آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ اردیبهشت

کله پاچه و همه بایدها و نبایدهای آن

۷ دی ۱۳۹۵ ۵:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
کله پاچه و همه بایدها و نبایدهای آن

کله پاچه از نظر تامین انرژی، ریز مغذی ‌ها و تنوع گروه‌های غذایی، غذای ارزشمندی محسوب نمی‌شود و نباید آن را به طور روزمره استفاده کرد. علاوه بر روغن فراوان اگر مسائل بهداشتی در طباخی رعایت نشود، این غذا می‌تواند عامل بسیاری از بیماری‌های گوارشی هم باشد. پس به عزیزان توصیه می شود این غذا را به طور تفننی، سالی یا ماهی یک ‌بار مصرف کنند نه هر روز.

درباره اجزای کله پاچه بدانیم که:

پاچه

این بخش هم چرب است هم مزه خاصی دارد. مزه آن با همه بخش‌ های کله پاچه فرق دارند. اگر چربی دوست دارید شاید از آن خوش تان بیاید. از قدیم می‌گفتند پاچه برای استخوان خوب است. انگار پر بیراه هم نمی‌گفتند. تنها جایی از کله پاچه است که خوردن آن توجیه دارد. وقتی پاچه می ‌خورید مواظب استخوان‌ های کوچکی که در آن هست باشید.

نظر دکتر: می‌توان گفت قسمت پاچه به تنهایی برای کسانی که دردهای مفصلی دارد خوب است. اگر چه خوردن کله پاچه بیش از  ماهی یک بار، به هر حال ضرر زیادی دارد.

بناگوش

این بخش از کله‌ پاچه تکه‌ ای گوشت قرمز است که چربی زیادی دارد. خیلی‌ ها به همراه زبان آن را نوش‌ جان می‌کنند. چربی آن زیاد نیست اما گوشت قرمز سالمی هم به حساب نمی ‌آید. اگر گوشت دوست دارید این قسمت را سفارش دهید. اما فقط گوشت‌ های بناگوش را نخورید. قسمت پوست مانند آن چرب ‌تر است اما مزه بهتری دارد. یک بار خواسته‌ اید کله‌ پاچه بخورید دیگر!

نظر دکتر: قسمت‌ های پر گوشت کله پاچه مثل بناگوش و زبان مانند گوشت قرمز عوارض زیادی دارند و به دلیل دارا بودن مقادیر بالای کولین، برای بیماران مبتلا به نقرس نوعی عامل خطراند و باعث حمله دردهای نقرسی خواهند شد.

زبان

پر طرفدارترین بخش کله پاچه. از بقیه قسمت‌ های آن بیشتر گوشت دارد و معمولا گران ‌تر است و زودتر از بقیه قسمت‌ ها تمام می‌شود.

نظر دکتر: زبان هم چرب و کلسترول ‌اش بالاست. درمجموع خوردن کله پاچه می‌تواند به بیماری ‌های گوارشی منجر شود.

چشم

چشم از بخش ‌هایی است که فقط بعضی از کله‌ پاچه خورها به آن علاقه دارند. اما کسانی که آن را دوست دارند مزه آن را با مزه هیچ بخش دیگری عوض نمی‌کنند. معلوم نیست چرا کله ‌پزها این ‌قدر روی این بخش کله پاچه حساس هستند. اگر بیشتر از تعداد چشم بخواهید برایتان نمی‌آورند و با اخم می ‌گویند تمام شده.

نظر دکتر: شایعه در مورد خواص چشم ‌بسیار است، اما همگی شایعه است.

مغز

چربی مغز خیلی بالا است. اما انصافا بخش لذیذی از کله ‌پاچه به حساب می‌آید. می‌توانید آن را به تنهایی لای نان بگذارید و بخورید اما مرسوم است کله ‌پزها آن را در آب گوشت له می‌کنند و روی میزتان می ‌آورند. تریدی که در آب‌ مغز درست شده اصلا قابل مقایسه با ترید آبگوشت تنها نیست. چرب ‌تر است و در نتیجه لذیذتر.

نظر دکتر: قسمت‌ های مختلف کله‌ پاچه به ‌خصوص مغز چربی و کلسترول بسیار زیادی دارند و در نتیجه خوردن آن ها به افرادی که چربی خون بالا دارند ‌یا چاق هستند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!