آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

با پودر های لاغری و چربی سوز ها لاغر می شویم یا معتاد ؟

۱۱ دی ۱۳۹۵ ۲:۵۸ بعد از ظهر سرآشپز
با پودر های لاغری و چربی سوز ها لاغر می شویم یا معتاد ؟

مدت ‌هاست داروهای مکمل تبدیل به اولین راه حل خیلی ‌ها برای کاهش وزن شده‌ اند. پودرها و قرص‌ های مختلف لاغری که اولین مکانیسم‌ شان کاهش اشتهاست و کمترین ضررشان بازگشت دوباره چاقی بعد از قطع مصرف.

لاغر می شویم یا معتاد؟

در شرایطی پودرهای مکمل و قرص ‌های لاغری به راحتی تجویز و مصرف می ‌شوند که دکتر کوروش جعفریان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به آشپزباشی می‌گوید: «مصرف پودرهای مکمل برای لاغری هزار و یک عارضه پنهان و آشکار دارد.» به گفته این متخصص تغذیه، این پودرها حاوی آمفتامین، ماده اصلی مخدر خطرناک شیشه هستند که در دراز مدت آسیب‌ های جدی به سیستم عصبی فرد می زند.
این در حالی است که در خیلی از مراکز مخصوص کاهش وزن ، از کاهش چربی های موضعی به وسیله این مکمل ها وعده داده و می گویند این پودرها حاوی مقدار کافی، گلوگز، کربوهیدارت و… هستند که می توانند شما را در کوتاه ترین زمان ممکن لاغر کنند. موضوع را که با دکتر جعفریان در میان می گذاریم تاکید می کند تحت هیچ شرایطی مکمل ها، لاغری موضعی ایجاد نمی کنند.
دکتر ناصر کلانتری، قائم مقام معاونت بهداشت و دانشیار دانشگاه بهشتی هم در این خصوص به آشپزباشی می گوید: «پودرهای مکمل در حوزه تخصصی پزشکی هیچ جایگاهی ندارند.» به گفته او لاغری با این پودرها نه علمی است نه عقلانی. قرص های چربی سوز هم اگرچه اوضاع بهتری نسبت به مکمل ها دارند اما به عقیده دکتر جعفریان دردی از افرادی که قصد آب کردن چربی های انباشته بدن خود دارند، دوا نمی کنند.

کاهش وزن نرمال در ماه چقدر است؟

حداکثر ۳ کیلو در ماه وزن کم کنید. دکتر ناصر کلانتری این را گفته و تاکید می کند: «رژیم‌ هایی که ماهانه بیشتر از این مقدار از شما وزن کم می کنند در علم پزشکی هرگز توصیه نمی شوند.» این در حالی است که جعفریان به عنوان یک متخصص تغذیه معتقد است حداکثر ۴ کیلو در ماه برای وزن کم کردن کافی است. او برای آشپزباشی توضیح می‌دهد: «بارها گفته‌ ام که وزن کم کردن هم باید تحت نظارت پزشک باشد.» به گفته او بین ۲ تا ۴ کیلو میزان وزنی است که فرد می‌تواند در یک ماه از دست دهد و بیشتر از این مقدار برای انسان آسیب‌های جدی به همراه دارد.
البته این متخصص تغذیه تاکید می‌کند که عدد فوق می‌تواند بسته به شرایط فیزیکی و عمومی فرد و میزان فعالیتش متفاوت باشد. این در حالی است که یکی از مصرف کننده های این پودرهای مکمل به آشپز باشی می گوید با ۳ ماه مصرف این پودرها در کنار قرص های لاغری و رژیم غذایی، ۱۸ کیلو وزن کم کرده است.
جعفریان هم در این باره عقیده دارد وقتی به هر شیوه و راهی، در یک ماه بیشتر از ۵ کیلوگرم از دست بدهید، باید منتظر هزار عارضه پنهان و آشکار باشید. از ریزش مو گرفته تا پوکی استخوان و به هم ریختن هورمون ‌های نرمال بدن.

شیشه می‌ خوریم یا پودر لاغری؟

آمفتامین ‌ها ترکیب اصلی پودرهای لاغری هستند. بی ‌خوابی، کاهش اشتها، کاهش خستگی و افزایش بیش از حد تمرکز اولین ماحصل‌های این ترکیب خطرناکند. به گفته قائم مقام معاونت بهداشت خیلی از این پودرها مجوز وزارت بهداشت را ندارند و در اکثر موارد مشترکات زیادی با مخدر شیشه دارند.
همچنین به عقیده کوروش جعفریان، این پودرها شاید اشتها را کم کنند اما روی سیستم عصبی فرد تاثیرهای جدی می ‌گذارند. این متخصص تغذیه می‌گوید آمفتامین ‌ها سازنده اصلی مخدر خطرناک شیشه هستند. هرگونه استفاده دراز مدت از آمفتامین ها به تدریج ایجاد اعتیاد کرده و شرایط سختی را برای مصرف کننده به وجود می‌ آورد.
بُعد دیگر و پنهان ماجرا هم مواد نگهدارنده برخی از این مکمل هاست. روی بسته بندی پودرها و نوشیدنی های پروتئینه به ندرت لیست کامل ترکیبات آن نوشته می ‌شود. بهتر است بدانید که برخی از ترکیبات این مکمل ها بدون رعایت اصول و بدون کنترل به آن ها اضافه می ‌شوند که سودی برای شما نخواهند داشت. یکی از این ترکیبات مواد نگهدارنده است که به این پودرها اضافه می شوند و نسبت به مصرف مداوم آن ها بارها و بارها هشدار داده شده است.

