آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۴ خرداد

گرمای هوا ۲۵ هزار تن خرما را از بین برد!

۶ مرداد ۱۳۹۵ ۲:۵۵ بعد از ظهر علی اناری
گرمای هوا 25 هزار تن خرما را از بین برد!

این روزها کشورمان گرم‌ترین روزهای خود را پشت سر می‌گذارد.
دمای ۶۰ درجه بالای صفر، یک میلیون و ۲۵۰ هزار اصله نخل خرما را چنان در معرض تهدید قرار داده که ۲۴ هزار تن خرمای تولیدی از بین رفته و جاروی جادوگر (جاروک جادوگر) نیز برداشت لیموترش در دلگان را متوقف کرده است.

یارمحمد بامری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان در جنوب استان سیستان و بلوچستان با اشاره به این که ۲۵ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی شهرستان دلگان زیر کشت انواع محصولات کشاورزی قرار گرفته، اما برداشت لیموترش به‌علت شیوع گسترده این آفت متوقف شده است، افزود: «اکنون باغ‌هایل لیمو خشکیده‌اند و به کشاورزان توصیه می‌شود سایر مرکبات را جایگزین لیموترش کنند. هرچند باد گرم سیستان نیز مشکلاتی برای کشاورزان به ‌وجود می‌آورد که باعث ریزش شکوفه‌های میوه می‌شود.»

نابودی ۸۰ درصد محصول و ۷۰ میلیارد ریال خسارت

بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار اصله درخت خرما در سطح چهارهزار و ۸۰۰ هکتار تولیدات دلگان را شامل می‌شوند. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان ضمن بیان مطلب فوق می‌افزاید: «هرچند ۸۰ درصد خرمای دلگان را مضافتی و ربی شامل می‌شود، اما گونه‌های آشوبه، برفی، کتومی، سرچاهی و شکری نیز در این شهرستان تولی می‌شود.» بامری با اشاره به گرمای بی‌سابقه هوا ادامه می‌دهد: «هرچند دستگاه‌های غیررسمی دمای تا ۶۰ درجه بالای صفر را ثبت کرده‌اند، اما هواشناسی افزایش دما فقط تا ۵۲ درجه را تأیید کرده است. در چنین درجه‌ای از دمای هوا، خوشه‌های خرما خشکیده و به زمین ریختند و ۸۰ درصد محصول از بین رفت.»

به گفته بامری، برآورد اولیه خسارت ۷۰ میلیارد ریال بوده، اما با توجه به پوشش بیمه‌ای ۹۰ درصدی انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر برای جبران خسارت کشاورزان اقدام شود./ایانا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!