آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ اردیبهشت

کاری که سیگار با دهان و دندان شما می کند

۲۷ آبان ۱۳۹۵ ۵:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
کاری که سیگار با دهان و دندان شما می کند

همگی از مضرات سیگار در بروز ناراحتی های ریوی، تنفسی، معده ای و بروز انواع و اقسام سرطان های این نواحی اطلاع داریم. دود سیگار و همچنین مواد شیمیایی موجود در آن به همراه درجه حرارت بالای آن عامل مسبب بسیاری از این ناراحتی ها و مشکلات است.

تأثیر مخرب سیگار کشیدن بر سلامت عمومی بدن بر کسی پوشیده نیست ولی باید بدانید که سیگار کشیدن بر سلامت دهان و دندان نیز تأثیرات و عواقب بدی دارد.

استفاده از تنباکو و سیگار کشیدن علاوه بر تأثیرگذاری بر سلامت عمومی، سبب بروز مشکلاتی هم در سلامت دهان و دندان می شود. با این کار به مرور زمان دندان ها و زبان تان زرد خواهند شد و بدتر از این ها دچار مشکلات پیچیده تر و خطرناکتری از جمله بیماری لثه و سرطان دهان نیز خواهید شد.

سیگار کشیدن و سرطان دهان (Oral Cancer)

جدی ترین و خطرناک ترین مسئله در موضوع استعمال سیگار ابتلا به سرطان دهان است. آمار دقیقی وجود ندارد که چند درصد از کسانی که سیگار می کشند دچار این سرطان خواهند شد ولی احتمال مرگ کسانی که این سرطان را دارند بالاست (حدود ۵۰ درصد کل افرادی که این سرطان را دارند) و این آمار هم طی سال های اخیر هیچ تغییری نکرده است.

انجمن سرطان آمریکا طی تحقیقی تخمین زده است که ۹۰ درصد افرادی که سرطان دهان دارند از تنباکو به شکل های مختلف استفاده می کنند (این سرطان بر روی لب ها، زبان، گلو و دهان تأثیر می گذارد). به این ترتیب، خطر ابتلا به سرطان دهان در بین افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری ۶ برابر بیشتر است. احتمال مبتلا شدن به سرطان دهان در شما بستگی به میزان و مدت سیگار کشیدن و استفاده کردن از تنباکو دارد، هرچه بیشتر مصرف کرده باشید خطر مبتلا شدن شما هم بالاتر می رود.

سیگار کشیدن و بیماری پریودنتال (Periodontal Disease)

سیگار کشیدن شاید باعث پوسیدگی دندان نشود ولی سبب بیماری لثه و یا پریودنتال خواهد شد. آسیب دیدن استخوان پشت لثه بخشی از بیماری پریودنتال است. طی یک فرایندی استخوان های متصل به ریشه دندان ها ملتهب شده و سپس استخوان اصلی رو به زوال می رود.

برای کند کردن سرعت پیشرفت و خطرناک تر شدن بیماری پریودنتال هم درمان به صورت عمل جراحی وجود دارد و هم بدون عمل جراحی می شود این کار را انجام داد. اما اگر درمان مناسبی صورت نگیرد، بیماری لثه در نهایت منجر به افتادن دندان و آسیب دیدن استخوان فک خواهد شد. مطالعات نشان می دهد که بیشتر از ۵۰ درصد نمونه های بیماری پریودنتال با سیگار کشیدن مرتبط است.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!