آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

هرم غذایی کودکان

۷ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۲۸ قبل از ظهر سرآشپز

هرم غذایی کودکان

شرط اصلی سالم زیستن داشتن تغذیه صحیح است.

با رعایت دواصل تنوع و تعادل در برنامه غذایی روزانه می توان از دریافت مواد مغذی به میزان کافی ، اطمینان پیدا کرد . رعایت تنوع یعنی هر روز از تمام موادغذایی موجود در گروه های غذایی ۵ گگانه استفاده کنیم . تعادل به این معنی است که به اندازه بخوریم و از کم خوری یا پرخوری بپرهیژیم .

راهنمای غذایی وسیله ای است برای این که هر فرد بداند : چه گروه های غذای وجود دارد ؟ چه مواد غذایی در هر گروه جای دارد ؟ و باید به چه میزان از مواد غذایی در هر گروه خورده شود؟

راهنمای غذایی ایرانی ها به شکل هرم غذایی است . قرار گرفتن مواد غذایی در بالای هرم غذایی  به این معنی است که افراد بزرگسال باید از این مواد غذایی کمتر مصرف کنند مثل قندها و چربی ها . هرچه از بالای هرم غذایی  به سمت پایین نزدیک می شویم ، مواد غذایی موجود را باید بیشتر مصرف کنیم .

توصیه های مهم :

۱-    برای کامل کردن پروتئین گروه نان و غلات بهتر است آن ها را به صورت مخلوط با حبوبات مصرف کنید ( مثلا عدس ، پلو ، باقلا پلو ، عدسی با نان و غیره)

۲-    انواع غلات بو داده مثل برنجک ، گندم برشته ، ذرت بو داده تنقلات با ارزشی هستند و دانش آموزان می توانند به عنوان میان وعده از آن ها استفاده کنند .

۳-    در وعده صبحانه و میان وعده از سبزی ها و میوه ها استفاده کنید .

۴-    آب میوه های طبیعی بخورید و از خوردن آب میوه های صنعتی پرهیز کنید ، زیرا یک لیوان آب میوه صنعتی ، دارای ۱۰ قاشق چای خوری شکر است و بعضی از آن ها به وسیله آب رقیق شده اند.

۵-    باصرف سبزی ها همراه وعده های غذایی یک الگوی خوب برای کودکان باشید .

۶-    از شیر و لبنیات کم چرب (۵/۱ درصد یا کمتر ) استفاده کنید .

۷-    حتما قبل از مصرف هر نوع کشک مقداری آب به آن اضافه کنید و حداقل ۵-۱۰ دقیقه در حال به هم زدن بجوشانید . ازانواع کشک کم نمک استفاده کنید.

۸-    با اینکه بستنی در گروه شیر و فرآورده های آن قرار دارد ولی مقدار قند آن بالا ست بنابراین در مصرف آن زیاد روی نکنید تا دچار اضافه وزن و چاقی نشوید .

۹-    چربی و کلسترول مغز ، زبان و کله پاچه زیاد است . مصرف این گونه مواد غذایی افراط نکنید.

۱۰-  از گوشت های سفید مانند مرغ وماهی به جای گوشت قرمز استفاده کنید .

۱۱-  از انواع مغزها (گردو ، بادام ، فندق ،پسته) به عنوان میان وعده مصرف کنید زیرا برای تامین پروتئین ، انرژی و برخی از مواد مغذی مانند آهن و روی مناسب هستند.

۱۲- ماهی ها منبع خوبی از امگا ۳ هستند . حداقل هفته ای ۲ مرتبه از آن ها استفاده کنید.

۱۳-  روغن جامد را به طور کلی از غذای خود حذف کنید .

۱۴- از حرارت دادن زیاد روغن ها خودداری کنید و برای سرخ کردن از روغن مایع مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید .

۱۵- مصرف غذاهای شور امکان ابتلا به فشار خون بالا را تشدید می کند مصرف نمک را کاهش دهید . اگر در خانواده خود سابقه این بیماری را دارید حتما به این توصیه جدی تر عمل کنید.

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.