آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

بیماری‌های ستارگان سینما از کاترین زتاجونز تا هری پاتر

۲ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۴۲ بعد از ظهر سرآشپز
بیماری‌های عجیب ستارگان سینما! از کاترین زتاجونز دوقطبی تا هری پاتر دست و پاچلفتی

آشپزباشی – شاهین راستین| در دنیای تکنولوژی زده و پر استرس کنونی، به نظر می رسد آن چه بیش از همه در معرض خطر و هجمه قرار گرفته است سلامت تن و روان انسان هاست. به گزارش آشپزباشی، اخبار بیماری ها و مرگ و میرها (منهای تلفات جنگ ها)، روزی نیست که سر خط خبرگزاری ها و روزنامه ها را به خود اختصاص ندهد. اما از میان همه این خبرها، نکات ویژه یا به قول عکاس ها نقطه‌های طلایی وجود دارند که بیش از سایرین به چشم آمده و توجه ها را به سوی خود جلب می‌کنند، که همانا اخبار مربوط به بیماری (و در مواردی مرگ) چهره های سرشناس در دنیای سلبریتی هاست.
سیاست، ورزش یا هنر، فرقی نمی کند. امروزه دنیای سلبریتی ها یا چهره ها یا سرشناس ها، بازه گسترده تری یافته و اخبار مربوط به سلامت و بیماری هر شخصی که در یکی از این زیرمجموعه ها بگنجد، سایت های خبری را برای تیتر «یک» کردن شان مجاب می کند. در این عرصه سرطان روده سلطان قابوس پادشاه عمان، سرطان بیضه لنس آرمسترانگ اعجوبه آمریکایی مسابقات دوچرخه سواری دنیا یا سرطان پروستات بن استیلر کمدین مشهور هالیوودی تقریبا به یک اندازه ارزش خبری دارند یا به قول فعالان عرصه خبر در فضای سایبر «کلیک خور»شان بالاست.
بحث بر سر این است که سلبریتی ها خصوصا در دنیای هنر بیش از عامه مردم مورد توجه هستند و نوک قلم ها و فلاش دوربین ها و تیغ تیز قضاوت ها همواره متوجه شان بوده و البته که گریز و گزیری از این سرنوشت برایشان متصور نیست چه آنکه به قول سعدی علیه رحمه «هنرمند هرکجا که رود قدر بیند و بر صدر نشیند» و خب کمی هم در کارش فضولی شود!
جلب توجه مردم و مخاطبان مهم ترین خصیصه سلبریتی هاست و درست به دلیل همین ویژگی است که رسانه ها در میان همه اخبار جدی و به ظاهر مهم خود از کنار کوچکترین و شاید مبتذل ترین اخبار مربوط به یک هنرپیشه مثلاً دست دوم سینما هم نمی گذرند و آن را با یک تیتر «جنجالی» به پربیننده ترین خبر سایت خود بدل می کنند.

سلبریتی و ربط آن به حوزه سلامت

حال که سلبریتی ها چنین قدرتی دارند، ما هم بد ندیدیم در حوزه سلامت ذوق آزمایی کرده و از این فرصت برای تهیه گزارشی جنجالی با متریال سلبریتی های شهیر دنیای سینما استفاده کنیم چه آنکه هرچه می اندیشیم بیشتر متوجه می شویم که چیزی کمتر از رسانه ها و سایت های مد روز نداریم! بخشی از این جملات من باب مزاح بود اما نکته اینجاست بهره گیری از قدرت رسانه ای چهره های سرشناس، اگر زندگی فی المثل مخاطبان این گزارش را قدمی در جهت کیفیت مادی و معنوی افزون تر رهنمون سازد، بی شک اشتباه نخواهد بود.
کوتاه سخن آنکه ما قصد داریم در این گزارش شماری از چهره‌های سرشناس دنیای سینما را که به بیماری های مختلف (از متوسط تا سهمناک) دچار شده، با آن به مبارزه برخاسته، بیماری را شکست داده یا کنترلش کرده اند ، تحت یک بررسی اجمالی قرار دهیم. شاید تنها قصدمان از کاری که می کنیم این باشد که به مخاطبان گزارش پیش رو یادآور شویم «بیماری» فقیر، غنی، گمنام و مشهور نمی شناسد و البته که باید شجاعت چهره های سرشناسی که اینچنین فاش و راحت راز بیماری های بعضاً سخت و عجیب و غریب خود را با مردم و طرفداران شان در میان گذاشته اند را نیز ستود. این حرکت می تواند تلاشی در خور تحسین برای هرچه بیشتر عُرفی کردن برخی بیماری ها و امیدبخشی به مبتلایان نا امیدی که تصور می کنند بیماری شان فقط خاص آن ها بوده و هیچ آدم خوشبخت دیگری رنج آنان را تجربه نکرده است ارزیابی کرد.

