آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۶ خرداد

سینما آشپزی : پوره لوبیای شیرین ۲۰۱۵

۳۰ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰ بعد از ظهر آتوسا اسکویی
سینما آشپزی : پوره لوبیای شیرین ۲۰۱۵

پوره لوبیای شیرین ۲۰۱۵ (Sweet Bean (AN ))

(عنوان فیلم به زبان ژاپنی: آن)

کارگردان:
نائومی کاواسه
فیلمنامه نویس:
نائومی کاواسه بر اساس داستانی از دورین سوکه گاوا
بازیگران:
کرین کی کی
ماساتوشی ناگاسه
کیارا اوچیدا
میکی میزونو
میو تاکه چی
ساکی تاکاهاشی
یوری موراتا
تیاگا
واکاتو کانه ماتسو

مدیر فیلمبرداری:
شیگکی آکی‌یاما
تدوینگر:
تینا باز
موسیقی:
دیوید هاجاجی
صدابرداران:
رومن دیمنی
بوریس چپل
طراح لباس:
میواکو کوبایاشی
تهیه کننده: کوییچیرو فوکوشیما ، تاناسیس کاراتانوس ،‌ یوشیتو اویاما ، ماسا ساوادا
محصول مشترک کشورهای:ژاپن – فرانسه – آلمان
مدت زمان: ۱۱۳ دقیقه

خلاصه فیلم:
برای معرفی فیلم ابتدا باید این غذا را معرفی کرد: “دورایاکی” نوعی غذای محبوب ژاپنی است با مغز لوبیای شیرین قرمز که داخل نان و شبیه به نوعی کلوچه  سرو می شود، دو نان پنکیکی که بینشان خوراک لوبیای شیرین ریخته می شود، در بعضی مواقع به آن پنکیک واگاشی نیز گفته می شود.
سنتارو(با بازی ماساتوشی ناگاسه) صاحب نانوایی کوچکی است که دورایاکی سرو می‌کند. زنی سالخورده به نام توکو (با بازی کرین کی کی)، پیشنهاد کمک در آشپزخانه را به سنتارو می‌دهد و او هم با بی‌میلی و بیشتر به خاطر احترام به سن بالای پیرزن می‌پذیرد تا به او کار بدهد. هرچند که به خاطر مشکل دست های پیرزن سنتارو مجبور است هر بامداد بیدار شود و در بیشتر مراحل تهیه و پخت غذا مخصوصا در جا به جا کردن قابلمه های سنگین به پیرزن کمک کند. اما توکو وقتی پای پخت این خوراک درمیان باشد معجزه می کند و به لطف دستورغذای مخصوص توکو، کسب و کار کوچک سنتارو رونق می‌یابد… با گذشت زمانی کوتاه، بین سنتارو و توکو رابطه ی قوی ای شکل می گیرد، رابطه ای فراتر از کارمند و رئیس یا حتی پسر و مادر…
لذت قدم زدن در خیابانی خلوت زیر شکوفه های درختان گیلاسی که سرتاسر خیابان قد علم کرده اند، لذتی است که تا مدت ها بعد از تماشای فیلم و حتی غرق شدن در طعم خوش دورایاکی ها با بیننده همراه خواهد بود، صد البته که فیلمبرداری نرم و روان و تصاویر لطیف فیلم، لذت این صحنه ها را چند برابر کرده است. داستان به لطافت و ظرافت نقل می شود و پیش می رود، احساسات ما را برمی انگیزد و در ادامه خیلی نکات را یادآور می شود که با وجود اهمیتشان، اما گاهی در هیاهو و شلوغی زندگی، آن ها را به فراموشی می سپاریم آیا واقعا همه ما فارغ از قضاوت های معمول، نیاز به توجه و محبت نداریم؟ آیا این همه عجله واقعا لازم است؟
بازی فوق العاده ی کرین کی کی در نقش توکو، بیننده را چنان مسحور می کند و با خود به دنیای او می برد که بدون شک بعد از تماشای این فیلم، دید جدیدی نسبت به زندگی پیدا می کنیم و البته قدر و ارزش همه چیز را بیشتر می دانیم.
.فیلم با پرهیز از نمایش زندگی ماشینی و مدرن امروز و با تاکید هرچه بیشتر به ظرافت های لازم در آشپزی ، لذت غذای غیرحاضری را یادآوری می کند. آن جا که توکو با دیدن لوبیاهای پخته ی درون قوطی حالتی ناامید و دلزده پیدا می کند، که در تضاد کامل با کارش است یا بهتر است بگوییم معجزه ای که با دست های علیلش در آشپزخانه انجام می دهد. انتخاب بسیار بهتری که تاثیر و نتیجه اش را صبح روز بعد با دیدن صفی که پشت پنجره مغازه بسته شده است، به وضوح می بینیم. اتفاقی که در زندگی های خودمان هم به طرز آشکاری شاهدش هستیم، به جز اعضای خانواده که لبریز از خوشی خوردن یک غذای سالم می شوند، بدن هایمان هم سلامتی و شادیشان را نشان می دهند. ( مرگ بر فست فود! مخصوصا چرب ترهایشان!!)
نکته ی دیگر اشاره فیلم به این است که با کمی توجه طعم لوبیا را می توان به طعمی بسیار بهتر از طعم اولیه اش تغییر داد، مثل زندگی که بعضی آدم ها را با یک لبخند یا محبتی ساده می توان از سختی و تندیشان درآورد، تغییری زیبا که توکو در زندگی سنتارو ایجاد کرد و او را برای همیشه متحول ساخت.
“لوبیای شیرین” فیلمی است که با استقبال نسبتا خوب منتقدین مواجه شد، منتقدین نیویورک تامیز، گاردین، وال استریت همگی نظر مثبتی نسبت به فیلم داشتند و فیلم توانست درمیان منتقدین سایت راتن تامیتو نیز به درصد بالای ۸۳ دست یابد.

کارگردان فیلم، خانم نائومی کاواسه که در سال ۲۰۰۷ با فیلم ” جنگل سوگوار” موفق به کسب جایزه بزرگ از جشنواره کن شده بود، و با فیلم “هوتارو” در سال ۲۰۰۰ جایزه فیپرشی و همچنین در سال ۱۹۹۷با فیلم “سوزاکو” جایزه دوربین طلایی را از جشنواره کن کسب کرده بود( جایزه ای که این جشنواره هرسال به اولین فیلم کارگردان و استعداد جوان می دهد که به نظر می رسد او با سنی کمتر از سی سال جوانترین فردی است که تاکنون این جایزه نصیبش شده است). نائومی کاواسه  با آخرین فیلم خود “لوبیای شیرین”،  نیز توانست جوایز زیادی را به دست آورد که از جمله آن ها می توان اشاره کرد به :جایزه ویژه تماشاگران برای بهترین فیلم خارجی زبان ازجشنواره فیلم سائوپائولو، جایزه بهترین کارگردانی ازجشنواره فیلم والادولید، بهترین اجرای یک بازیگر از آسیا پاسیفیک اسکرین اواردز، جایزه ویژه تماشاگران از جشنواره فیلم کورک، بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم هوچی اواردزو …
نائومی کاواسه  در دهه ی اخیرچندین بار داوری بخش های مختلف جشنواره کن را برعهده داشته است.

یک نظر

  1. شیدا ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ گفتهپاسخ
    خیلی خیلی خیلی فیلم قشنگیه یادمه کاملا با میلی نشستم ولی واقعا حاضرم چندبار دیگه هم ببینم البته غذای شیرین دوست ندارم!

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.