آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

اولین جشنواره غذا درمانی ایران

۹ اسفند ۱۳۹۵ ۲:۵۸ بعد از ظهر سرآشپز
اولین جشنواره « غذا درمانی » ایران

سایت آشپزباشی – امیرحسین خواجوی: نخستین جشنواره «غذا درمانی» ایران پنجشنبه گذشته در شهرک اندیشه کرج برگزار شد. جشنواره ای با هدف ترویج تغذیه سالم و تاثیر آن بر پیشگیری و درمان بیماری ها. این جشنواره برای اولین بار در ایران به منظور آشنایی شهروندان با نقش تغذیه بر سلامتی برپا شد.
شناخت و آگاهی از تاثیرات درمانی مواد غذایی نقش مهمی در کاهش امراض و بیماری های غیر واگیر دارد. اما به گفته برگزارگنندگان جشنواره غذا درمانی، کمتر کسی در ایران از نقش تغذیه در درمان و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف اطلاع دارد. همین هم شد تا این جشنواره با هدف ارتقا آگاهی و شناخت خانواده ها از تغذیه سالم برای اولین بار در گوشه ای خلوت و مصفا و به دور از هیاهوی شهری، آخر هفته متفاوتی برای شرکت کنندگان در این تور یک روزه غذای سالم رقم بزند.
اولین پنجشنبه آخرین ماه سال روز متفاوتی برای شرکت کنندگان در اولین جشنواره غذا درمانی ایران بود. سِرو یک صبحانه گیاهی و کامل همراه با نوشیدنی هایی که ما ایرانیان کمتر به استفاده از آن ها عادت کرده ایم، نشان از یک تور غذاهای گیاهی جذاب داشت. سِرو آجیل سلامت و دمنوش های گیاهی متنوع به عنوان میان وعده همراه با برنامه های آموزشی «طبع و مزاج شناسی» به منظور آشنایی با مفاهیم اساسی طب سنتی و نقش تغذیه در روش های درمانی این طب، از دیگر برنامه هایی بود که برای شرکت کنندگان در این جشنواره به اجرا درآمد.
آموزش تهیه و طبخ مواد غذایی با حفظ ارزش غذایی بخش دیگری از برنامه های آموزشی این جشنواره بود که همراه با توضیحاتی درباره آداب تغذیه سالم، باید و نبایدهایی قبل، بعد و حین غذا خوردن و نیز آموزش هایی کاربردی برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن، بسته آموزشی نسبتا کامل و جذابی را در اختیار شرکت کنندگان قرار داد. در نهایت هم سرو ناهار کاملا گیاهی و متفاوت حُسن ختام این تور یک روزه بود.

برای آشنایی بیشتر به محل برگزاری این جشنواره رفتیم و دقایقی با دکتر مهدیه حسینی یکی از مسئولان برپایی این تور غذا درمانی گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید:

چه شد که تصمیم به برگزاری این جشنواره گرفتید؟

به خاطر نقش مهم تغذیه در پیشگیری و درمان بیماری ها. متاسفانه مردم ما طی سالیان گذشته با بسیاری از مفاهیم ساده و ابتدایی تغذیه و نقش درمانی غذاها بیگانه شده اند. ایرانیان در گذشته برای آن چه به عنوان غذا استفاده می کرد اهمیت زیادی قائل بودند و در طب سنتی تغذیه یکی از مفاهیم اساسی درمان است. بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم که مردم را با تغذیه سالم آشنا کنیم. کاهش مصرف محصولات غذایی تراریخته و آموزش و ترویج تغذیه سالم در خانواده هدف اصلی ما از برپایی این جشنواره برای اولین بار در ایران است.

یعنی همان تغذیه ارگانیک؟

ارگانیک نه به آن مفهومی که در چند سال اخیر مطرح شده. هدف ما ترویج مصرف مواد غذایی با پایه گیاهی است. حالا حتما هم لازم نیست که مواد گیاهی تولید شده ارگانیک باشد. البته اگر ارگانیک باشد مسلما بهتر است. اما ما دنبال ایجاد فرهنگ و آموزش تغذیه سالم هستیم.

این جشنواره برای نخستین بار در کشور برگزار شده است؟

بله جشنواره غذا درمانی برای اولین بار است که به این شکل در کشور برگزار می شود. این جشنواره در واقع آموزش تغذیه سالم است و به همین منظور همه مواد غذایی که در این تور یک روزه ارائه می شود، صد در صد گیاهی است. افرادی که در این تور ثبت نام کردند با یک صبحانه ویژه و کاملا گیاهی پذیرایی شدند. این صبحانه همراه با آموزش تهیه نوتلای خانگی بود. سعی ما این است که تا حد امکان مردم از مصرف خوراکی های پر ضرر وارداتی پرهیز کنند. ما با ۵۴ نوع دسر، غذا و نوشیدنی کاملا گیاهی از شرکت کنندگان در این جشنواره پذیرایی کردیم.

