آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

انفجار کالری در شب یلدا

۲۹ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۵۴ قبل از ظهر سرآشپز
انفجار کالری در شب یلدا

آشپزباشی – مائده امینی| فقط یک دقیقه بیشتر و هزار دردسر! بلندترین شب سال لقب گرفته است آن هم تنها به خاطر یک دقیقه تفاوت با شب های دیگر! اما هیچ می دانستید یک شب یلدای ساده می تواند بیشتر از ۳ هزار کالری را وارد بدن‌ کرده و کلی هم خرج روی دست ‌مان بگذارد! این را هم داشته باشید که برای سوختن هر ۱۰۰ کالری باید بیشتر از یک و نیم کلومتر پیاده روی کرد و این در حالی است که ما بعد از تامین هزاران واحد کالری در این شب، خوابیدن را انتخاب می کنیم! متخصصین تغذیه در این خصوص معتقدند رعایت فواصل زمانی مناسب برای مصرف خوراکی ها و شیوه درست مصرف این حجم از کالری، مهم ترین چالش سلامتی این شب طولانی است.

رعایت این مسائل در شب یلدا:

از سوی دیگر، هرچه به شب یلدا نزدیک تر می شویم، مانند سال های گذشته قیمت ها دچار تکان های غیر منطقی و عجیبی می شوند. برای مثال، امسال پسته از کیلویی ۴۰ هزار تومان، ناگهان در بعضی واحدهای فروش به ۶۰ هزار تومان رسید. اینکه تنوع خوراکی های شب یلدا را چگونه مدیریت و برای خرید هر کدام شان چقدر باید هزینه کنیم، موضوعی است که امروز آشپزباشی به آن پرداخته است.

میوه، یک ساعت قبل از غذا

خوردن و آشامیدن پای ثابت همه مراسم ‌ها و مناسبت های ایرانی است. اولین موضوعی که در شبی مثل یلدا سلامت شما را تهدید می‌کند، تنوع و بی ‌برنامگی غذایی است. دکتر کیانا فرهی در این رابطه به آشپزباشی می‌گوید: «به هرحال افراد بطور معمول تغذیه متفاوتی نسبت به همیشه خود در این شب خواهند داشت.» به گفته او مهم ‌ترین نکته رعایت فواصل زمانی در مصرف مواد غذایی است. فرهی توصیه می‌کند مردم حتما به دستگاه گوارش خود فرصت هضم مواد غذایی را داده و بین مصرف مواد غذایی مختلف که تا حدی در این شبِ خاص اجتناب ناپذیر است، زمان قائل شوند: «برای مثال بهتر است میوه ‌جات قبل از غذا با حدود یک ساعت فاصله مصرف شوند. همچنین اگر اصرار به مصرف میوه و مرکبات بعد از غذا هست، بهتر است حداقل یک و نیم ساعت فاصله زمانی برای آن در نظر گرفته شود، چرا که روند هضم میوه با برنج و سایر مواد غذایی به کار رفته در شام کاملا متفاوت است.»

شیرینی را به عنوان دسر مصرف نکنید

«از مصرف شیرینی به عنوان دسر پرهیز کنید.» این را دکتر فرهی گفته و تاکید می‌کند انواع شیرینی ‌ها، روند سیری را مختل می ‌کنند. شیرینی با ایجاد تغییر در ترشح انسولین، بعد از مدت کوتاهی در افراد، احساس سیری کاذب ایجاد می کند. حداقل فاصله زمانی یک چای و شیرینی با وعده غذایی شما باید، ۲ ساعت باشد.