مورگان فریمن – فیبرومیالژیا

آیا تا به حال نام سندرم فیبرومیالژی به گوش تان خورده؟ نه، حتماً نخورده، یا اینکه احتمالش خیلی کم است. اما اگر ادعا کنید مورگان فریمن را نمی شناسید دیگر حرفی با شما نداریم! «رستگاری در شاوشنک»، «دختر میلیون دلاری»، «رانندگی برای خانم دیزی» و… باز هم بگویم؟ مورگان فریمن بازیگر سرشناس سینمای آمریکا ۳ سال پیش اعتراف کرد که از فیبرومیالژیا رنج می برد. می‌خواهید بدانید این فیبرومیالژیا که زندگی زیبای جناب فریمن را تحت تاثیر قرار داده است چیست؟

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژی سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمنی است که با درد در سطح گسترده، نقاط حساس و خستگی همراه بوده و باعث اختلال در خواب می‌شود. درد مزمن عضلانی و گرفتگی در نقاط اتصال عضلات هم مشخصه آن است. این بیماری نوعی روماتیسم بافت همبند نیز معرفی شده است. ویژگی‌های اصلی فیبرومیالژی انتشار درد در بافت نرم است. درد ممکن است در گردن، پشت، سینه، بازوها و پاها حس شود. به علاوه بیماران ممکن است از خشکی صبحگاهی، خستگی، اختلالات خواب یا سردرد شاکی باشند. بیچاره آقای فریمن!

هیو جکمن – سرطان پوست (BCC)

آن هایی که ادعا می کنند مورگان فریمن را نمی شناسند، هیچ فیلمی از او ندیده و تا کنون اسمش را هم نشنیده اند در برابر اسم هیو جکمن قطعاً خلع سلاح هستند! چه کسی است که لوگن ولورین، شخصیت عجیب و غریب سری فیلم های «مردان ایکس» با آن مو و ریش عجیب و تیغه های آهنی که از دستانش بیرون می زند را نشناسد. شخصیت ولورین در «مردان ایکس» که هیو جکمن به آن جان بخشید خاصیت دیگری هم دارد و آن اینکه هرگز دچار بیماری نشده و هر زخمی را به شکل خودترمیمی درمان می کند، اما خب هیو جکمن بیچاره فقط نقش ولورین را بازی کرده و فاقد چنین توانایی در دنیای واقعی است. ابتلا او به نوعی از سرطان پوست ثابت کننده این ادعاست.

سرطان سلول پایه ای (BCC)

این سرطان در دسته سرطان های غیر شایع دسته بندی شده و تحت عنوان سرطان پوستی غیر ملانومی شناخته می‌شوند. هیو جکمن نخستین بار با مشاهد یک توده روی بینی خود و پس از مراجعه به پزشک متوجه ابتلا به این نوع از سرطان شد. تومور بدخیمی که باعث شد این بازیگر مشهور سینمای جهان ۳ نوبت تحت درمان قرار گرفته و عاقبت بیماری را تحت کنترل در آورد. از شایع ترین علل ابتلا به این بیماری می توان به قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب (مهم ترین عامل)، تماس مزمن با ارسنیک و همچنین رادیوتراپی اشاره کرد. حال عمومی آقای جکمن فعلا خوب است، هرچند برای مدتی مجبور شد یک پانسمان بزرگ را روی بینی خود تحمل کند!

کامرون دیاز – تکنوفوبیا

خانم کامرون دیاز قطعاً مُعرِف حضور سینمادوستان و دنبال کنندگان اخبار سلبریتی های دنیای مد و سینما هستند و احتیاج به تعریف و توضیح بیشتر ندارند. فقط از باب یادآوری بیشتر و محض اطلاع از کارنامه کاری خانم دیاز شاید بد نباشد فیلم خاطره انگیز «ماسک» با بازی جیم کری و شخص کامرون دیاز را به یاد بیاوریم که از جمله خاطرات جمعی بسیاری از عشاق سینماست. البته بازی در فیلم تحسین شده «دارودسته نیویورکی» به کارگردانی استاد بزرگ سینما مارتین اسکورسیزی و همبازی شدن با دو تن از بزرگان عرصه بازیگری یعنی دانیل دی لوئیس و لئوناردو دی کاپریو را نیز نباید از یاد برد. کوتاه سخن اینکه کامرون دیاز مبتلا به تکنوفوبیاست. حالا حتما می خواهید بدانید تکنوفوبیا چیست؟

