آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

چگونه با مدیریت زمان دقایق زندگی مان را افزایش دهیم؟

۷ مهر ۱۳۹۵ ۳:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
چگونه با مدیریت زمان دقایق زندگی مان را افزایش دهیم؟

مفهوم مدیریت زمان شاید در نگاه اول معنای خاصی برای ما نداشته باشد. اما ما می توانیم کسانی را به شما معرفی کنیم که این واژه برایشان معنا دارد. به طور مثال از یک مربی ‌بپرسید که تیمش آخرین ثانیه‌ های بازی را می‌گذراند. از کنترلر‌های برج مراقبت فرودگاه‌ های بزرگی بپرسید که مسئول برنامه ‎ریزی پرواز و فرود هواپیماها هستند. از گوینده خبری بپرسید که همین الان خبر تازه و مهمی به دستش رسیده است. از بیمار سرطانی بپرسید که تازه فهمیده فقط دو ماه دیگر زنده است.

مدیریت زمان موضوع بسیار مهمی‎ است. زمان فرای کنترل ماست و ساعت بدون توجه به نحوه زندگی ما به تیک ‌تاک خود ادامه می‌دهد. مدیریت اولویت ‌ها راه حل به حداکثر رساندن زمانی ا‎ست که داریم.

روزهای ما مانند چمدان ‌هایی مشابه و به یک اندازه هستند، اما برخی از افراد می‌توانند بیش از دیگران آن را پر کنند. هیچ کس توانایی جادویی ایجاد زمان بیشتر را ندارد، اما اگر زندگی‌ مان سمت و سویی داشته باشد، می‌توانیم بیشترین استفاده را از دقایق زندگی داشته باشیم.

ویژگی افرادی که از زمان، هوشمندانه استفاده می کنند:

نظارت بر زمان شاید بزرگ‎ترین مسئولیت یک مدیر باشد. پیتر دراکر در این باره می‌گوید: «هیچ چیز دیگری به اندازه مدیریت زمان باعث تمایز مدیران کارآمد نیست.» ما چگونه زمانی را که هر روز در اختیار داریم، به حداکثر می‌رسانیم؟ ویژگی‌ های افرادی را که به طور هوشمندانه ‌ای از زمان‌ شان استفاده می‌کنند، بخوانید و برای کسب آن‎ها تلاش کنید.

۱- آن‎ها هدفمند هستند

افرادی که به طور هوشمندانه ‌ای از زمان‎ شان استفاده می‌کنند، بیشتر وقت خود را برای فعالیت‌ هایی صرف می‌کنند که باعث پیشرفت هدف نهایی ‌شان در زندگی شود. با استفاده مداوم از وقت و انرژی برای هدف نهایی زندگی می‌توان به احتمال زیاد به آن‎ها دست پیدا کرد.

ما نمی‌توانیم بدون داشتن یک هدف عالی به یک عملکرد عالی دست پیدا کنیم. هدف به هر کاری که انجام می‌دهیم، جان می‌بخشد. در حقیقت، دو روز بزرگ در زندگی همه وجود دارد: روزی که متولد می‌شوند و روزی که دلیل به وجود آمدن‎ شان را درک می‌کنند.

کشف هدف به شما کمک می‌کند تا علاقه ‎تان را بهبود ببخشید، با تمرکز بیشتری تلاش کنید و تعهد بیشتری داشته باشید. نتیجه نهایی این است که دستاوردهای بیشتری نصیب شما خواهد شد.

۲- آن‎ها به ارزش‌ها پایبند هستند

افرادی که از زمان خود به درستی استفاده می‌کنند، به ارزش‌ هایشان احترام گذاشته‎اند. آن‎ها به شکل هماهنگی با اعتقادات‎ شان عمل می‌کنند و اینگونه رضایتمند می‌شوند. عدم موفقیت در شناسایی ارزش‌ ها به بی هدفی در زندگی افراد و عدم اطمینان نسبت به آنچه عزیز می‌پندارند منجر می‌شود. شفافیت ارزش ‌ها مانند پرتوی نوری‎ است که پیچ و خم‌ های زندگی را مشخص می‌کند.

