آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ خرداد

۵ خوراکی آرامش بخش

۲ آذر ۱۳۹۵ ۶:۰۴ بعد از ظهر سرآشپز
5 خوراکی آرامش بخش

اختلال عصبی، وضعیت روانی است که با تنش ها و ناراحتی ها ایجاد می شود. این شرایط موجب رفتارهای متفاوت عصبی می شود، که شامل احساس ترس، احساس نزدیکی به مرگ، راه رفتن عصبی و تپش زیاد قلب می شود. درحالی که شما می توانید تنشهای عصبی خود را با داروها آرام کنید، غذاهای مشخصی هم موجودند که به عوض کردن خلق و خوی شما کمک می کنند و اضطراب را کاهش می دهند.

در مقاله امروز، ما بهترین آرام کننده ها را برای شما فهرست می کنیم:

ماهی روغنی

ماهی روغنی مانند تون، شاه ماهی، سالمون و ساردین مملو از اسید چرب امگا۳ هستند که التهابات داخلی را تعدیل می کنند و علائم اضطراب را کاهش می دهد. تحقیقات بیانگر آن هستند که ماهی روغنی به کاهش علائم تا ۲۰ درصد کمک می کند. دو گروه محصل برای هفته های متمادی، تحت نظر گرفته شدند و میزان تنش عصبی آنها ثبت شد. به یک گروه مکمل ماهی روغنی داده شد، در حالی که به گروه دیگر قرص (بدون هیچ خاصیت دارویی) داده شد. محققان به این نتیجه رسیدند که ماهی روغنی ساخته شده برای گروه اول، تأثیر به مراتب بیشتری داشته است.
مصرف حداقل ۱۱۳ گرم ماهی روغنی، سه بار در هفته، راه بسیار عالی ای برای محافظت از شما در برابر علائم اضطراب است.

چای بابونه

چای بابونه به خاطر آرامش بخش بودن و خواص درمانیش مشهور است. در حقیقت، چای بابونه برای صدها سال به عنوان درمانی برای اضطراب استفاده می شده است. در یک تحقیقی، محققان، دو گروه را تحت نظر قرار دادند، افرادی را که اضطراب عصبی داشتند، از اضطراب ضعیف گرفته تا شدید، به یک گروه عصاره بابونه داده شد و به گروه دیگر قرص (بدون خاصیت دارویی). گروهی که به آنها عصاره بابونه داده شد، علائم اضطرابشان تعدیل شد.

تخم مرغ

تخم مرغ فقط مورد علاقه افراد رژیمی نیست؛ همچنین برای افرادی که از اضطراب عصبی رنج می برند نیز مفید است. تخم مرغ حاوی مقدار زیادی ویتامین ب است که به تنظیم هورمون ها و تغییر خلق و خو کمک می کند. مطالعات نشان می دهند کسانی که فقدان ویتامین ب دارند، بیشتر از علائم اضطراب عصبی همانند سرگیجه، التهاب و نوسان خلق و خو رنج می برند. خبر خوش این است، که راه های مختلفی برای جذب ویتامین ب وجود دارد. به غیر از تخم مرغ در گوشت قرمز و مرکبات هم می توان این ویتامین را پیدا کرد. به هرحال، تخم مرغ حاوی میزان زیادی ویتامین ب و کولین است که برای سلامتی مغز بسیار لازم است.

پروبیوتیک

باکتری های مفید غذاهای غنی از پروبیوتیک، به کاهش کج خلقی، عصبانیت و سایر علائم مربوط به اختلال عصبی کمک می کند. پروبیوتیک به جلوگیری از تکثیر باکتری های مضر در روده کمک می کند. این خواص میکروب ها، همچنین به جذب مواد مغذی کمک می کند، روده بزرگ را سالم نگه می دارد و هضم را بهتر می کند.
محققان ایرلندی همچنین دریافتند که پروبیوتیک رفتارهای ناشی از فشار عصبی، اضطراب و افسردگی را در آزمایش هایی که بر روی موش ها صورت گرفت، کاهش می دهد. این تحقیق در مجله دیسکاوری منتشر شده است.

چای سبز

همانند چای بابونه، چای سبز هم برای تغییر خلق و خو فوق العاده است. حاوی L تیانین است، آمینو اسیدی که ذهن را آرام می کند. مطالعات نشان می دهند که مصرف ۲۰۰ میلی گرم از L تیانین، اضطراب را کاهش می دهد.
چای سبز مملو از آنتی اکسیدان است که تأثیرات فشارهای محیط را خنثی می کند. به غیر از مواد مغذی ضد اضطراب، نوشیدن چای سبز به آرام کردن ذهن کمک می کند. نوشیدن چای، فشار خون را پایین می آورد و ضربان قلب را کاهش می دهد. پس هر زمان که شرایط در سر کار یا خانه برایتان سخت شد، بنشینید و چای سبز بنوشید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!