تکنوفوبیا

بیماری هایی که ریشه در روان نا آرام انسان ها دارند می توانند در حد امراض مهلکی چون سرطان زندگی را به کام مبتلایان خود زهر کنند. تکنوفوبیا یکی از این امراض است که فرد مبتلا به آن از مواجهه با هر نوع فناوری جدیدی احتراز می کند. البته ناگفته پیداست نوک پیکان اشاره ویژه این واژه به سمت فناوری های دیجیتال می تواند باشد چون در هیچ شاخه دیگری از فناوری های روز به اندازه دنیای دیجیتال شاهد رشد قارچ گونه نیستیم. کامرون دیاز هم به اعتراف خودش یکی از کسانی است که دچار این هراس است و با هر چیزی که نشانی از فناوری در خود داشته باشد با احتیاط کامل برخورد می‌کند.

مایکل جی فاکس – پارکینسون

ستاره سری فیلم‌های «بازگشت به آینده» را به یاد دارید؟ جوان ماجراجویی که با کمک اختراع یک پروفسور نیمه دیوانه می توانست با ماشین زمان به گذشته سفر کند و به این ترتیب در سرنوشت آدم ها دست برده و آن را دچار تغییر و تحول کند. البته مایکل جی فاکس دیگر آن جوان پر شر و شور و خوش تیپ «بازگشت به آینده» نیست و الان حول و حوش ۵۵ سال سن دارد، اما چیزی که این روزها او را آزار می دهد نه سن و سالش که بیماری مهلکی است که به آن دچار شده است.  او از ۳۰ سالگی متوجه شد که به پارکینسون مبتلا شده اما باز و با این حال به بازیگری ادامه دارد تا اینکه ۷ سال بعد و با تشدید علائم بیماری این راز را علنی کرد.

پارکینسون

این بیماری برای اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون در سال ۱۸۱۷ میلادی به جهان معرفی شد. پارکینسون در واقع همان لرزش اعضای بدن است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری بوده اما در جوانان هم دیده می‌شود. این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح کننده دوپامین (که یک انتقال دهنده عصبی است) رخ می‌دهد. به بیان علمی تر، افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در مغز موجب بروز علائم سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود. این بیماری درمان قطعی ندارد اما خوردن مواد غذایی حاوی نیکوتین مثل گوجه فرنگی و فلفل عوارض آن را تقلیل داده و حتی خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش می دهد. شاید اگر ماشین زمان واقعا وجود داشت مایکل جی فاکس با سفر به گذشته دوران خوش قبل از بیماری را یک بار دیگر تجربه می کرد، یا حتی با سفر به آینده داروی درمان پارکینسون را می‌ جُست، اما افسوس و صد افسوس که زندگی واقعی و خیال هیچگاه بر هم منطبق نمی شوند.

هالی بری – دیابت

این هنرپیشه را باید یکی از موفق ترین زنان سیاه پوست سینمای آمریکا به حساب آورد که در دنیای مردانه این حرفه و حاشیه های کمابیش نژاد پرستانه اش توانست پله های ترقی را یکی یکی تا دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن طی کند. «مهمانی هیولا»، «روزی دیگر بمیر»، «تماس» و… از جمله فیلم هایی هستند که علاقه مندان سینما شاهد نقش آفرینی هالی بری در آن ها بوده اند. هالی بری که اکنون اواخر دهه پنجم زندگی اش را طی می کند از ۲۲ سالگی متوجه بیماری دیابت خود شد و جالب آن که در خانواده اش تا قبل از او هیچ کس سابقه ابتلا به این بیماری را نداشته بود. او نزدیک به سه دهه است که با این بیماری زندگی می کند و البته که از کنترل آن خوشحال است.

دیابت

خب خوشبختانه دیابت به اندازه تکنوفوبیا و فیبرومیالژیا ناشناخته نیست و تقریبا همه آن را می شناسند، یا شاید هم فکر می کنند که می شناسند! دیابت یا همان مرض قند خودمان، یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون است. افزایش قند خون بدن، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. یکی از وظایف بسیار مهم در کنترل بیماری دیابت، کنترل قند خون توسط خود بیمار است. کاری که به نظر می رسد تا اینجا هالی بری به خوبی از پس آن بر آمده است.

