آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

دوغ گردی : دوغ دامداران را خالی بنوشید

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ۴:۱۲ بعد از ظهر سرآشپز
دوغ دامداران را خالی بنوشید

دوغ گردی به روزهای آخر خودش نزدیک می شود و در ایستگاه دوغ گردی به دوغ دامداران رسیدیم و خصوصاً نظر من به دوغ سنتی دامداران نزدیک تر است ! این دوغ خوش طعم و کم نمک، نقطۀ تمایز دامداران با دیگر دوغ های موجود در بازار است.
قبلاً هم در دوغ گردی هایی که داشتیم، در مورد دوغ سنتی صحبت کرده بودیم، اما دوغ سنتی دامداران چیز دیگری است. هر چند از نظر نگارنده، دامداران در محصولاتی مثل ماست چندان برتری نسبت به سایر محصولات بازار ندارد، اما طعم دوغ سنتی دامداران، طعمی متفاوت است و همین طعم متفاوت باعث شد که بگویم «دوغ دامداران را خالی بنوشید» !
بد نیست بدانید که دامداران، در بهار سال ۱۳۶۳ فعالیت خود را به عنوان واحد صنفی و کارگاهی در شمال شهر تهران آغاز کرد. ابتدا محصول ماست را در انواع ماست های گاوی و گوسفندی و شیر با بسته بندی نایلونی خام و سپس نایلونی پاستوریزه تولید می نمود و متعاقباٌ تولید دوغ، قره قوروت، بستنی سنتی، لور، کشک، کره، سرشیر و پنیر را اضافه کرد.
محصولات دامداران با ویژگی خاص طبیعی که داشت در همان ساعتهای اولیه روز در فروشگاهها تمام می شد. بعد از گذشت چند سال با استقرار دام پروری در شهریار، خود مبادرت به تهیه شیر خام طبیعی نمود و نهایتا در سال ۱۳۷۱ در روستای هفت جوی کارخانه تولید لبنیات را مستقر نمود. در حال حاضر مجموعه هلدینگ برند تجاری « دامداران» کارخانجات تولید و بسته بندی انواع محصولات لبنی پاستوریزه مدت دار و انواع نوشیدنی می باشد.

دامداران در لیست محصولاتی که تولید می کند، ۸ مدل دوغ دارد :

•    دوغ بدون گاز نعناع ۲۸۰ سی سی
•    دوغ لیوانی ۲۶۰ سی سی
•    دوغ بدون گاز با طعم پونه ۵/۱ لیتری
•    دوغ بدون گاز با طعم نعناع ۵/۱ لیتری
•    دوغ تخمیری طعم دار
•    دوغ سنتی بدون گاز
•    دوغ سنتی ۱۵۰۰ سی سی
•    نوشیدنی کفیر ۱۵۰۰ سی سی

وقتی به ارزش غذایی دوغ سنتی دامداران نگاه می کنیم، تفاوت معناداری با دیگر دوغ هایی که قبلاً در آشپزباشی معرفی کردیم، احساس نمی شود، اما به لحاظ طعم احساس می شود که نمک کمتری دارد و به همین دلیل توان رفع تشنگی بسیار بالاتری نسبت به دوغ های شور موجود در بازار دارد.
اما مشکلی که در مورد دوغ دامداران در بررسی های میدانی آشپزباشی به چشم می خورد «شرایط حمل و نقل» و «شرایط نگهداری» بود. متاسفانه شرکت های پخش (عموماً) بر این باور هستند که دوغ نیاز به حمل یخچالی ندارد. حال آن که بسیاری از انواع دوغ (خصوصاً دوغ های کفیر) حتماً نیاز به حمل یخچالی دارند و سایر دوغ ها نیز دست کم باید در شرایط خنک حمل شوند. اما به دلیل عدم توجه به این نکته، در فصل تابستان اگر زمان خرید دوغ شما بیش از ۳ روز پس از تولید باشد، قاعدتاً با طعم بسیار ترش روبرو خواهید شد. این مشکل حتی در داخل فروشگاه ها نیز ادامه دارد و دوغ ها در یخچال نگهداری نمی شوند که بر کیفیت رسیده به دست مشتری به شدت تاثیر می گذارد.
پیشنهاد می کنم، این بار برای سفرۀ ایرانی خود، یک دوغ سنتی دامدارن تهیه کنید و خنک بنوشید.

دسته بندی ها : دوغ

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.