آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۶ تیر

کاهش فشار خون با کمک امگا۳

۱۶ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۰۹ قبل از ظهر مرضیه شکری
کاهش فشار خون با کمک امگا3

فشار خون از جمله بیماری های مربوط به سلامت قلب و عروق است که به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در اثر تغذیه نامناسب چربی ها در دیواره رگ ها نفوذ کرده و سبب کاهش قطر رگ ها می شوند به دنبال این امر عمل خون رسانی به سایر اندام ها به خوبی انجام نمی شود.

محققان دانشگاه زوریخ سوئیس با مطالعه بیش از ۲۰۰۰ فرد جوان سالم دریافتند افرادی که دارای بالاترین میزان اسیدهای چرب امگا۳ در خون شان بودند پایین ترین میزان فشار خون را داشتند. محققان در این مطالعه شرکت کنندگان را به چهار گروه از پایین ترین تا بالاترین میزان اسیدهای چرب امگا۳ تقسیم کردند.

نقش امگا۳ در کاهش سکته قلبی

دکتر مارک فیلیپوویچ، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما دریافتیم افراد بزرگسال در گروه دارای بالاترین میزان اسید چرب امگا۳ در مقایسه با افراد دارای حداقل میزان این اسید چرب در خون شان، دارای ۴ میلی متر جیوه فشار خون سیستولیک کمتر و ۲ میلی متر جیوه فشار دیاستولیک کمتر بودند.» فشار خون سیستولیک عدد بالایی و فشار خون دیاستولیک عدد پایینی به هنگام خواندن فشار خون است. فشار خون زیر ۱۲۰/۸۰ معمولا سالم تلقی می شود.

فیلیپوویچ در ادامه می افزاید: «طبق یافته های ما، رژیم غذایی سرشار از غذاهای حاوی امگا۳ می تواند شیوه ای برای پیشگیری از فشار خون بالا باشد.» به گفته وی، حتی کاهش اندک میزان این فشار به اندازه حدود ۵ میلی متر جیوه می تواند از بروز شماری از سکته ها و حوادث قلبی جلوگیری کند.

روغن ماهی، سالمون، ماهی تن

در مطالعه ای دیگر مشخص شد دوز پایین مصرف اسیدچرب امگا۳ حتی به اندازه کمتر از یک گرم در روز می تواند به افراد مبتلا به فشارخون بالا در کاهش فشارشان کمک کند. مصرف یک وعده ماهی سالمون به وزن ۸۵ گرم دارای حدود یک گرم اسیدچرب امگا۳ است.

به گفته فیلیپوویچ، روغن ماهی با بهبود عملکرد عروق خونی و کاهش التهاب موجب کاهش فشار خون می شود. وی در ادامه می افزاید: «مصرف دوز پایین و بلندمدت این اسیدهای چرب به مرور زمان بر فشارخون تاثیر خواهد داشت.» مطالعات علمی این خاصیت را در مورد امگا۳ طبیعی نشان می دهد و هنوز اسناد قوی ای در مورد تاثیر مصرف مکمل امگا۳ در این مورد وجود ندارد.

اسیدهای چرب امگا۳ چربی ضروری بدن هستند که توسط بدن تولید نمی شوند اما بدن به آن نیاز دارد. منابع خوب این اسید چرب شامل ماهی سالمون، ماهی تن، گردو و روغن کانولا است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!