آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

کیفیت خواب شب با کیوی !

۶ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۰۲ قبل از ظهر مرضیه شکری
کیفیت خواب شب با کیوی !

محققان دانشگاه  پزشکی تایپه اثرات مصرف کیوی در خواب  را مورد مطالعه قرار دادند. آن ها دریافتند که خوردن کیوی به صورت روزانه  بهبود قابل توجهی در کیفیت و کمیت خواب دارد. مغز ما در ساعات مختلف شبانه‌ روز ترکیبات شیمیایی مختلفی آزاد می‌کند مانند سروتونین، ملاتونین، دوپامین، آندورفین و غیره. نقش این ناقل ‌های عصبی این است که روی ارگان ‌ها و کلاً زندگی فیزیولوژی و روحی ما تأثیر می گذارند.

گاهی این ناقل ‌ها ضربان قلب را بالا می برند و تمرکز و هشیاری ما را افزایش می دهند. بر عکس گاهی هم سوخت و ساز بدن را پایین می‌آورند و احساس آرامش یا خواب ‌آلودگی را افزایش می‌دهند. واقعیت این است که ترکیبات موجود در مواد غذایی مصرفی روی ترشح یا عدم ترشح این ناقل‌ های عصبی تأثیر می‌گذارند. محققان تایوانی به این نتیجه رسیده ‌اند که مصرف کیوی می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. اگر می‌خواهید با چند و چون این مسئله بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

بی‌ خوابی دارید؟

اگر شب ‌ها در رختخواب تان غلت می‌زنید و به سختی به خواب می‌ روید یک ساعت قبل از خواب دو عدد کیوی میل کنید. محققان معتقدند افرادی که به مدت ۴ هفته حدود یک ساعت قبل از خواب دو عدد کیوی خورده‌ اند گام بزرگی در جهت بهبود کیفیت خواب خود برداشته‌ اند. شما هم می ‌توانید امتحان کنید. چون امکان دارد با همین تکنیک ساده خواب با کیفیتی برای خود فراهم کنید و نصف شب مدام از خواب بیدار نشوید.

باید بدانید که نتیجه‌ بررسی‌ های محققان تایوانی نشان می‌دهد که خوردن کیوی آن هم شب ‌ها چند تأثیر خوب روی خواب تان می‌گذارد:

  • بیداری‌ های نابهنگام در طول خواب را کاهش می‌دهد.
  • کیفیت خواب را بالا می ‌برد به طوری که صبح قبراق و سرحال از خواب بیدار می‌شوید.
  • مدت خواب را افزایش می‌دهد.
  • شب‌ها احساس خواب‌ آلودگی ایجاد می‌کند.

درمان بدخوابی

اگر شب ‌ها در رختخوابتان غلت می‌ زنید و به سختی به خواب می ‌روید یک ساعت قبل از خواب دو عدد کیوی میل کنید. البته محققان همچنان در حال تکمیل بررسی‌ های خود هستند، اما با این حال شما اگر از مشکل بی ‌خوابی و بد خوابی رنج می‌ برید می‌توانید از این تکنیک ساده استفاده کنید. به خاطر اینکه این میوه خوشمزه روی سلامت عمومی بدن نیز تأثیر خوبی دارد. کیوی منبع خوب ویتامین C، فیبرها و پتاسیم است که همگی برای سلامتی بدن مفیدند. به عنوان مثال مصرف روزانه دو عدد کیوی برای رفع یبوست نیز مفید است.

مواد غذایی دیگر برای بهبود کیفیت خواب

حتماً سبزیجات سرشار از تریپتوفان را دریابید. فرقی نمی‌کند رژیم غذایی معمولی داشته باشید یا گیاه ‌خوار یا خام‌ خوار باشید. در هر حال تریپتوفان یک اسیدآمینه‌ ضروری برای خواب خوب است. برای همین لازم است که با مصرف مواد غذایی حاوی این ترکیبات بدن تان را یاری کنید. تریپتوفان پیش ‌ساز دو ماده‌ مهم به نام‌ های سروتونین و ملاتونین است. این ترکیبات در تنظیم و کنترل ریتم خواب و بیداری و بهبود کیفیت خواب تأثیر مهمی دارند.

تریپتوفان در کدام مواد غذایی موجود است؟

مواد غذایی سرشار از تریپتوفان غلاتی مانند جو، ارزن، آرد تهیه‌ شده از گندم یا آرد جو دوسر هستند. همچنین باید بدانید مصرف برنج و پاستاها نیز به داشتن خواب خوب و با کیفیت کمک می‌کند البته به شرطی که چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب مصرف شوند. توجه داشته باشید که مصرف کربوهیدرات ‌هایی با شاخص گلیسمی بالا آن هم ۴ تا ۵ ساعت قبل از خواب باعث بهبود کیفیت خواب و افزایش خواب‌ آلودگی پیش از خواب می‌شود.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!