یک کاسه آجیل بخورید، ۳۰ کیلومتر بدوید

پر کالری ‌ترین خوراکی در شب یلدا، آجیل است. بادام، پسته و تخمه پای ثابت این شبِ طولانی سال اند. آجیل ها حاوی ریز مغذی های بسیار مفیدی هستند ولی به خاطر کالری بالایی که دارند توصیه می‌شود در حجمِ کم مصرف شوند. به افرادی که علاقه بسیاری به خوردن آجیل دارند پیشنهاد می شود برای خود واحد در نظر بگیرند. به طور مثال ۱۰ تا پسته، ۲۰ تا بادام و … خط‌کش مناسبی برای مهار چاقی یک شبه است.
۱۰۰ گرم بادام، ۶۶۰ کالری و ۱۰۰ گرم پسته ۶۸۰ کالری دارد. این در حالی است که دکتر فرهی کالری ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان را، ۵۶۰ اعلام می‌کند. یک حساب کتاب ساده به ما می گوید اگر فقط ۳۰۰ گرم آجیل همه چیزی باشد که در طولانی ‌ترین شب سال مصرف می‌ کنیم، ۱۹۰۰ کالری وارد بدن خود کرده ‌ایم و این در حالی است که برای سوزاندن ۱۹۰۰ کالری باید ۳۰ کیلومتر پیاده روی کرد!

میوه ها را با فاصله بخورید

برای خوردن میوه عجله نکنید. میوه ها علاوه بر دارا بودن ویتامین فراوان، برای بدن و شادابی پوست و مو مفیدند اما درصد بالایی از گلوکز هم دارند. به گفته دکتر فرهی با خوردن هر عدد میوه، میزان زیادی قند وارد بدن ما می شود. برای همین بهترین راه مصرف میوه‌ ها در طول شب یلدا تقسیم آن هاست. لازم نیست همه میوه های یلدایی را پشت سر هم و به طور کامل میل کنید. مثلاً شاید بد نباشد موز داخل بشقاب خود را با یکی از اعضای خانه شریک شوید. خوب است بدانید هندوانه بر خلاف ظاهر غلط اندازش، کالری کمتری نسبت به سایر میوه‌ های یلدایی وارد بدن می کند. ۱۰۰ گرم از این میوه شیرین تنها ۲۳ کالری دارد و این در حالی است که ۱۰۰ گرم انار ۳۵ کالری و ۱۰۰ گرم موز، ۱۰۰ کالری دارند. با خوردن یک سیب متوسط هم بیش از ۷۰ کالری برای خود ذخیره کرده ‌اید.

چای سیاه کالری ندارد!

اگر اهل نوشیدن چای سیاه در شب یلدا باشید، هیچ خطری وزن یا سلامت شما تهدید نمی کند. در یک لیوان چای سیاه تلخ، هیچ مقداری از کالری یافت نمی شود. البته به گفته دکتر فرهی بهتر است افرادی که از ریفلاکس اسید معده رنج می برند یا به هر دلیلی معده های ملتهب دارند کمتر از چای و قهوه استفاده کنند. چای و قهوه علاوه بر ایجاد تاثیرات منفی روی نظم استراحت بدن، آن هم به علت مصرف قند و شیرینی در کنارشان، در شب یلدا توصیه نمی شوند. توجه داشته باشید که ۱۰۰ گرم شیرینی دانمارکی ۴۲۰ و هر حبه قند حداقل ۱۰ کالری به بدن ما وارد می کند.

کفگیرهای برنج ۲۵۰ تایی

با هر کفگیر برنج ۲۵۰ کالری نصیب ‌تان می شود. حالا اگر قصد خوردن ماهی کرده باشید، با ۱۰۰ گرم از این گوشت دریایی، ۱۰۰ کالری دیگر هم ذخیره می‌ کنید. اما اگر اهل گوشت گوسفندی یا مرغ باشید، اوضاع از این هم خراب ‌تر می شود. محققان کالری هر ۱۰۰ گرم از گوشت گاو را ۳۵۰ و همچنین ۱۰۰ گرم گوشت مرغ را ۲۰۰ اعلام کرده اند. در این خصوص نیز دکتر فرهی به پرهیز از خوردن مواد غذایی مختلف بدون رعایت فاصله زمانی مناسب اشاره کرده و می گوید: «این بی برنامگی باعث می شود غذاهای مختلف با روندهای هضم مختلف وارد معده شده و به دلیل سوء هضم، فرد دچار سنگینی معده و دل دردهای ضعیف و قوی شود.»

