آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ تیر

چیزی نمی خوریم و چاق می شویم! مشکل کجاست؟

۱۸ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۰۳ قبل از ظهر مرضیه شکری
وقتی چیزی نمی خوریم و چاق می شویم! مشکل کجاست؟

من خیلی کم‌ غذا هستم، ولی مرتب چاق می‌شوم! این جمله ‌ای است که مرتب می‌ شنویم. برخی به اشتباه تصور می‌کنند این مشکل بر اثر کم‌ کاری تیروئید است، ولی اصلا این طور نبوده و تیروئید حتی در یک درصد موارد مقصر نیست.

تعادل کالری

در شبانه ‌روز، ما مقداری غذا می‌ خوریم و ساعاتی را فعالیت می‌کنیم. غذایی که می‌خوریم، صرف سوخت و ساز اولیه و انرژی فعالیت‌ هایمان می‌شود. وقتی مقدار غذا و مصرف انرژی مساوی باشد، ما در تعادل هستیم. این تعادل در سال ‌های اخیر به شدت به هم خورده است.

ذخیره شدن کالری

غذا خیلی زیادتر از نیاز استفاده می‌شود و فعالیت بدنی به شدت کم شده است. زیادی غذا در قسمت‌ هایی از بدن که به عنوان بافت چربی شناخته شده ذخیره می‌شود. بافت چربی به صورت استاندارد در نقاط مختلفی ایجاد می‌شود. در جلوی شکم ، اطراف باسن و اطراف ران. این ها نقاط معمول برای ذخیره کالری اضافی است.

مهاجرت چربی

وقتی مقدار چربی از این هم زیادتر می‌شود، چربی به نقاط دیگری مهاجرت یا به عبارت بهتر حمله می‌کند. داخل بافت عضلانی، درون سلول ‌های کبدی و بین روده ‌ها ومعده و قلب و خلاصه هر جایی که بتواند. در سال‌ های نوجوانی و جوانی، بدن به دلیل نیروی جوانی از اثرات سوء این حملات فرار می‌کند.

تعادل متابولیک

با شروع دهه چهارم زندگی یعنی از ۳۰ سالگی به بعد، نیروی جوانی تحلیل می ‌رود و چربی ‌های تجمع یافته شروع به آسیب می‌کنند. تنها راه مبارزه با این روند، بازگشت به تعادل متابولیک است. تعادل متابولیک یعنی به اندازه فعالیت و نیازمان غذا بخوریم. یک وعده غذا شامل یک بشقاب معمولی پلو به علاوه یک کاسه کوچک خورش و یک پیاله ماست تقریبا ۸۰ درصد نیاز روزانه یک فرد ۳۵ ساله را برای ۲۴ ساعت زندگی ساکن فراهم می‌کند.

چگونه چاق می شویم

اگر این فرد دو عدد میوه کوچک در روز بخورد، بقیه نیازش برطرف می‌شود. اکنون در نظر بگیریم که این فرد یک صبحانه معمولی شامل نان و پنیر خورده است. اگر این فرد ۶۰ تا ۹۰ دقیقه راه رفته باشد، انرژی حاصل از صبحانه را مصرف کرده است. فرض کنیم این فرد برای وعده شام فقط یک کاسه سوپ می ‌خورد. واضح است جایی برای مصرف انرژی حاصل از این شام ساده نیست و این فرد هر روز حدود ۳۰ گرم و هر ماه حدود یک کیلوگرم چاق می‌شود.

مرور

یک بار مرور کنیم: با یک صبحانه ساده، یک ناهار معمولی، دو عدد میوه و یک شام خیلی سبک به همراه یک ساعت و نیم پیاده روی نه ‌تنها لاغر نشده‌ ایم، بلکه هر روز چاق ‌تر می‌شویم.

راه‌حل

ورزش. ورزشی که شما را خسته کند، به نفس نفس بیندازد و باعث تپش قلب شود. اگر روزانه ۴۰ دقیقه بدویم یا در باشگاه فعالیت شدید کنیم یا شنا یا کوه پیمایی کنیم، می ‌توانیم این بالانس منفی را معکوس کنیم. البته یادمان باشد، حتی با این مقدار ورزش روزانه نمی ‌توانیم شام کامل بخوریم و باید به همان کاسه سوپ اکتفا کنیم.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!