آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

دوغ گردی : دوغ آبعلی با طعم خاطره

۱۲ تیر ۱۳۹۵ ۴:۲۹ بعد از ظهر سرآشپز
دوغ گردی : دوغ آبعلی با طعم خاطره

نمی دانم شما یادتان می آید یا نه، ولی یک زمان دوغ آبعلی برای خودش ابهتی داشت ! یکی از اولین برندهای تولید دوغ به شیوه صنعتی بود و در واقع تنها تولیدکنندۀ دوغ گازدار. در آن روزها مخاطبان علاقۀ بیشتری به نوشیدنی های گازدار داشتند، خصوصاً همین دوغ آبعلی به خاطر میزان گاز بالایی که داشت در میان مردم شهرت و محبوبیت داشت. تهرانی ها که به سمت شمال می رفتند یکی از تفریحاتشان ایستادن کنار جاده و نوشیدن دوغ گازدار آبعلی بود ! و مشهدی ها در راه طرقبه و … البته دوغ آبعلی به دلیل تقاضای بالا و عرضه پایینی که داشت، همیشه در فروشگاه ها پیدا نمی شد و سوپرمارکتهایی که دوغ آبعلی را داشتند، با غرور خاصی موجودی خود را به مشتری می گفتند.
بسته بندی دوغ آبعلی در بطری های شیشه ای بود، بطریهایی که یکبار مصرف هم نبودند ، باید شیشۀ آن را تحویل می دادی تا یک بطری دیگر از فروشنده تحویل بگیری ! خلاصه اینکه، دوغ آبعلی زمانی برندی بود برای خودش و جای مشخصی در سبد مصرف خانوارها داشت. اما کم کم تغییر ذائقه مصرف کنندگان و البته ورود برندهای جدید باعث شد که دوغ آبعلی امروز در بازار کشور جایگاه آن زمان را نداشته باشد. امروز شرکت دوغ آبعلی، علاوه بر دوغ گازدار، دوغ بدون گاز هم تولید می کند تا بتواند پاسخ نیاز بخش وسیعی از بازار باشدکه دوغ بدون گاز را ترجیح می دهند .

دوغ گازدار آری یا خیر !

مساله ای که باید حل شود ! نوشیدنی های گازدار مضر هستند؟ ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید که منظور ما از دوغ گازدار، دوغی است که گاز به صورت مصنوعی به آن اضافه شده است، دوغی که بر اثر فعالیت باکتریهای داخل ماست و دوغ، قدری گازدار شده است، مصداق سوال ما نیست !
نوشیدنی‌های گازدار اسیدکربنیک دارند و در نتیجه در معده و دهان محیط اسیدی ایجاد می کنند. استفاده متوالی از نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند به مینای دندان آسیب‌ برساند. همچنین به دلیل تاثیر گازی که در خود دارند برای رفع عطش نیز مناسب نیستند. گرچه به ظاهر ذایقه را نوازش می‌دهند اما چندان توصیه نمی شوند. بنابراین هر چیزی که به صورت مصنوعی گازدار شده است از ترکیبات اسیدی است که گرچه ضعیف است، اما تاثیر خود را در تغییر PH معده و تغییر PH دهان علاوه بر مشکل برای مینای دندان، می گذارد.
دوغ آبعلی به لحاظ ارزش غذایی تفاوت معناداری با سایر دوغهایی که در دوغ گردی های قبلی بررسی کردیم نداشت.
ارزش غذایی دوغ گازدار آبعلی در هر ۱۰۰ گرم
انرژی : ۳۵ کیلو کالری
پروتئین : ۲/۱ گرم
چربی : ۱/۲ گرم
کلسیم : ۳۶ میلی گرم
سدیم : ۲۸۳ میلی گرم

دسته بندی ها : دوغ

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.