آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

کاهش خطر مرگ سرطان روده با امگا۳

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ۳:۴۲ بعد از ظهر سرآشپز
کاهش خطر مرگ سرطان روده با امگا۳

سرطان روده بزرگ، سومین سرطان رایج در دنیا ست و دومین نوع سرطان کشنده  بعد از سرطان ریه شمرده می شود. مرگ و میر ناشی از این سرطان،در کل، ۱۱ درصدکل مرگ و میرهای ناشی از سرطان رابه خوداختصاص می دهد. اما خوشبختانه ، اگر این سرطان به موقع تشخیص داده شود، می توان آن را درمان کرد. سرطان روده معمولا با به وجود آمدن برآمدگی هایی به نام پولیپ در دیواره روده به وجود می آیند. پولیپ ها خیلی شایع هستند اما بیشتر آنها به سرطان تبدیل نمی شوند و اگر پولیپ های مشکوک زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

طبق مطالعات اخیر در آمریکا حذف گوشت قرمز و استفاده ازخوراک های گیاهی و همین طور ماهی در رژیم غذایی روزانه، نقش مهمی در پیشگیری از سرطان روده بزرگ دارند. این مطالعه ۷ ساله نشان داد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در گیاهخوارانی که هیچ گوشتی جز گوشت دریایی مانند ماهی مصرف نمی کنند، در مقایسه با افرادی که از رژیم های غذایی معمولی استفاده می کنند، ۴۳ درصد کمتر است.

طبق آمارها سرطان روده سومین سرطان شایع و سومیندلیل عمده مرگ و میر بیماران سرطانی است.

عوامل موثر در جلوگیری از ابتلا به این بیماری

از مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان روده ،می توان به  رژیم غذایی پرفیبر و انجام تمرینات ورزشی اشاره کرد. شما می توانید هر روز با چند دقیقه بالا و پایین پریدن ، از پله ها بالا و پایین رفتن یا هفته ای ۳ مرتبه پیاده روی به سلامتی روده های خود کمک کنید .

مطلب حائز اهمیتدیگر، خوردن میوه و سبزی است.  برای سلامتی روده ها ضروری نیست که حتما سبزی و میوه خام مصرفکنید، بلکه می شود آن ها را به شکل پخته، خشک شده و یا فریز شده مصرف کرد. البته عمل پختن باید در حداقل زمان ممکن و با آب و حرارت کم انجام شود. سبزیجات برگ سبز، مانند اسفناج، کلم و کاهو هم بسیار مفید هستند.اگر سرطان روده در مراحل اولیه، تشخیص داده شود تا ۹۰ درصد قابل درمان است.

مغز گردو و بذر کتان دارای بیشترین اندازه اسید چرب امگا ۳ در میان مواد غذایی گیاهی هستند. اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳  که برای حفظ سلامت بدن لازم هستند، در داخل بدن نمی‌توانند ساخته شوند، پس باید آنها را از طریق غذاها به دست آورد. بهترین منبع تامین اسیدهای چرب امگا ۳ ماهی است که در انواع روغنی آن بیشتر استمانند ماهی سالمون .

 

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!