آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۶ تیر

کرفس راهکار مبارزه با سرطان،افزایش سلامت خون و کاهش وزن

۱۲ دی ۱۳۹۴ ۱۰:۳۵ قبل از ظهر مهراد مظاهری
کرفس می تواند با سرطان مبارزه کند، سلامت خون را افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند

نام کرفس با تندرستی گره خورده است. این گیاه که باور عموم بر آن است از حوزه مدیترانه آمده باشد، استفاده گسترده ای در زمینه درمان دارد (از یبوست خفیف گرفته تا بیماریهای التهابی سخت). امروزه بیش از هزاران تُن از این سبزی به طور سالیانه فقط در امریکا در حال تولید شدن است؛ میشیگان با فلوریدا و کالیفرنیا جمعاً ۸۰% کرفس امریکا را تولید می کنند.
با وجود محبوبیت این ماده، خیلی از مردم فکر می کنند که کرفس به خاطر اینکه سبک و آبدار است، مغذی نیست. اما واقعیت این است که هرچند این ماده غذایی ویتامین و مواد معدنی کمتری در مقایسه با غذاهای سنگینتر دارد ولی همین مواد دارای فوائد خاصی هستند که برای سلامتی بسیار مفیدند.

خواص ضد سرطانی

کرفس دارای دو ماده شیمیایی به نامهای آپیگِنین و لوتُلین است که کمک به درمان انواع سرطان می کنند. به عنوان مثال ، تحقیقی منتشر شده بر زیست شناسی تومور در سال ۲۰۱۴ ، دریافته است که آپیگنین می تواند آپاپتوزیز در سلول سرطانی معده را بسته بمقدار دوز آن تحریک کند. مطالعه ای دیگر، دو ماه بعد منتشر شد که کشف کرد دوز کم آپیگنین، قدرت بالقوه ای برای کم کردن و یا جلوگیری از رشد سرطان سینه دارد.

لوتُلین هم در درمان سرطان روده مؤثر است. لوتُلین می تواند مقدار اکسید صادره از سرطان روده را کم کند و درمانی باشد برای سرطان روده بزرگ.

افزایش سلامتی خون

بی یو پی اچ (عامل بو و طعم منحصر بفرد کرفس) یکی از مواد شیمیایی تشکیل دهنده روغن کرفس است که به تعدیل فشار خون کمک می کند. به عنوان مثال در تحقیقی مشخص شد که این ماده موجب کم شدن فشار در رگهای خونی می شود و نهایتاً فشارخون را پایین می آورد.
یک لیوان کرفس خورد شده ۳۷% ویتامین کا مورد نیاز روزانه ما را تأمین می کند، این ویتامین کمک می کند تا خون ما لخته نشود. در واقع کمبود ویتامین کا در بدن می تواند موجب عدم کنترل خونریزی و کبودی ساده شود و در استخوان سازی هم نبود آن باعث تضعیف استخوانها می شود.

کمک به کاهش وزن

دلیلهای زیادی وجود دارد که چرا این ماده غذایی وزن را کم می کند. اولین آن، این است که بدون چربی است و هر لیوان آن حاوی ۱۶ کالری است همچنین کالری منفی دارد (زیرا بدن برای هضم آن نیاز به کالری بیشتر از خود کرفس پیدا می کند). دومین مورد این است که کرفس حاوی حدود ۹۵ % آب است، که به پاک کردن مواد زائد سلول کمک می کند و موجب رفع خستگی می شود. در نهایت، کرفس دارای فیبر حل شدنی است که به تعدیل سطح قند خون و پائین آوردن کلسترول کمک می کند.

کرفس را انتخاب و مصرف کنید

ساقه کرفس ارگانیک ترد است و براحتی شکسته می شود. برگهای آن باید سبز روشن باشند و رنگ زرد و قهوه ای نباید داشته باشند.

بهتر است این ماده را خام و کامل مصرف کنید. با وجودیکه آب کرفس فوائد خود را دارد ولی به فیبر آن ضرر می رساند، در این صورت دیگر خاصیت کاهش یبوست و کم کردن وزن را ندارد.

منبع: آشپزباشی ، ترجمه شده از جنرال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
برچسب‌ها,
دسته بندی ها: اخبار مقالات

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!