آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ خرداد

کمک میکروب‌ های روده به چاقی یویو

۶ دی ۱۳۹۵ ۶:۰۲ بعد از ظهر آشپز باشی
کمک میکروب‌ های روده به چاقی یویو

بسیاری از افراد، با این که از یک رژیم موفق پیروی می‌کنند، از بازگشت وزنشان می‌ترسند ، یک پدیده‌ی بسیار رایج که به آن چاقی عود کننده یا چاقی یویو می‌خوانند. از این بدتر، آن است که بسیاری از افرادی که دچار چاقی عود کننده هستند، بعد از هر دوره رژیم گرفتن، نه تنها به وزن قبل از رژیم خود بازمی‌گردند، بلکه حتی هر بار وزنشان بیشتر می‌شود. در هر دوره‌ای که رژیم می‌گیرند و بعد وزن اضافه می‌کنند، نسبت چربی بدنشان افزایش می‌یابد و همچنین خطر علائم سندروم‌های متابولیک، مانند دیابت نوع ۲، کبد چرب، سایر بیماری‌های مرتبط با چاقی افزایش می‌ یابد.
همان گونه که در تحقیقی که بر روی موش‌ها گزارش شد، میکروب‌های روده‌ای – که به میکروب‌های روده گفته می‌شود – نقشی بسیار اساسی در تشدید اضافه وزن بعد از رژیم دارد. شاید بتوان از این پدیده‌ی رایج در آینده پیشگیری کرد و یا با تغییر ترکیب یا عملکرد میکروبیوم روده، آن را درمان کرد.
در این مطالعه، محققین دریافتند که بعد از یک دوره کاهش و افزایش وزن ، تمام سیستم‌ بدن موش‌ها به حالت طبیعی بازگشت، به جز میکروبیوم. در ۶ ماه بعد از کاهش وزن، موش‌هایی که دوباره چاق شدند، یک میکروبیوم چاقی غیرطبیعی داشتند.
دکتر اران الیناو، سرپرست تیم محققین: ما در موش‌های چاق نشان دادیم که حتی وقتی از یک رژیم موفق پیروی کنیم و وزن کم کنیم، میکروبیوم در حافظه‌ی خود حالت چاقی قبلیش را حفظ می‌کند. این سماجت میکروبیوم، باعث می‌شود تا در صورت پیروی دوباره از یک رژیم پرکالری یا خوردن غذاهای معمول در مقادیر زیاد، سرعت بازگشت وزن بیشتر شود.
پروفسور اران سیگال این گونه توضیح داد: با انجام دقیق آنالیز تابعی بر روی میکروبیوم، توانستیم به رویکردی درمانی برای متعادل سازی تاثیر آن در افزایش وزن برسیم.
در یک سری از آزمایشات، محققین نشان دادند که شکل میکروبیوم افراد چاق، محرکی بزرگ در سرعت بخشیدن به افزایش وزن بعد از رژیم است. به طور مثال، وقتی محققین با استفاده از آنتی بیوتیک‌های مناسب، میکروب‌های روده‌ای موش‌ها را از بین بردند، افزایش وزن که بعد از رژیم وجود داشت هم حذف شد. در آزمایشی دیگر، وقتی میکروب‌های روده‌ای موش‌هایی که سابقه‌ی چاقی داشتند را به بدن موش‌های آزمایشگاهی که هیچ میکروبی در بدنشان نبود، وارد کردند، سرعت افزایش وزن آن‌ها نسبت به موش‌هایی که پیوند میکروب‌های روده‌ای آن‌ها از موش‌هایی که هیچ سابقه‌ی چاقی نداشتند انجام شد، بیشتر شد.
سپس، دانشمندان بر اساس صدها مشخصه که مربوط به میکروبیوم هر کدام از موش‌ها بود، الگوریتم یادگیری ماشینی را طراحی کردند که به دقت، میزان بازگشت اضافه وزن را در هر موش بر اساس شاخصه‌های میکروبیوم در بعد از اضافه وزن و رژیم موفقشان، پیش‌بینی می‌کرد. علاوه بر این‌ها، با ترکیب رویکرد‌های ژنومیک و متابولیک، دو مولکول را تشخیص دادند که باعث تاثیر میکروبیوم بر بازگشت اضافه وزن می‌شد. این مولکول‌ها – که به گروه مواد ارگانیک به نام زردینه‌ها تعلق داشتند و با خوردن سبزیجات خاصی جذب می‌شوند – به سرعت توسط میکروبیومی که بعد از رژیم تشکیل می‌شود، تجزیه می‌شوند؛ به همین جهت، مقدار این مولکول‌ها در موش‌هایی که رژیمی را پشت سر گذاشته‌اند، بسیار کمتر از موش‌هایی است که سابقه‌ی چاقی نداشتند. محققان دریافتند که در شرایط طبیعی، این دو زردینه باعث می‌شوند تا مصرف انرژی در سوخت و ساز چربی افزایش پیدا کند. کم بودن مقدار این زردینه‌ها در چرخه‌ی وزنی که با رژیم گرفتن ایجاد می‌شود، جلوی آزاد شدن انرژی را از چربی می‌گیرد و باعث می‌شود تا موش‌ها بعد از رژیم غذاییشان و وقتی به تغذیه‌ی پرکالری برمی‌گردند، چربی اضافه را اشباع کنند.
در نهایت، محققین از این یافته‌ها استفاده کردند تا مدارک جدیدی برای درمان بازگشت چاقی به دست آورند. اول، به موش‌هایی که در گذشته چاق بودند، میکروبیوم موش‌هایی که سابقه‌ی چاقی نداشتند را پیوند زدند. پیوند میکروبیوم مدفوع، خاطرات چاقی را در این موش‌ها به هنگامی که دوباره در روند یک رژیم پرکالری قرار گرفتند، پاک کرد که باعث شد تا از بازگشت شدید چاقی جلوگیری شود.
سپس، دانشمندان از رویکردی استفاده کردند که احتمال مسئله سازی آن برای انسان‌ها کمتر باشد: برای موش‌هایی که دوره‌ی رژیمشان به پایان رسیده بود، از مکمل‌های زردینه در آب خوراکی آن‌ها استفاده کردند. این باعث شد تا مقدار زردینه‌ی آن‌ها بیشتر شود و نتیجتا مصرف انرژی آن‌ها به حالت طبیعی بازگردد. متعاقبا، حتی با برگشتن به یک رژیم پرکالری، موش‌ها تسریع اضافه وزن را تجربه نکردند. سیگل گفت: ما اسم این رویکرد را، اقدام post-biotic گذاشتیم. برخلاف پروبیوتیک‌ ها که میکروب‌های مفید را داخل روده قرار می‌دهند، ما خود میکروب‌ها را کاری نداشتیم بلکه موادی که تحت تاثیر آن‌ها قرار گرفتند را پیوند زدیم که می‌توانند موثرتر و امن‌تر باشند.
الیناو گفت: بازگشت چاقی یک پدیده شایع در مقیاس بزرگ و در تمام ابعاد جهانی است. چاقی تقریبا نیمی از جمعیت بزرگسالان جهان را متاثر و افراد را مستعد به مشکلات شایعی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی کرده است. اگر یافته‌هایی که از مطالعه‌ی موش‌ها به دست آورده‌ایم بتوانیم به انسان‌ها تعمیم دهیم، می‌توانند به درمان و تشخیص بازگشت چاقی کمک کنند و نهایتا شیوع چاقی را کم کنند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!