آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

۱۰۰۰ روز طلایی در زندگی انسان

۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ۹:۲۹ قبل از ظهر مرضیه شکری
1000 روز طلایی در زندگی انسان که سلامت 100 سال آینده او را تامین می‌کند

سلامتی اصلی ‌ترین نعمتی است که خداوند به بشر ارزانی داشته است. به عقیده کارشناسان و صاحب‌ نظران حوزه بهداشت و درمان روزها و ایامی برای هر فرد، دورانی طلایی محسوب می‌شود. دوره‌ای که اگر با توجه به استانداردهای تعریف شده، طی شود، سلامت فردی تضمین می‌شود.

هر فرد در دوران زندگی، ۱۰۰۰ روز طلایی دارد که اگر اصولی را در این ایام مد نظر قرار دهد، زندگی سالمی خواهد داشت. روزهای طلایی عمر هر فرد، شامل دوران زندگی قبل از تولد و ۲ سال نخست زندگی هر فرد است. این ۱۰۰۰ روز، به عنوان ایامی حساس و طلایی در زندگی هر فرد شناخته شده و نقش بی نظیری در آینده فرد اجتماع و کشور دارد.

دانشمندان، اقتصاددانان و کارشناسان بهداشت و درمان، ارتقاء تغذیه در طول ۱۰۰۰ روز طلایی را یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی می‌دانند که می‌توان برای رسیدن به پیشرفت و توسعه پایدار در سلامت انجام داد. این در حالی است که یک کودک از هر ۴ کودک در سراسر جهان به علت سوء تغذیه، زندگی را در شرایط بسیار نامساعدی آغاز می کند اما می‌توان این را تغییر داد.

شیرخوارانی که چیزی جز شیر مادر از زمان تولد تا شش ماه نخست عمر خود دریافت نمی‌کنند، بهترین شروع برای زندگی را دارند. تمام آنچه را که کودک برای رشد سالم و تکامل مغز نیاز دارد، در شیر مادر فراهم است. همچنین کودکان با این تغذیه در برابر عفونت‌های تنفسی، بیماری‌ های اسهال واگیر، بیماری‌ های خطرناک و چاقی و بیماری‌ های غیر واگیر مانند دیابت محافظت می‌شوند.

اصول مهم تغذیه با شیر مادر

از اصول مهم تغذیه با شیر مادر می‌توان به مواردی از این دست اشاره کرد: لزوم برقراری تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله پس از تولد، آغاز تغذیه نوزاد با آغوز به محض مشاهده نشانه ‌های آمادگی نوزاد طی ساعت ابتدایی تولد، دفعات تغذیه با شیر مادر به طور مکرر و برحسب تقاضای شیرخوار و در شب و روز، مدت تغذیه در هر وعده نامحدود، در کنار هم بودن مادر و نوزاد در شب و روز، پرهیز از دادن گول زنک (پستانک) و بطری به شیرخوار، تداوم تغذیه با شیر مادر در سال دوم همراه با استفاده از غذاهای سفره خانواده و شروع غذاهای کمکی از پایان شش ماهگی به بعد، افزایش تدریجی مقدار و تنوع غذاهای نیمه جامد و جامد همراه با ادامه تغذیه شیرخوار با شیر مادر.

شیرمادر حاوی مایعی بی‌نظیر و زنده حاوی عوامل ضدعفونت است. شیر مادر به رشد و تکامل فک و صورت کمک کرده و از پوسیدگی دندان پیشگیری کرده، امکان تکلم بهتر، هوش بالاتر و کسب مهارت‌های تکاملی را بهتر در آینده فراهم می‌کند و همیشه تازه و همه جا در دسترس است./ایسنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!