از بازار چه خبر؟

خب بد نیست در این قسمت از گزارش سری هم به بازار بزنیم. این روزها توت خشک سردمدار گرانی آجیل و خشکبار شب یلدا شده است. این را احمدی رییس اتحادیه آجیل و خشکبار به آشپزباشی گفته و اعلام می کند این میوه به علت کمیابی، در بعضی مناطق پایتخت تا کیلویی ۱۰۰ هزار تومان هم به فروش می رسد!
گفتنی است در آستانه شب یلدا، بازار آجیل، شیرینی‌ و تنقلات با رونق همراه شده و در بین انواع محصولات، توت و میوه های خشک بالاترین قیمت ‌ها دارند. اما در بین اقلام پر مصرف شب یلدا فندق، بادام هندی و گردو گران ‌ترین ‌ها و کشمش، نخودچی و بادام زمینی جزو ارزان ‌ترین اقلام به حساب می‌ آیند.
مویدی صاحب یک قنادی در شرق تهران است. او با اشاره به تجربه اش از سال های گذشته، می گوید فروشش در شب های یلدا، گاهی به ۶ برابر روزهای عادی نیز رسیده است. به گفته مویدی بادام هندی و بادام گران ترین اقلام آجیل شب یلدا هستند که به ترتیب کیلویی ۸۵ و ۷۰ هزار تومان در مغازه‌ اش قیمت گذاری شده اند.
از طرفی حسن مهاجران، رییس اتحادیه میوه و سبزی، در حالی نهایت قیمت هر کیلو هندوانه را ۸۵۰ تومان اعلام کرده که گزارش های میدانی آشپز باشی نشان می دهد قیمت این میوه یلدایی در برخی مناطق تا کیلویی ۲ هزار تومان هم پیش رفته است. جالب تر اینجاست که خیلی از واحد های میوه فروشی، برای هندوانه های خود برچسب قیمت در نظر نگرفته اند!

شیرینی دانمارکی در صدر یلدایی ها

شیرینی دانمارکی به عقیده مغازه داران، محبوب ترین شیرینی مناسبتی است. صاحب یکی از قنادی های مرکزی تهران می گوید در شب یلدا بیش از ۱۰ برابر یک روز عادی شیرینی دانمارکی می فروشد. شیرینیِ تر اما ظاهراً به گزینه دوم مردم در این شب تبدیل شده است. قیمتی که اتحادیه دارندگان قنادی و شیرینی فرشان برای هر کیلوگرم دانمارکی در نظر گرفته، ۱۲ هزار تومان و برای شیرینیِ تر ۱۵ هزار تومان است. این در حالی است که طبق مشاهدات میدانی خبرنگار آشپز باشی این روزها در برخی قنادی های شمال و شمال شرقی تهران، شیرینیِ تر شب یلدا تا کیلویی ۲۵ هزار تومان هم به فروش می رسد!

قدرت خرید مردم پایین آمده است

«خرده فروش تر شده ایم.» این را هم میوه فروش ها می گویند هم شیرینی فروش ها. گزارش های میدانی آشپزباشی نشان می دهد که قدرت خرید مردم پایین آمده است. احمدی صاحب یک میوه فروشی در شرق تهران است. او در جواب سوال ما تنها یک جمله می گوید: «هر سال دریغ از پارسال.» مشتریان این میوه فروشی همیشه ثابت اند و به گفته احمدی مشتریانش هر سال، مقدار کمتری میوه نسبت به سال گذشته‌ شان، خریداری می کنند. از طرفی به گفته صاحبان قنادی های مختلف، کسانی که تا چند سال پیش زیر یک کیلو آجیل نمی خریدند حالا برای خرید تنها ۱۰۰ گرم آجیل به مغازه می آیند.

دسته بندی ها :
گزارش

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.