آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

ژن موی سفید کشف شد

۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ۶:۰۰ بعد از ظهر مهراد مظاهری
ژن موی سفید کشف شد

محققان ادعا کردند که ژن مربوط به موی سفید را پیدا کردند.

این کشفیات که با جمع آوری تحلیل‌های انجام شده در آمریکای لاتین بر روی بیش از ۶۰۰۰ نفر با نژادهای مختلف بدست آمد، نقش ژن در سفید شدن مو را نشان می دهد.

محققین این تحقیق از دانشگاه لندن گفتند: پیش از این هم می‌دانستیم که ژن‌های متعددی در طاسی و رنگ مو تاثیر دارند، اما این اولین باری است که در کنار سایر ژن‌هایی که بر شکل و ضخامت موی انسان‌ها تاثیر می‌گذارند، ژنی به سفیدی مو ربط داده شده است.

آن‌ها در رابطه با تحقیقات خود افزودند: این دستاورد، تنها به علت فراوانی نژادهای بررسی شده ممکن شد که تا قبل از آن، در این مقیاس انجام نشده باشد. با افزایش اطلاعات و دانشمان از تاثیر ژن‌ها بر ظاهرمان، این یافته‌ها کاربردهای جنایی و بهداشتی پیدا خواهند کرد.

ژنی که با موی سفید مرتبط است، IRF4 نام دارد. تیم بین‌المللی محققان گفت که آن‌ها این ژن را به نقشش در رنگ مو می‌شناختند اما این اولین باری است که به سفید شدن مو ارتباط داده شده است.

آنان افزودند: علاوه بر آن که یافته‌ها می‌توانند به پیدایش راهی برای به تعویق انداختن سفیدی مو کمک کنند، حتی شاید با این ژن‌ها بتوان به درک بهتری از چگونگی پیری رسید.

محققین به ژنی دیگر نیز برخوردند که PRSS53 نام داشت و به نظر می‌آمد که در فر خوردن مو نقش داشته باشد.

در پایان محققین گفتند:

در گذشته تصور می‌شد که شاید خصوصیات مو، به گونه‌ای متاثر از یک سری انتخابات مانند انتخابات طبیعی یا جنسی باشد، و ما شواهد آماری در ژنوم یافتیم که آن تصورات را تایید می‌کند.

به نظر نمی‌رسد که ژن‌هایی که یافتیم به تنهایی باعث سفید شدن یا صافی مو و یا کلفتی ابروها شوند، اما حتما در کنار سایر عواملی که هنوز شناخته نشده‌اند، نقشی دارند.

این مطالعات در نسخه‌ی اول ماه می مجله‌ی Nature Communications منتشر شد.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از وب ام دی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!