بگذاریم که از محصولات فراوری شده برند و معتبر استفاده شده باشد، تکنیک طبخ این غذاها هم بحث دیگری است. عمده این غذاها با روش های بسیار خطرناکی برای سلامتی آماده می شوند. پس تا این جا شد ۲ تا مشکل، یکی کیفیت و مرغوبیت مواد خام، دیگری روش طبخ آن ها. مشکل سوم هم در بسته بندی و استفاده از نوشیدنی های مخصوص این سبک از غذاهاست. کمتر کسی را می بینید که هات داگ را با آب بخورد یا با پیتزا دوغ بنوشد، وقتی همه این ها را کنار هم می گذارید، خوب معلوم است که خطر مصرف این مواد غذایی به مراتب بیشتر از مصرف غذاهای سنتی است.

قورمه سبزی با یک بندانگشت روغن کمتر از یک هات داگ ضرر دارد

اما آقای دکتر قبول کنید که غذاهای سنتی ایرانی هم چندان سلامت نیستند. خیلی از متخصصان تغذیه معتقدند چربی و نمک غذاهای ایرانی بالاست. حتی نحوه طبخ آن‌ها هم باعث از بین رفتن مواد مغذی موجود در غذاها می‌شود.
بله این اظهار نظرها تا حدی درست و علمی است. ولی با توجه به شرایطی که ما امروز شاهد آن هستم، مصرف غذاهای سنتی به مراتب بهتر است. خورشت قورمه‌ سبزی با یک بند انگشت روغن سیاه روی آن، یا آبگوشت با دنبه گوسفند خیلی بهتر از هات داگ و کالباس و پیتزا است. مضرات یک هات داگ خیلی بیشتر از یک بشقاب چلو خورشت قورمه سبزی چرب است. ببینید، مثلا همین آبگوشت برای بچه مدرسه ‌ای ها خیلی هم مفید است. از طرف دیگر ما تنوع بسیار خوبی در غذاهای سنتی داریم. انواع کوکو و کتلت، این ها واقعا غذاهایی ‌خوشمزه و مقوی هستند. البته این درست است که باید غذاهای سنتی را هم طوری تهیه و طبخ کرد که سلامتی را به خطر نیاندازد. این موضوع به همان فرهنگ تغذیه مربوط است. اما به نظر من، باید ابتدا ذائقه بچه ها و نوجوانان را درست کرد. این بچه ها باید با طعم و مزه غذاهای سنتی خو بگیرند، به این غذاها عادت کنند، بعد برای کاهش برخی مضرات غذاهای سنتی برنامه ریزی کرد. در شرایطی که بچه ها  در هفته ۸ تا ۱۰ وعده فست فودهای مضر را با نوشیدنی های گازدار می خورند، صحبت کردن درباره مضرات برنج و خورشت چرب بی معنی است. اصل مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که بدترین غذای تهیه شده در خانه از بهترین و گران ترین غذایی که در بیرون عرضه می شود از هر نظر بهتر و سلامت تر است. این تنها حرف من نیست، همه متخصصان تغذیه و بهداشت در دنیا بر این اصل مهم تاکید دارند.

