آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

سینما آشپزی : دلیر ۲۰۱۲

۲۵ آبان ۱۳۹۵ ۵:۲۳ بعد از ظهر سرآشپز
سینما آشپزی : دلیر 2012

دلیر (Brave 2012)

کارگردان : برندا چپمن ، مارک اندروز
نویسندگان فیلنامه : برندا چپمن ، مارک اندروز ، استیو پرسل ، ایرن میچی
داستان:
برندا چپمن
صداپیشگان:
کلی مک دانلد ، اما تامسون ، بیلی کانلی ، جولی والترز ، رابی کالترین ، کوین مک کید ، کرگ فرگوسن
موسیقی: پاتریک دویل
فیلمبرداران: دنیل فاینبرگ و رابرت اندرسون
محصول : والت دیسنی و پیکسار
مدت زمان فیلم : ۹۳ دقیقه
آمریکا

داستان :
داستان در اسکاتلند قرون وسطی اتفاق می افتد . مریدا که شاهزاده جوان قبیله دانبروچ است تصمیم می گیرد که خودش رقم زننده تقدیرش باشد و رسم قدیمی قبیله را که ازدواج با پسر یکی از قبایل دوست و متحد است ، زیر پا می گذارد .
او که در کودکی یک تیرو کمان به عنوان هدیه تولد از پدرش گرفته بود ، در این زمینه بسیار هم توانا بود و زمانی که پسرهای رؤسای قبایل به او معرفی شدند او آنها را به چالش پرتاب تیر دعوت کرد . مادر او الینور بسیار مبادی آداب است و البته خیلی به رسوم پایبند . بنابر این از طرز پشت میز نشستن و غذا خوردن تا رفتار در برابر رؤسای قبایل را کنترل می کند و البته این حرکت  دعوت به مبارزه مریدا او را حسابی عصبانی می کند تا حدی که مریدا را در اتاقش حبس می کند .
فلسفه الینور مادر مریدا با صدای اما تامسون حفظ وحدت قبایل است که پس از جنگهای طولانی به آن رسیده اند و برای او از همه چیز با ارزش تر است .
پس از یک جرو بحث طولانی مریدا قلعه را ترک می کند  و به دنبال اشعه های سبزی در جنگل که او را راهنمایی می کنند به خانه جادوگر می رسد و از او معجون طلسمی می گیرد که تقدیرش را عوض کند . او معجون را در کیکی می ریزد و با تزیین بلوبری به مادرش می دهد به امید اینکه نظر مادرش عوض شود و او مجبور نباشد به این شکل ازدواج کند . اما الینور تبدیل به یک خرس سیاه می شود . مریدا با الینور به خانه جادوگر بر می گردد به این امید که طلسم را بشکند . جادوگر کلبه را ترک کرده بود اما یک پیغام گذاشته بود . مریدا باید می توانست رشته پاره شده را که غرورش باعث آن شده بود ، قبل از طلوع دومین آفتاب ترمیم کند وگرنه طلسم ابدی می شد . مریدا و الینور با همان اشعه های سبز به اعماق جنگل جایی که خرابه های کهن آنجا هستند ، می رسند و با موردو که خرس سیاه وحشی است روبرو می شوند . او در واقع شاهزاده طلسم شده افسانه ای است . اینجاست که مریدا به مادرش قول می دهد تا نگذارد تبدیل به یک خرس وحشی شود و این کار را با تعمیر فرشی که طرح خانواده شان روی آن بود و در جریان بحث مریدا با مادرش پاره شده بود ، انجام می دهد.
در این میان اتفاقات زیادی می افتد از جمله اینکه پدر مریدا به گمان اینکه این خرس سیاه (الینور ) خطر ی است برای قبیله می خواهد او را بکشد و اینکه قبایل در آستانه جنگ می افتند و در نهایت مریدا با کمک برادرهای سه قلویش موفق به تعمیر فرش می شود و در صبح روز دوم قبل از طلوع آفتاب حالا که مریدا ارزش وحدت و یکپارچگی و عشق خانواده را درک کرده و غرورش را زیر پا گذاشته ، الینور دوباره انسان می شود .

صحنه اول انیمیشن یک میز غذا در فضای باز است با نان و میوه و اسنکهایی از گوشت . فرهنگ غذایی اسکاتلند قرون وسطایی به خوبی در این انیمیشن نمایش داده می شود . مثلا یک جا سر میز شام الینور مادر مریدا اصول شاهزادگی و اصالت را به مریدا گوشزد می کند اینکه سر میز غذا نباید با سلاح – همان تیرو کمان معروف مریدا – بیاید . یک میز با یک دیس بزرگ از ران های مرغ و بعد یک ظرف شیرینی خامه ای به عنوان دسر که نصیب سه قلوها می شود و زیر میز دور از چشم همه می خورند .
حجم زیاد غذا ، بدون هیچ تزیین و تشریفات مشخصه غالب است . صحنه جالب دیگر وقتی است که الینور تبدیل به خرس شده وپس از پشت سر گذاشتن شب اول خرس شدن  گرسنه است و می خواهد صبحانه بخورد . او که هنوز خصلت های انسانیش را دارد همه آداب سر میز را کماکان رعایت می کند حتی به مریدا تذکر می دهد که تیر و کمانش را از سر میز ( همان سنگ وسط جنگل ) بردارد اما به حدی گرسنه است که ماهی خام را یک لقمه می خورد !
چه کودک باشید چه بزرگسال مطمنا از این انیمیشن لذت خواهید برد چرا که هم می خندید و هم افسوس می خورید حتی ممکن است نگران شوید و یا بترسید و همه این تجربه ها در یک ساعت و نیم جالب است !

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به آشپزباشی است.