همه مواد غذایی ارائه شده در این جشنوراه کاملا گیاهی بودند؟

بله. حتی آجیل تهیه شده برای میان وعده هم کاملا گیاهی بود. آجیل سالمی که به عنوان میان وعده برای شرکت کنندگان سرو شد، شامل ۷ بذر مغذی بود. این آجیل برای استفاده در سالاد بسیار مفید است. استفاده از پودر بذر کتان در حال حاضر در آمریکا رواج دارد. در همه غذاها و دسرهای سرو شده در این تور از عصاره ها و الیاف گیاهان دارویی استفاده شد. پلوها، سالاد ها و سوپ هایی که به عنوان نهار و دسر برای شرکت کنندگان سرو شد کاملا گیاهی با ویژگی های دارویی بودند.

به نظر می رسد این جشنواره به نوعی سعی در آشتی دوباره ایرانیان با میراث کهن طب سنتی و غذاهای بومی دارد.
غذاهای ایرانی از همان ابتدا، به صورت غذاهای درمانی بودند. به عبارت دیگر ایرانیان از گذشته های دور فاکتورهایی را در تغذیه رعایت می کردند، که در حال حاضر پزشکی مدرن در اروپا و آمریکا به آن دست یافته است. برای مثال در قدیم قورمه سبزی نوعی جوشانده دارویی بوده که برای سرماخوردگی استفاده می شده است، اما طی سالیان متمادی در بین اقوام مختلف تغییراتی در نحوه تهیه و طبخ آن پدید آمد تا رسید به قورمه سبزی امروزی. همه خورشت ها و ترید های که الان به آن غذاهای سنتی می گویند، علاوه بر تغذیه نقش دارویی و درمانی داشتند.

اسناد مکتوبی هم در این زمینه وجود دارد؟

بله خوشبختانه منابع گسترده و خوبی برای علاقه مندان وجود دارد. در کتاب هایی چون الحاوی، ذخیره خوارزمشاهی و قانون ابن سینا در خصوص تاثیر تغذیه و تهیه مواد غذایی درمانی با شرح و تفصیل های فراوانی رو به رو هستیم. این فرهنگ باید دوباره احیا شود.

جدا از مباحث فرهنگی در امر تغذیه، از لحالظ زیرساختی چنین ظرفیتی در کشور وجود دارد؟

اتفاقا کشور ما از لحاظ ظرفیت تولید گیاهان دارویی سرآمد است. ما به لحاظ تنوع و توزیع گیاهان دارویی در ایران یا همان «هرباریوم»، جایگاه بسیار ممتازی داریم. تنها کوه دنا به اندازه کل اروپا گونه های متنوع دارویی دارد. دسترسی به محصولات هم بسیار ساده و راحت است. خوشبختانه طی چند سال اخیر سرمایه گذاری های خوبی هم در این زمینه انجام شده است. پس مشکلی از لحاظ ظرفیت و زیرساخت وجود ندارد. در این حوزه واقعا باید کار فرهنگی انجام داد. اصلاح فرهنگ مصرف داروهای شیمیایی، همچنین استفاده از رژیم های درمانی و دارویی با تغذیه نامناسب نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد. خیلی از مردم فکر می کنند که گیاهان دارویی را فقط باید در هنگام بیماری و یا به صورت جوشانده های ترکیبی استفاده کرد. در صورتی که می توان این گیاهان را به راحتی وارد غذاها کرد.

کمی درباره پنل های آموزشی این جشنواره توضیح دهید؟

یکی از مهم ترین موارد در طب سنتی مزاج شناسی است. در این جشنواره توضیحات خوبی در این خصوص از سوی متخصصان طب سنتی ارائه شد. توضیحاتی که با کمک آن‌ ها هرکسی با کمی دقت و تامل در وضعیت جسمانی خود به راحتی می تواند مزاجش را تشخیص دهد و سپس با توجه به طبع و مزاجش از گروه های همخوان غذایی استفاده کند. آموزش مصلح غذایی هم یکی دیگر از برنامه های آموزشی این جشنواره بود. وقتی از گروه غذایی ناسازگار با طبع مزاجی استفاده می شود، می توان با تغذیه گیاهی- دارویی این فرانید را اصلاح کرد. آموزش نحوه صحیح غذا خوردن و آداب آن هم از دیگر موارد آموزشی در این جشنواره بود.

استقبال از جشنواره چطور بود؟

با توجه به فصل سرما و فاصله محل برگزاری این تور از تهران، استقبال خوبی انجام شد. خوشبختانه در چند سال اخیر مردم علاقه زیادی برای شرکت در این برنامه نشان دادند. البته نیاز به تبلیغات بیشتری داریم. خوشبختانه سلامتکده های زیادی در اطراف تهران وجود دارد. سازمان های زیادی هم برای برپایی این تورها با ما در حال گفت گو هستند. قطعا در سال های آتی شاهد برپایی برنامه هایی متعددی از این دست در کشور خواهیم بود.

و حرف آخر؟

ما سعی داریم که فرهنگ تغذیه سالم را در جامعه نهادیه کنیم چرا که اساس جامعه سالم در گروی تغذیه سالم است. این موضوع بسیار مهمی است. ترویج این فرهنگ نیاز به برپایی هرچه بیشتر این جشنواره دارد. سلامتی و تغذیه سالم حق مردم است و آگاهی بخشی برای دستیابی به این مهم وظیفه ما.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.