هورمون رشد در بچه هایی که زود می خوابند موثرتر عمل می‌کند

برگردیم به موضوع تغذیه دانش آموزان. با توجه به این که اندک زمانی از آغاز سال تحصیلی نمی گذرد، شما به عنوان یک متخصص تغذیه چه توصیه هایی برای خورد و خوراک دانش آموزان دارید؟
مخاطب توصیه‌ های من بیشتر اولیای این دانش‌ آموزان هستند. یکی از مهم ترین نکاتی که متاسفانه کمتر به آن توجه می‌شود، ساعت و میزان خواب دانش آموزان است. بهترین زمان برای استراحت شبانه یک ساعت پس از غروب آفتاب است. یعنی بچه ها باید ساعت هفت و نیم تا ۸ در رختخواب باشند. حدود یک تا ۲ ساعت قبل از آن هم باید شام شان را میل کنند. اما کمتر دانش‌ آموزی درایران چنین برنامه ای دارد. خانواده‌ های ایرانی معمولا بین نُه و نیم تا ۱۰ شب شام می‌خورند و تا دیر وقت هم بیدار هستند. این ‌روش برای بزرگترها هم مضر است ولی بچه‌ها بیشتر لطمه می بینند. با غروب آفتاب شیفت‌ کاری هورمون ‌های بدن تغییر می‌کند. شروع ترشح هورمون‌ های رشد عضلانی و استخوانی از یک ساعت پس از غروب آفتاب آغاز و تا طلوع آفتاب ادامه دارد. این بهترین زمان برای خوابیدن و استراحت بدن است به خصوص برای بچه‌ها که در سن رشد هستند. به همین دلیل هم من به خانواده ها توصیه می‌کنم که حداقل شام دانش‌ آموزان را طوری برنامه ‌ریزی کنند، که با احتساب یک تا ۲ ساعت فاصله بین صرف شام، نهایتا بچه ها ساعت ۸ تا هشت و نیم استراحت شبانه را آغاز کنند. این موضوع علاوه بر رشد جسمی و سلامت بدن، در بروز خلاقیت و افزایش توانایی ذهنی بچه ها تاثیرات فوق العاده‌ای دارد.
اما آقای دکتر به این نکته هم توجه داشته باشید که حجم تکالیف مدرسه و مطالعه‌ای که دانش‌آموزان باید داشته باشند، عملا اجازه اجرای چنین برنامه ای را به آن ها نمی‌دهد.
این موضوعی است که مسئولان آموزش وپرورش باید به آن توجه داشته باشند. حفظ سلامت جسمی و روحی دانش آموزان یکی از وظایف نظام آموزشی است. بله قبول دارم، بعضی اوقات تکالیف بچه ها به حدی زیاد است که آن ها باید تا پاسی از شب بیدار باشند و کارهای مدرسه را آماده کنند. دانش آموزی که تا ساعت یک بامداد بیدار باشد، انرژی و تمرکز لازم را برای رفتن به مدرسه و آموختن ندارد. این فرد به مرور از لحاظ بدنی و قدرت ذهنی تحلیل می‌رود.

زود به رختخواب بروید تا وقت برای خوردن صبحانه داشته باشید

امروزه بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل فاصله زیاد خانه تا مدرسه باید صبح زود از خانه خارج شوند تا به موقع در مدرسه حاضر باشند. درچنین شرایطی عملا خیلی از این بچه ها وقتی برای خوردن صبحانه ندارند.
اگر آن برنامه ای را که من گفتم اجرا کنند این مشکل هم برطرف می‌شود. اگر بچه ‌ها ساعت ۸ شب بخوابند، صبح اول وقت با انرژی و شاداب از خواب بیدار می‌شوند و فرصت کافی برای خوردن صبحانه هم دارند. از ساعت ۸ شب تا ۵ صبح، ۹ ساعت استراحت است. این مدت خواب برای دانش آموزان کافی و مفید است.
شما چه صبحانه ‌ای را برای دانش آموزان پیشنهاد می کنید؟
در هفت روز هفته می توان از مواد غذایی متنوعی استفاده کرد. نان همراه با کره، مربا و پنیر. تخم مرغ در انواع مختلف مثل آب ‌پز، عسلی و نیمرو. شیربرنج، فرنی همراه با بادام خلال شده. عدسی و حتی می‌توان از غذای شب گذشته برای صبحانه استفاده کرد. البته در همه وعده ‌های صبحانه باید سبزیجات و میوه مصرف شود. مصرف میوه همراه صبحانه خیلی به طراوت بدن کمک می‌کند. فقر آهن و ویتامین B در بچه ها خیلی شایع است که دلیل آن هم تغذیه غیراصولی است. من از سال ۵۵ تا ۷۹ در بیمارستان اکبرآبادی درجنوب تهران مسئولیت داشتم. کمبودآهن، ویتامین B، روی و منیزیم در بیشتر بچه‌ها وجود داشت. روی عنصری است که درافزایش قدرت دفاعی بدن نقش مهمی دارد.