کاترین زتاجونز – اختلال دوقطبی

خانم زتاجونز هم از جمله هنرپیشه هایی است که محال است دنبال کنندگان اخبار و محصولات روز سینمای جهان با چهره و نقش آفرینی هایش بیگانه باشند. «نقاب زورو»، « تله گذاری»، «ترافیک»، «شیکاگو» و… تنها چند نمونه از فیلم‌های موفقی است که این هنرپیشه ولزی الاصل در آن به ایفای نقش پرداخته است. البته ازدواج او با مایکل داگلاس هنرپیشه خوش تیپ و پسر یکی از اسطوره های سینمای آمریکا نیز از هر جهت مزید بر علت شده است تا کاترین زتاجونز یکی از سلبریتی های خاص دنیا به حساب آید. و حالا به همه این ها اضافه کنید شجاعت بی حد و حصر این بانوی بازیگر را! می پرسید چرا شجاعت؟ به نظر شما اگر کسی بیاید و با صراحت اعلام کند که به بیماری اختلال دوقطبی مبتلاست، شجاع نیست!؟ در جامعه ما که اگر کسی چنین اعترافی کند رسما انگ «دیوانگی» به او می چسبانند!

اختلال دو قطبی

اختلال دوقطبی (شیدایی – افسردگی) نوعی اختلال خُلقی و یک بیماری روانی است و افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خُلق می‌شوند. دوره‌های شیدایی از چند روز تا چند ماه به طول می‌انجامند و معمولاً شدت آن‌ها باعث می‌شود که بیمار نیازمند درمان جدی به صورت بستری یا همراه با مراقبت زیاد باشد. بیماران مبتلا ممکن است ناگهان از اوج شادی و خوشحالی به اوج غم و اندوه فرو روند و ارتباطی بین خُلق بیمار و آنچه واقعاً در زندگی بیمار رخ می‌دهد وجود ندارد. افسردگی می‌تواند قبل یا بعد از دوره شیدایی در این بیماران ایجاد شود. البته درصد کمی از بیماران هم ممکن است در طول بیماری خود اصلاً افسردگی را تجربه نکنند.

دنیل رادکلیف – دیسپراکسیا

خب، نوبتی هم باشد نوبت طرفداران مدرسه جادوگری هاگوارتز و جناب هری پاتر معروف است. دنیل رادکلیف با بازی در سری فیلم‌های «هری پاتر» عمده شهرت خود را به دست آورد اما اینطور نیست که بعد از اتمام این سری فیلم ها سینما را بوسیده و کنار گذاشته باشد. «شهر گناه»، «زن سیاهپوش»، «ویکتور فرانکنشتاین» و… از دیگر فیلم‌ هایی هستند که جناب هری پاتر مشهور سینما در آن‌ها بازی کرده است. چندی قبل آقای هری پاتر در مصاحبه ای پرده از یک راز برداشته و معترف شد که به یک بیماری خاص با عنوان دیسپراکسی مبتلاست. احتمالا شما خوانندگان محترم این گزارش تا به حال اسم این بیماری را نشنیده اید. خب، ما هم نشنیده بودیم ! برای همین یک سرچ کوچک در اینترنت کردیم.

دیسپراکسیا

این بیماری از یک مشکل عصبی نشأت می گیرد که به دلیل ناهماهنگی بین نورون های حرکتی مغز به وجود می آید. البته برخی نام دیگری نیز برای این بیماری به کار می برند با عنوان «سندرم کودک دست و پا چلفتی»! خب، تقریبا از این نام دیگر کاملاً مشخص است که داستان دیسپراکسیا چیست! در این بیماری یک مشکل تکاملی باعث می شود هماهنگی کاملی بین اعصاب و عضلات وجود نداشته و فرد در انجام برخی کارهای خاص ناتوان باشد. به طور مثال این بیماری خود را در بازیگر نقش هری پاتر در دستخط بد و به شدت ناخواندنی اش نشان داده است. کما اینکه خود رادکلیف هم معترف است بعضی وقت ها حتی قادر به بستن گره کراوات و بند کفش هایش نیز نبوده است! این هم از آخر و عاقبت کسی که زمانی با یک حرکت چوب جادوگری تعداد زیادی آدم را دود کرده و به هوا می فرستاد! حقیقتاً که دنیای فیلم و واقعیت هیچگاه بر هم منطبق نمی شوند. افسوس!

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.