آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۴ تیر

قبل از گرسنگی غذایتان را سفارش دهید تا لاغر شوید

۳ مهر ۱۳۹۵ ۶:۳۰ بعد از ظهر سرآشپز
قبل از گرسنگی غذایتان را سفارش دهید تا لاغر شوید

آیا می‌خواهید که از کالری دریافتی خود بکاهید و انتخابات سالم‌تری در خوردن داشته باشید؟ سعی کنید تا با سفارش دادن غذایتان تا حداقل یک ساعت قبل از خوردن آن، از انگیزه‌ ی آنی برای خرید غذاهای ناسالم بپرهیزید. یافته‌های جدید نشان می‌دهند که وقتی افراد، درست قبل از غذا خوردنشان سفارش می‌دهند، غذاهای پرکالری‌تری انتخاب می‌کنند، اما وقتی سفارششان را  یک ساعت یا زودتر قبل از غذا خوردن و احساس گرسنگی انجام می‌دهند، غذای کم‌کالری‌تر را انتخاب می کنند.

این نتایج که می‌توان از آن ها در حل معضل شیوع چاقی استفاده کرد، در مجله‌ی Journal of Marketing Research منتشر شد.

محقق ارشد، اریک ام. ون‌اپس، دانشجوی فوق دکتری در دانشگاه پنسیلوانیا، این مطالعات را زمانی ترتیب داد که دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه کارنگی ملن بود. او گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهند که سفارش دادن غذا در زمانی که شما گرسنه هستید و آماده‌ی غذا خوردن ، در مقدار مجموع کالری‌ای که سفارش می‌دهید، افزایش ایجاد خواهد کرد، و می‌توان نتیجه گرفت که با از قبل سفارش دادن غذا احتمال یک سفارش افراطی، به شکل موثری کاهش پیدا خواهد کرد و این گونه می‌توان از این مطالعات استفاده کرد که رستوران‌ها و سایر ارائه دهندگان محصولات غذایی، با ایجاد موقعیتی برای از قبل سفارش گرفتن غذا، می‌توانند غذای سالمتری را بر اساس نیاز مشتریانشان فراهم کنند.
محققان، دو تحقیق میدانی انجام دادند و سفارش های آنلاین ۶۹۰ کارمند را از کافه‌تریاهایی که زیر نظر داشتند، بررسی کردند و در مطالعه‌ی سومی، انتخاب‌های ۱۹۵ دانشجو برای ناهارشان را از بین گزینه‌هایی که داشتند بررسی کردند. در هر سه‌ی این مطالعات محققین مشاهده کردند که غذاهایی که کالری بیشتری داشتند، زمانی سفارش داده شدند که فاصله‌ی کمتری بین زمان سفارش دادن و خوردن بود.
مطالعه‌ی اول، تحلیل دوباره‌ی داده‌های به دست آمده از بیش از ۱۰۰۰ سفارش بودند که در هر زمانی بعد از ۷ صبح می‌توانستند داده شوند و بین ساعت ۱۱ صبح تا ۲ بعد از ظهر تحویل داده شوند. در مطالعه‌ی دوم، به شکل تصادفی از شرکت کنندگان خواسته شد تا قبل از ۱۰ صبح یا بعد از ۱۱ صبح سفارشات خود را انجام دهند. در مطالعه‌ی سوم هم به شکل تصادفی از دانشجویان خواسته شد تا در قبل یا بعد از کلاس سفارش خود را انجام دهند و این در صورتی بود که ناهار به محض پایان کلاس سرو می‌شد.
در مطالعه‌ی اول، ون‌اپس و همکارانش از دانشگاه کارنگی ملن، دریافتند که هر ساعت تاخیر بین زمانی که سفارش انجام شده بود و غذا حاضر شد (به طور میانگین ۱۰۵ دقیقه)، تقریبا ۳۸ کالری کاهش در غذاهای سفارش داده شده وجود داشت. در مطالعه‌ی دوم، محققین دریافتند که برای آن‌هایی که غذایشان را از پیش با میانگین تاخیر ۱۶۸ دقیقه سفارش دادند، به شکل میانگین ۳۰ کالری کاهش در غذای سفارش داده شده‌ی آن‌ها در مقابل افرادی بود که در زمانی نزدیک‌تر به وقت ناهار با میانگین تاخیر ۴۲ دقیقه بین زمان سفارش و زمان خوردن سفارش داده بود (۵۶۸ در مقابل ۵۹۸). مطالعه‌ی سوم نشان داد که دانشجویانی که پیشتر سفارش دادند، به شکل چشمگیری کالری کمتری خوردند، (به طور میانگین ۸۹۰ کالری) در مقایسه با افرادی که در زمان ناهار سفارش دادند (به طور میانگین ۹۹۹ کالری).
در هر سه مطالعه، کم‌تر بودن جمع کالری به شکل کلی با هیچ عامل مشخص دیگری محدود نشد. نخوردن صبحانه به عنوان عاملی برای تاثیر تاخیر زمان بر مجموع کالری ناهار، خود را نشان نداد. همچنین هیچ تفاوتی میان رضایتمندی از غذایی که از پیش سفارش داده شده بود و غذایی که به محض سفارش استفاده شد، مشاهده نشد.
جورج لونستین، نویسنده‌ی ارشد این مطالعات: این یافته‌ها، مدرکی دیگر بر آن است که تصمیماتی که در بحبوحه ماجرا گرفته شود، به دوراندیشی تصمیماتی که از قبل گرفته می‌شوند، نیستند.
بر اساس یافته‌های به دست آمده از سایر مطالعات، ون‌اپس گفت که یک نگرانی بالقوه وجود دارد و آن است که اگر کالری دریافتی یک نفر در یک وعده‌ی غذایی کم شود، شاید در وعده‌های دیگر آن را جبران کند، حالا چه در شام و یا چه با میان‌وعده‌ها، البته مدارک کمی وجود دارد که نشان دهد که شرکت کنندگان در این مطالعات می‌دانستند که ناهاری که دارند از قبل سفارش می‌دهند، کالری کمتری دارد. محققین راهی که برای ادامه‌ی مطالعاتشان پیشنهاد کردند، مطالعات طولی بود تا بتوانند تصمیمات گرفته شده راجع به غذا خوردن را در مدت طولانی‌تری بررسی کنند و به نظرشان این راه در حل مسائل مفیدتر است. علاوه بر این‌ها، از آن جایی که دو شرکتی که مورد بررسی قرار گرفتند، همراه با تخفیف غذا را به کارمندان ارائه می‌کردند و دانشگاه هم غذا را به شکل رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌داد، مطالعه‌ی شرایطی که شرکت کنندگان مجبور باشند تا تمام مبلغ غذایشان را بپردازند، مفید خواهد بود.

 

منبع : آشپزباشی ، ترجمه شده از Science daily

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!