آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ تیر

کاهش فرسایش دی‌ ان‌ ای با زینک

۱۸ دی ۱۳۹۵ ۶:۰۱ بعد از ظهر سرآشپز
کاهش فرسایش دی‌ ان‌ ای با زینک

مطالعه‌ ای جدید نشان می‌ دهد که تنها ۴ میلی‌گرم زینک اضافی در تغذیه‌ ی روزانه، می‌ تواند تاثیری شگرف و مثبت بر سلامت سلول‌ ها داشته باشد و به مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند. این مقدار از زینک برابر است با آن چه در محصولات زراعی غنی شده مانند برنج و گندم زینک دار وجود دارد و می‌تواند رژیم غذایی افراد آسیب‌پذیر و آن‌هایی که کمبود مواد مغذی دارند را بهبود بخشد.

این مطالعه به رهبری پروفسور جنت کینگ انجام شد. او و تیمش اولین کسانی هستند که نشان دادند، کمی افزایش در زینک خوراکی، می‌تواند از استرس اکسایشی و آسیب دیدن دی‌ ان‌ ای بکاهد.

کینگ گفت: ما از این مشاهده خوشحال و غافلگیر شدیم که تنها افزایش کوچکی در زینک خوراکی، می‌تواند چنین تاثیر شگرفی بر چگونگی متابولیسم بدن داشته باشد. این نتایج، رویکردی تازه‌ای برای بررسی تاثیر زینک بر سلامتی ارائه داد و مدارک بیشتری نشان داد که در اقدامات غذایی می‌توان کمبود ریز مغذی‌ها را در سطح جهانی بهبود داد.

زینک در تمام بدن ما یافت می‌شود و به بسیاری از عملکردهای بدن کمک می‌کند که برای حفظ حیات ضروری هستند. این ریز مغذی در حفظ رشد مناسب دوران کودکی و اطمینان از سلامت سیستم ایمنی، نقشی اساسی دارد. همچنین به محدودسازی التهابات و استرس اکسایشی در بدن کمک می‌کند که شروع بیماری‌های قلبی عروقی مزمن و سرطان را به همراه دارند.

در اکثر دنیا، در بسیاری از خانه‌ها برنج سفید یا گندم تصفیه شده و آرد ذرت استفاده می‌شود، که انرژی ما را تامین می‌کند اما ریز مغذی‌ هایی مانند زینک به اندازه‌ی کافی ندارد. زینک بخشی اساسی از ۳۰۰۰ پروتئین مختلف است و در شکل تنظیم هر سلول در بدن ما توسط این پروتئین‌ها تاثیر می‌گذارد. در صورت نبود زینک کافی، توانایی ما در ترمیم استهلاک روزمره‌ای که برای دی‌ ان‌ ای‌ ها به وجود می‌آید تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
در مطالعه‌ ای ۶ هفته‌ ای ، تاثیر زینک بر متابولیسم دی‌ ان‌ ای را به وسیله‌ی شمارش تعداد رشته‌های دی‌ ان‌ ای که شکسته شده بودند بررسی کردند . آن‌ها آسیب دی‌ ان‌ ای را به عنوان ملاکی در نظر گرفتند تا تاثیر مقدار معتدلی از زینک را بر سلامت زندگی مشاهده کنند. این یک رویکرد ی جدید بود و با روش‌ هایی که به زینک موجود در خون یا مشاهده‌ی علائم و بیماری‌هایی که ناشی از وضعیت زینک فرد می‌پرداختند، متفاوت بود.
بر اساس گفته‌ ی کینگ، این نتایج را باید در برنامه‌ریزی برای راه حل‌های غذایی در کاهش تاثیر گرسنگی پنهان و سوءتغذیه به کار بست. او باور دارد که مواد غذایی غنی شده می‌توانند یک راه حل بلند مدت برای کمبود زینک باشد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!