زمانی که پای یک سازمان در میان باشد، ارزش‌ها حس هدف گسترده‎ تری را القا می‌کنند. آن‎ها کار را ارزشمند می‌سازند. اگر نوع نگرش در یک سازمان مانند سر و ماموریت‌ ها مانند قلب باشند، آ‎نگاه ارزش ‌ها مانند روح آن‎جا خواهند بود. آن‎ها باعث می‌شوند که عملکردها و تراکنش ‌های روزانه دارای معنا باشند.

۳- آن‎ها با توانایی‌ های خود هماهنگ هستند

افرادی که به درستی از زمان استفاده می‌کنند، با توجه به توانایی ‌هایشان عمل می‌کنند. آن‎ها بدین شکل عملکرد خود را به حداکثر می‌رسانند. مردم برای کار معمولی پول نمی‎دهند. اگر سطح مهارت شما ۲ باشد، زمان خود را برای بهبود آن هدر ندهید، چون فراتر از چهار نخواهید رفت. اما اگر سطح مهارت ‎تان در حیطه خاصی ۷ بود، همان مهارت را دنبال کنید، چون وقتی به سطح ۹ برسید، سطح کمیابی از تخصص را خواهید داشت.

همان‎ طور که جیم ساندبرگ می‌گوید: «نکته منحصر به فرد خود را پیدا کنید. برای خود برنامه منظمی بچینید تا آن را ارتقا دهید.» به شما مجموعه مهارت ‌ها و استعدادهای منحصر به فردی اعطا شده است. آن‎ها را کشف کنید، بهبود ببخشید و اجازه دهید که شما را به سوی موفقیت رهسپار کنند.

۴- آن‎ها شادی را انتخاب می‌کنند

افرادی که به شیوه صحیحی از زمان استفاده می‌کنند، با اولویت ‎بندی روابط و تفریحات ‎شان در واقع شادی را انتخاب کرده‎اند. در حالی که انتخاب ‎کردن شادی ممکن است به نظر ساده و مشخص بیاید، بسیاری از مردم سعی می‌کنند خود را ثابت کنند و ارزش معتبری به دست آورند.

این دسته از افراد به دنبال قدرت و پرستیژ هستند و در همین مسیر، دوستی‌ هایشان از بین می‌رود، خانواده و تعطیلات فراموش می‌شود. در نهایت، هر موفقیتی که کسب شود تنها دستاوردی پوچ است.

خانواده و دوستان دو عامل بزرگ تسهیل ‎کننده شادی هستند. اولویت‎ بندی زمان برای ایجاد ارتباطاتیکی از معیارهای مدیر خوب است. همچنین برنامه‎ ریزی برای تفریح با استرس مبارزه می‌کند و به ما اجازه می‌دهد تا از تفریحات شاد لذت ببریم. در نهایت، شادی یک شغل درونی ا‎ست. ما آن‎قدر دانا هستیم که خانواده، دوست و تفریح داشته باشیم، اما در نهایت ما آن پاسخ درونی را نسبت به افراد و شرایط زندگی‌مان مشخص می‌کنیم.

۵- آن‎ها تامین‎کننده هستند

افرادی که به خوبی از زمان استفاده می‌کنند، برای مرکب ‎کردن کارایی ‌شان به دیگران آگاهی می‌بخشند. آن‎ها به محدودیت دستاوردهای فردی توجه دارند و برای تاثیرگذاری بیشتر تیم ایجاد می‌کنند. آن‎ها با افزایش عملکرد مدیران داخلی سازمان ‌شان باعث افزایش تاثیر خود می‌شوند.

این افراد معتقدند که میراث توسط افراد منتقل می‌شود، نه موفقیت ‎ها. آنها خود را وارد زندگی دیگران می‌کنند و تاثیر ناشی از آموخته‌ ها و مشاوره‌ های خود را مشاهده می‌کنند. آن‎ها دنبال معنای طولانی مدت هستند، چیزی که باعث شده آن‎ها به موفقیت جانشینان خود نیز اهمیت دهند.

ما هرچقدر هم که دوست داشته باشیم، نمی‌توانیم زمان بیشتری به دست آوریم. زمان یک منبع محدود و همواره در حال کاهش است. اما ما می‌توانیم به درستی از این زمان استفاده کنیم./پنجره خلاقیت

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!