تخم مرغ سرشار از زندگی است

در بحث میان وعده ها شما چه خوراکی هایی را پیشنهاد می کنید؟ در واقع مابین صبحانه تا نهار مصرف چه چیزهایی مناسب است؟
سبزیجات، میوه، به خصوص گوجه فرنگی و کرفس، پرتقال و نارنگی، موز و… این ها برای بچه ها خیلی مفید است. شیر، دوغ بدون گاز و همچنین تخم مرغ پخته شده. هر عدد تخم مرغ تقریبا ۷ گرم پروتئین دارد. زمانی صبحت از این بود که تخم مرغ را باید کم و کنترل شده مصرف کرد، اما اکنون دانشمندان  به این نتیجه رسیده اند که مصرف هر روزه تخم مرغ خیلی هم مفید است. تخم مرغ سرشار از زندگی است. برای میان وعده روزانه ۳۰ گرم بادام، پسته و مغز تخمه هم خیلی مناسب است. آجیل ریز مغذی های زیادی را وارد بدن می کند و برای افزایش توانایی مغز هم خیلی هم مفید است. ساندویچ تخم مرغ، یا پنیر و گردو هم میان وعده سالم و مفیدی برای دانش آموزان محسوب می‌شود.

به بچه هایتان آبگوشت بخورانید

در خصوص صبحانه و میان وعده ها حرف زدیم، شما برای نهار چه غذاهایی را مناسب می‌دانید؟
واقعیت این است که همه غذاهای سنتی ایرانی را می‌توان با خیال راحت مصرف کرد. تنوع غذایی ما و هماهنگی آن با تغییر فصول و طبیعت کشورمان فوق العاده است. من در بعضی جاها می بینم که بچه ها را از برنج، آبگوشت، خورشت و حتی کباب منع می کنند. در صورتی که مصرف همه این غذاها برای همه ما به خصوص بچه ها مفید است. شاید آبگوشت چرب برای سن من مناسب نباشد اما برای بچه ۱۳ ساله که از صبح تا شب فعالیت جسمی و فکری دارد، خیلی هم مفید است. ضمن این که نباید فراموش کرد غذاهای سنتی ما حتی اگر چرب هم باشند باز از فست فودها خیلی بهتر است. بعضی اوقات برخی همکاران من مردم را از مصرف گوشت قرمز می ترسانند، من نگرانی آن ها درک می کنم و درست هم می گویند، ولی مصرف سوسیس به عنوان یک خوارک پروتئینی به مراتب خطرناک ‌تر و مضر تر از گوشت طبیعی گوسفندی یا گوساله است. در مجموع من مصرف همه غذاهای ایرانی را برای بچه‌ها مفید می دانم.

بین نهار تا شام میوه فراموش نشود

در فاصله نسبتا طولانی بین نهار تا شام، چه مواد غذایی باید مصرف شوند؟
مهمترین مسئله ‌ای که در بازه زمانی بین نهار تا شام به خصوص برای بچه‌ها مطرح است و باید به آن توجه‌ ویژه ‌ای داشت، جلوگیری از افت قند خون است. راهکار آن هم خیلی ساده است. استفاده از میوه. خوشبختانه ما در کشوری زندگی می‌کنیم که انواع و اقسام میوه ‌ها وجود دارد. البته بعضی ‌ها آب میوه را بیشتر دوست دارند. توصیه ما این است که میوه را مستقیما مصرف کنند چون بعضی از مواد مغذی و مفید برای بدن در پوست و تفاله میوه قرار دارد. ولی اگر هم علاقه به مصرف آب میوه داشتند حتما در منزل تهیه کنند و البته بلافاصله پس از تهیه هم مصرف شود.
و نهایتاً شام؟
درخصوص زمان مناسب صرف شام و فاصله آن تا خواب شبانه صحبت کردیم. به طورکلی شام باید قدری سبک تر از وعده‌ های دیگر غذایی باشد. کتلت، کوکو، سوپ رقیق، خورشت‌ های سبک همراه با مقداری برنج گزینه‌ های خوبی برای شام هستند. توصیه ویژه ام این است که سعی شود همراه یک وعده غذایی به خصوص نهار یا شام چند قاشق ماست هم خورده شود. ماست برای معده خیلی مفید است.