سیر شدن با پودر

یکی از اصلی ‌ترین مکانیسم این پودرها، ایجاد احساس سیری کاذب در بدن است. اگر شما عادت به مصرف این پودرها داشته باشید امکان اینکه بتوانید به میزان کافی آب بدن تان را تامین کنید برایتان سخت می‌شود. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که پودرهای پروتئینی می‌توانند بدن را کمابیش در معرض دِ هیدراته شدن (کم آبی ) قرار دهند و این خطر متناسب با میزان مصرف و شدت ورزش کم یا زیاد می‌شود.
«استفاده از این پودرها موجب بی اشتهایی‌تان می شود و لذت خوردن را در شما از بین می برد.» این را ناصر کلانتری می گوید و ادامه می دهد: «چیزی که ما در پزشکی بارها و بارها به آن تاکید کرده ایم رفاه کامل و روانی بیماران تحت هر شرایط و سنی است. آن وقت جوان های ما برای چند کیلو لاغرتر شدن، خودشان را افسرده و بی اشتها می کنند.»
دکتر کوروش جعفریان هم معتقد است این پودرها مقادیر بالایی فیبر دارند و به همین علت آب زیادی جذب دستگاه گوارش فرد می‌شود تا او احساس سیری کند، بدون آن که انرژی لازم را از غذا گرفته باشد. سیری‌ های کاذبی که در دراز مدت فرد را خسته و عصبی می‌ کند.

قرص های چربی سوز اوضاع بهتری دارند

البته کارنامه قرص های چربی سوز به اندازه مکمل ‌های پودری سیاه نیست. جعفریان در خصوص مکانیسم این قرص‌ ها به آشپزباشی می گوید: «قرص های چربی سوزی مثل ونوستات باعث می شوند جذب چربی هایی که فرد وارد بدن خود می کند تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کند. می توان گفت این مکانیسم تا حدودی بدون آسیب رسانی، به فرآیند لاغری فرد کمک می کند.» اما آیا واقعا معضل همه افراد مصرف چربی است؟ بی برو برگرد جواب این سوال منفی است، چرا که یکی از معضل های اصلی در افراد چاق، چربی های انباشته است.
قائم مقام معاونت بهداشت هم این موضوع را تایید کرده و می‌گوید: «تنها دارویی که برای این افراد تایید می کنم، قرص های کاهنده جذب چربی از روده است.»

چاقی های موضعی با قرص از بین نمی روند

چربی های انباشته و چاقی های موضعی، تحت هیچ شرایطی با قرص یا مکمل ها از بین نمی روند. این را جعفریان گفته و تاکید می کند: «با هر رژیمی، یک سری تغییرات در چاقی های موضعی فرد رخ می دهد که متابولیسم شروع آن کاملا ژنتیکی است.» به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران معمولا چربی از همه نقاط بدن ما کم می شود اما در نواحی کم سر و صداتری مثل دور بازو، این کاهش کمتر به چشم می آید.

به چه قیمتی لاغر می شویم؟

شاید وزن کم کردن برای عده ای ضروری باشد اما آیا واقعاً همه ما نیاز داریم تحت هر شرایطی در کمترین زمان به وزن ایده‌آل خود برسیم؟ تحقیقات خبرنگار آشپزباشی نشان می‌ دهد همه پودرها حاوی آمفتامین‌ نیستند اما آیا واقعاً برای رسیدن به وزن ایده آل استفاده از آن ها توصیه می شود؟
دکتر جعفریان، دانشیار دانشگاه بهشتی تهران در این خصوص عقیده ای دیگر دارد: «با اصلاح الگوی تغذیه و کمی فعالیت می توان بدون هیچ عارضه ای به وزن ایده آل رسید. افرادی که اضافه وزن دارند، با کمی کنترل می توانند هم همه چیز بخورند و هم لاغر شوند.»
دکتر جعفریان معتقد است حتی اگر پودرهایی که در بازار امروز موجودند سالم باشند، انتخاب مناسبی به شمار نمی روند. مصرف مداوم این پودرها باعث تحلیل رفتن عضلات فرد می شود و عارضه هایی مثل تهوع، ریزش مو و پوکی استخوان به همراه دارد. باید از خود پرسید که واقعا کم کردن وزن چقدر ارزش دارد؟
در شرایطی که می توان با نوشیدن آب زیاد، ۲۰ دقیقه پیاده روی روزانه، نوشیدن یک لیوان چای سبز و کنترل کالری هایی که به بدن وارد می شود، به راحتی یک کاهش وزن نرمال را در مدت طولانی تر تجربه کرد، استفاده از مکمل های لاغری، با این همه اما و اگر، شاید انتخاب جالبی نباشد.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.