آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ خرداد

دوغ گردی : دوغ عالیس هستم ۱۴ ساله از مشهد

۲۶ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۳۹ قبل از ظهر سرآشپز
دوغ گردی : دوغ عالیس هستم ۱۴ ساله از مشهد

دوغ گردی بعد از دوغ می ماس و دوغ سارا و دوغ آبعلی، به دوغ عالیس رسید ! نسبتاً تازه وارد ولی خیلی محبوب ! بله این مشهدی محبوب، هر چند تازه واردتر از برندهای قبلی دوغ است، ولی به نظر می رسد که مصرف کنندگان زیادی گزینۀ اولشان دوغ عالیس باشد. وقتی از چند فروشنده در نقاط مختلف شهر پرسیدم، کدام دوغ را مردم بیشتر می برند، اکثرشان اسم دوغ عالیس را آوردند، ظاهراً مشهدی ها اساساً در نوشیدنی حرفهای زیادی برای گفتن دارند، اگر یادتان باشد، سالها نوشابه کوکاکولای شیشه ای در بین مردم به نوشابه مشهدی معروف بود ! حالا هم که عالیس  از شهرک صنعتی چناران مشهد آمده و بازار پایتخت را گرفته ! البته برندهای غذایی دیگری هم هستند که از مشهد برخاسته اند و در ذره بین های بعدی ما، به آنها هم خواهد پرداخت.

خلاصه این که دوغ عالیس طعم خوبی دارد ! ما در دوغ گردی های قبلی در مورد دوغ گازدار و دوغ گرمادیده صحبت کردیم، الان هم در مورد دوغ ترش و دوغ شیرین صحبت می کنیم. عالیس، دوغ شیرین تولید می کند ! ذائقۀ مردم در مورد نوشیدن دوغ متفاوت است، اهالی برخی مناطق کشور، اساساً دوغ را ترش می پسندند و اگر دوغ ترش نباشد، اسمش را دوغ نمی گذارند ! در بازار هم وقتی دوغ ها را می چشیم، به همین دو نوع دوغ بر می خوریم –البته در دوغ گردی ها ، ما تا امروز دوغهای شیرین را بررسی کرده ایم- در مقابل علاقه مندان به دوغ های ترش، عده ای هم به هیچ وجه علاقه ای به دوغ ترش ندارند و خصوصاً بعد از مصرف آن مشکلات گوارشی پیدا می کنند. اما بر اساس آمار فروش موجود، ظاهراً عمدۀ مصرف کنندگان تهرانی، دوغ  شیرین را می پسندند و عالیس یکی از موفقترین ها در این نوع دوغ است.

هر چند امروز غیر از دوغ، نوشیدنیهای دیگری هم از عالیس در بازار می بینیم، اعم از آبمیوه های گازدار، آب جو بدون الکل و حتی آبمیوه بدون گاز، اما محصولی که عالیس با آن وارد بازار شد همین دوغ بدون گاز بود. امروز علاوه بر دوغ بدون گاز، دوغ گازدار عالیس هم در بازار کم و بیش وجود دارد که البته ظاهراً استقبال چندانی از آن نشده است.

برخی دوغ های موجود در بازار که امروز فروش خوبی دارند، به علت قدمت، برخی دیگر با بسته بندی متفاوتشان، شاید عده ای از آنها با نفوذ در بازار رستوران ها و … توانسته اند سهم بازار بگیرند، اما به نظر می رسد دوغ عالیس تنها با «طعم خوب» و «کیفیت» نظر مصرف کننده را جلب کرده است. در بُعد تبلیغات، هر چند عالیس تبلیغات محیطی، تلویزیونی و … بر روی دوغ داشته است، اما به نظر می رسد عمدۀ بودجه تبلیغاتی اش برای سایر نوشیدنی هایش بوده است و دوغ سهم کمتری را از تبلیغات محیطی داشته است.

بسته بندی دوغ عالیس در بسته های ۳۰۰ سی سی یکنفره و ۱۵۰۰ سی سی خانواده است، که البته به نظر نگارنده، بسته بندی، نقطۀ ضعف این برند پیشتاز در نوشیدنی ایرانی دوغ است. نوع لیبلی که بر روی ظروف PET دوغ به کار رفته از کیفیت بالایی برخوردار نیست و همچنین این که بسته بندی در مقابل آفتاب از دوغ محافظت نمی کند.

بد نیست این را هم بدانید که میزان نمک موجود در دوغ عالیس، از اکثر رقبای موجود در بازار پایین تر است و اگر علاقه مند به دوغهای خوش نمک (همان شور!) نیستید، عالیس را به سفرۀ ایرانی خود اضافه کنید.

دسته بندی ها : دوغ

یک نظر

  1. اتول ۵ مرداد ۱۳۹۵ گفتهپاسخ
    عالیس خیلی خوشمزه است. معده رو هم اذیت نمیکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.