در ایام امتحانات خیلی از بچه ها برای بیدار ماندن و درس خواندن قهوه یا چایی به مقدار زیاد مصرف می‌کنند. استفاده از نوشابه های انرژی ها هم در چند سال گذشته بین محصلان باب شده است. آیا رژیم غذایی خاص تاثیری در بهبود و بازدهی بیشتر ذهنی دارد؟
اگر برنامه غذایی فقط محدود به ایام امتحانات باشد باید بگویم نه، هیچ تاثیری ندارد. ولی اگر نکاتی که پیش تر به آن اشاره شد در طول سال تحصیلی رعایت شود، عملکرد ذهنی دانش آموزان به مراتب بهتر می شود. از قدیم گفته اند «عقل سالم در بدن سالم» است و دانش آموزان هم باید در طول سال تغذیه، خواب و فعالیت بدنی مناسبی داشته باشند. در ایام امتحانات هم نیازی به مصرف این نوشابه های به اصطلاح انرژی زا ندارند. زمانی که ما محصل بودیم معلم‌ها به ما می‌گفتند هنگام مطالعه راه بروید، بعدها فهمیدم که این کار باعث سوخت و ساز بهتر بدن و در نتیجه افزایش توانایی ذهنی می شود. من هم به دانش آموزان و خانواده های آن ها توصیه می کنم که فعالیت بدنی را به بهانه درس رها نکنند. ضمن آن که مصرف آبزیانی مثل ماهی و میگو هم در طول سال بر فعالیت بهتر مغز تاثیرگذار است.

۱۰ سال است که سوسیس و کالباس نخوردم

بسیاری از مردم برابر توصیه های متخصصان تغذیه در خصوص مضرات فست فودها، نوشابه… این پرسش را مطرح می کنند که آیا ناصحان و متخصصان هیچ وقت این غذاها را هوس و مصرف نمی کنند؟ حالا شما آقای دکتر مظهری به عنوان یک متخصص و مدیرگروه تغذیه و استاد دانشگاه چقدر فست فودهای مضر برای سلامتی را  مصرف می‌کنید؟
این پرسش از دو جهت قابل بررسی است. اول آن که من یا سایر همکارانم به عنوان یک متخصص و یا پزشک وظیفه داریم تا آگاهی مردم را افزایش دهیم، ولی حق انتخاب با مردم است. ما هم جزئی از این مردم هستم و حق انتخاب داریم. شاید خیلی از رفتارها در زندگی تک تک ما برای سلامت روح و جسم مضر باشد و ما آگاهانه آن را انجام می دهیم. مثل پزشکانی که از مضرات سیگار می گویند ولی خودشان هم سیگار می کشند.
جنبه دوم سوال شما مربوط به زندگی شخصی من است. من و همسرم بیش از ۱۰ سال است که سوسیس، کالباس، پیتزا و نوشابه نمی خوریم. شاید باورتان نشود ولی واقعیت دارد. البته من ساندویچ دوست دارم و همسرم برای من ساندویج مرغ درست می کند، خیلی هم خوشمزه با همه مخلفات. ولی سوسیس، کالباس و نوشابه در سبد غذایی ما جایی ندارد. البته ما زورمان به بچه ها و نوه ها نرسیده و آن این غذاها را مصرف می کنند!

یعنی نوه ها کاری به توصیه های غذایی پدر بزرگشان ندارند؟
نه آن ها از ما حرف شنوی ندارند. آخر هفته ها که پیش ما می‌آیند، من باید برای آن ها نوشابه بخرم، وگرنه غذا نمی خورند. ولی من و همسرم بیش از ۱۰ سال است که نوشابه مصرف نمی کنیم و به جای آن آب یا دوغ می خوریم. تازه دوغ را هم در خانه درست می کنیم. خیلی بهتر و سالم تر است.

و حرف آخر؟

حرف آخر این که تغذیه سالم یکی از واجبات جامعه است. نسل آینده ساز این جامعه باید بدن، روح و فکر سالم و قوی داشته باشد. تغذیه مناسب از هزینه های هنگفت درمانی در آینده جلوگیری می کند. مسئولان، پزشکان، نظام آموزشی، صدا و سیما، رسانه ها و مردم همه در فرهنگ سازی برای تغذیه سالم نقش دارند. همه باید کمک کنند تا نسل آینده از موهبت سلامتی برخوردار باشد.

دسته بندی ها :
مصاحبه

یک نظر

  1. اسلام ۲ تیر ۱۳۹۶ گفتهپاسخ
    تغذیه یقینا مهم وفوقمهم.من هم خیلی وخته فست فود حذف کردم...ولی بچگی و جوانی بیشتر ابگوشت ودر حال حاصر انواع پلو باخورشت...وابگوشت رو به حذف شدن...کار درستی است...چلو مرغ چلو کباب....بهتر است یا همون ابگوشت

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.