آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

دوغ پاکبان، اولین دوغ قوطی دنیا

۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ۲:۱۲ بعد از ظهر سرآشپز
دوغ پاکبان، اولین دوغ قوطی در جهان

اول بودن، همیشه خوبه ! حتی اگر آن چه که در آن اول هستی، خیلی هم اهمیت نداشته باشد.

خاطرم هست، سالهای گذشته، هر روز خبری را در رسانه های می خواندیم که در یک شاخصی در خاورمیانه اول هستیم !فارغ از این که در خاورمیانه چندان کشور صنعتی و توسعه یافته وجود ندارد، خلاصه اول بودن خوبه ! پاکبان هم اولین و تنها تولید کننده دوغ قوطی در دنیاست. یعنی دوغ در بسته بندی مشابه نوشابه های گازدار قوطی.
پاکبان از برندهای لبنی است که توزیع بسیار خوبی در شهرهای بزرگ کشور خصوصاً تهران دارد و به نظر می رسد در خیلی از محصولات لبنی سهم قابل توجهی داشته باشد. هر چند در زمینه پنیر و کره، چندان دیده نمی شود اما در شیر و ماست و دوغ نمی توان از نقش پاکبان در سبد مصرف خانوار ایرانی چشمپوشی کرد.
آن طور که دوغ گردی ما نشان داد، تنوع دوغ های پاکبان چندان زیاد نیست، هر چند به لحاظ بسته بندی تنوع خوبی داشت، اما به لحاظ طعم و … چندان متنوع نبود. اما نکته ای که به نظر ما جذاب آمد، مشخص کردن درصد نمک بر روی بسته بندی های دوغ پاکبان بود. آن طور که روی بسته بندی دوغ های پاکبان نوشته شده بود، درصد نمک در دوغها، حدود ۴% بود.
هر چند دوغ های پاکبان در طعم خیلی تنوع نداشتند، اما دوغ سنتی پاکبان در میان همین مدلهای معدود پاکبان به چشم می خورد که توانسته است در خیلی از فروشگاه های پایتخت، بهترین طبقه را به خود اختصاص دهد و مصرف کنندگان ویژه ای را جلب کند.

تمایز دوغ سنتی با دوغ های دیگر

کیفیت دوغ بستگی به کیفیت شیر اولیه و ماست تولید شده از آن دوغ دارد. در دوغ سنتی از شیری استفاده می شود که چربی و پروتئین بیشتری نسبت به سایر شیرها دارد. به دلیل استفاده گاو از علوفه سبز مزارع برای تولید شیر دوغ سنتی ، میزان ویتامین A آن بالاتر از حد معمول بوده و عطر و طعم آن طبیعی تر و بیشتر می باشد. علاوه بر مورد فوق نحوه تخمیر و عمل آوری این شیر در تولید ماست اولیه جهت تهیه این دوغ متفاوت بوده و زمان تخمیر و عمل آوری طولانی تر دارد که گاهی به ۲ روز زمان نیاز دارد. ( در سایر دوغ ها عمل آوری حدود ۶ ساعت می باشد). نتیجه تخمیر طولانی این دوغ ایجاد عطر و طعم طبیعی به ویژه تولید انواع ویتامین B در اثر تخمیر است. به همین علت طعم لطیف ماست سنتی و محلی در این نوع دوغ مشهود می باشد. ضمناً در این دوغ نسبت به سایر دوغ ها از ماست بیشتری جهت ترکیب با آب استفاده شده که به همین علت قاعدتاً غلظت و مزه آن از سایر دوغ ها متفاوت است.
حالا باید دید، که دوغ سنتی پاکبان با اسانس، طعم سنتی گرفته یا با فرآیندی که اشاره شد…

دسته بندی ها : دوغ

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.