آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

یونیسف: آلودگی هوا ۶۰۰۰۰۰ کودک را در سال می‌کشد

۲۴ آبان ۱۳۹۵ ۶:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
یونیسف: آلودگی هوا ۶۰۰۰۰۰ کودک را در سال می‌کشد

یونیسف به رهبران دنیا نسبت به آلودگی هوا هشدار داد و گفت که بیش از مجموع قربانیان مالاریا و ایدز باعث مرگ کودکان می‌شود.
هر ساله حدود ۶۰۰۰۰۰ کودک کمتر از ۵ سال، از بیماری‌هایی که به علت آلودگی هوا ایجاد می‌شوند یا بدتر می‌شوند یا می‌میرند. مدیر اجرایی یونیسف، آنتونی لیک، در مقدمه‌ی گزارشی گفت: هوا را برای کودکان تمیز کنید.
آلودگی هوا حتی به کودکانی که نمی‌کشد هم آسیب می‌رساند حتی به کودکانی که متولد نشده‌اند.
آلودگی‌ها تنها به ریه‌ی در حال رشد کودکان آسیب نمی‌رساند. بلکه می‌توانند از سد خونی مغزی بگذرند و آسیب دائمی به مغز در حال رشد آن‌ها و متعاقبا به آینده‌ی آن‌ها وارد کند. هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند آلودگی هوا را نادیده بگیرد.

آن چه یونیسف می‌خواهد

یونیسف از رهبران جهان می‌خواهد تا در بیست و دومین دوره‌ی کنفرانس تغییر آب و هوا شرکت کنند تا چهار اقدام را پیش بگیرند.
– کاهش آلودگی با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و سرمایه گذاری بر روی بهینه‌سازی انرژی
– افزایش دسترسی کودکان به امکانات درمانی، مانند برنامه‌های ایمن سازی بیشتر و برنامه‌های اطلاع رسانی راجع به ذات‌الریه که اولین علت مرگ کودکان زیر پنج سال است.
– به حد اقل رساندن امکان در معرض آلودگی قرار گرفتن کودکان با دور نگه داشتن مدرسه‌ها از کارخانجات و منابع آلودگی دیگر و استفاده از اجاق‌های تمیزتر در خانه‌ها
– بهبود سنجش آلودگی هوا

مراکز آلودگی هوا

یونیسف گفت که در گزارش‌های آلودگی هوا از تصویرات ماهواره‌ای استفاده کردند تا وسعت مشکل آلودگی هوا را در دنیا نشان دهند.
حدود دو میلیارد کودک در جاهایی زندگی می‌کنند که آلودگی هوای فضای باز، از خط قرمزهایی که سازمان جهانی بهداشت تعیین کرده است عبور کرده. اکثر این کودکان در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط زندگی می‌کنند.
تقسیم این آمار به این گونه است: ۶۲۰ میلیون کودک در آسیای جنوبی، ۵۲۰ میلیون در آفریقا و ۴۵۰ میلیون در آسیای مرکزی اقیانوس آرام.
آلودگی هوای فضای باز، در مناطق شهری کشورهای کم درآمد بیشترین شیوع را دارد و از وسایل نقلیه، استفاده‌ی شدید از سوخت‌های فسیلی، گرد و خاک و ضایعات سوختن ساطع می‌شود.
لیک گفت: کشورهای توسعه یافته، گام بزرگی در جهت کاهش آلودگی هوای فضای باز و محافظت از کودکان در برابر آلودگی در فضای بسته برداشتند. کشورهای در حال توسعه – هم کشورهای کم درآمد و هم با درآمد متوسط – هم می‌توانند این کار را بکنند و باید انجام دهند.
این نقشه بسیار شبیه نقشه‌ای است که به تازگی از طرف سازمان جهانی بهداشت منتشر شده است و نشان می‌دهد که ۹۲٪ از جمعیت دنیا در جاهایی زندگی می‌کند که آلودگی هوا در فضای باز، با خط قرمزهای سازمان جهانی بهداشت همخواندی ندارد.

آلودگی هوا در فضای بسته

نقشه‌ی ماهواره‌ای ارائه شده، خطر آلودگی هوا در فضای بسته را نشان نمی‌دهد. این نوع از آلودگی از مشکلات اصلی مناطق روستایی کشورهای کم درآمد است. در این مناطق، مردم از سوخت‌های فسیلی مانند ذغال و چوب برای پخت و پز و گرما استفاده می‌کنند.
بیش از یک میلیار کودک در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که از سوخت‌های فسیلی به این شکل استفاده می‌کنند. به طور مثال، ۸۱٪ از خانه‌های روستایی در هند از این نوع از سوخت استفاده می‌کنند، چرا که ارزان است و دسترسی آسانی دارد.
این مطالعه، رابطه‌ی واضحی بین درآمد کشور و استفاده از سوخت‌های فسیلی در خانه‌ها یافت.
تایلند – با سرانه‌ی درآمد ۵۸۱۶ دلار آمریکا – از زیست توده (بیومس) استفاده می‌کنند تا ۲۳٪ از نیاز خانه‌ها را برطرف کنند در حالی که تانزانیا – با سرانه‌ی درآمد ۸۶۴ دلار آمریکا – برای تامین ۹۵٪ نیاز خانه‌ها از بیومس استفاده می‌کند.
در حال حاضر، یونیسف به توضیع اجاق‌های سالم‌تری در بنگلادش، زیمبابوه و کشورهای فقیر دیگر دارد می‌پردازد.

جنین‌های درخطر

آلودگی هوا یک تهدید بسیار جدی برای کودکان است، چرا که ریه‌ها و سیستم ایمنی آن‌ها در حال رشد است.
کودکانی که متولد نشده اند هم در خطرند. مطالعات نشان می‌دهند که اگر افراد به شکل مزمن در معرض ذرات معلق فراوان قرار گیرند، آمار سقط جنین، زایمان زودهنگام افزایش می‌یابد و تولد کم می‌شود.
یونیسف تاکید می‌کند که آلودگی هوا تنها به کودکان بر نمی‌گردد.
لیک گفت: حفظ کودکان از آلودگی هوا، تنها مقصود کاهش آلودگی هوا نیست. با کاهش آلودگی هوا می‌توان به فوایدی در جامعه مانند کاهش هزینه‌هایی که برای درمان انجام می‌شود و همچنین افزایش تولید مثل در محیطی پاکتر، امن‌تر و در نهایت، یک رشد سالم‌تر رسید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!