آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ فروردین

چگونه با استرس چاق می شویم!؟

۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ۳:۱۶ بعد از ظهر مرضیه شکری
چگونه با استرس چاق می شویم!؟

امتحان دارم، می ترسم، دیر به سر قرار می رسم و… این ها واژه هایی است که در اثر استرس به زبان می آوریم.اما این تنها یک حس نیست! استرس می تواند تاثیرات مخربی بر فرد وارد کند از جمله لرزش دست، سفیدی مو و از همه مهم تر چاقی. از این رو می بایست برای مقابله با این حس آماده شد.

استرس، واژه رایجی در زندگی روزمره است و با این که یکی از دشمن ‌های اصلی ماست، متاسفانه خیلی از آن دوری نمی‌کنیم و به راحتی تسلیم آن شده‌ایم. وقتی می‌خواهیم به یک مراسم مهم برویم و دو ساعت در ترافیک معطل می‌مانیم و سرانجام دیر به آنجا می‌رسیم، وقتی قرار است فرزندمان تا چند ماه بعد امتحان کنکور دهد و ما آنقدر مشغول کارهای فرعی می‌شویم که او را فراموش می‌کنیم در نهایت وقتی امتحان را بد می‌دهد دعوا و مرافعه راه می‌اندازیم و ساعت‌های متوالی عصبی و ناراحت هستیم.

وقتی می‌توانیم با بودجه خودمان یک ماشین مناسب بخریم، ولی به خاطر چشم و همچشمی وام می‌گیریم و ماشین بهتری می‌خریم و بعد مجبور می‌شویم روزی سه‌ ساعت از استراحت مان را به کار اضافه اختصاص دهیم. همه این‌ها مثال‌های استرس رایج امروز است.

یکی از راه‌های مقابله ما با استرس، خوردن است. به صورت ‌ذاتی مغز حین استرس به قند بیشتری نیاز دارد و ما به سوی غذا می‌رویم. امروزه به دلیل در دسترس بودن غذا خیلی ‌ها استرس را با خوردن جبران می‌کنند. متاسفانه این جبران غلط موجب چاقی و تبعات آن یعنی فشارخون، دیابت، تنگی رگ ‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری پروستات، سرطان پستان و… می‌شود.

افزایش قند خون

هورمون ‌های استرس که سردسته آنها آدرنالین و کورتیزول هستند وقتی تنش عصبی به بدن وارد می‌شود به خون وارد می‌شوند. این هورمون‌ ها قند خون را از ذخایر بدن آزاد می‌کنند و با ایجاد مقاومت نسبت به انسولین جلوی مصرف قند توسط سلول ‌های عمومی بدن را می‌گیرند تا این قند به مصرف مغز که بی ‌نیاز از انسولین می‌تواند از قند بهره‌مند شود، برسد. زیادی قند خون نه ‌تنها فرد را در معرض دیابت قرار می‌دهد، بلکه به خاطر فشار بر لوزالمعده و زیاد کردن انسولین باعث ایجاد تغییرات متابولیک زیادی می‌شود که سر دسته آنها افزایش ریسک سرطان‌هاست.

از بین رفتن تعادل

به هم خوردن تعادل مواد اکسیدان و آنتی ‌اکسیدان در بدن از ثمرات شوم استرس است. این مشکل دلایل مختلفی دارد که برخی ناشناخته هستند. اکسیدان‌ ها و رادیکال‌ های آزاد موادی هستند که هر لحظه در سلول‌ ها تولید می‌شوند. این مواد در واقع سیستم دفاعی مولکولی بدن را تشکیل می‌دهند. سلول‌های دفاعی در برخورد با مزاحم‌ هایی مثل میکروب‌ ها با تولید و ترشح رادیکال ‌های آزاد آنها را منهدم می‌سازند. حین استرس در واقع بدن برای مقابله این مواد را بیش از حد تولید می‌کند.

با وجود فایده‌ هایی که اکسیدان‌ ها در بدن دارند، گاهی سطح اکسیدان ‌ها در بدن خیلی زیاد می‌شود و در این حالت آنها به مولکول ‌های موجود در سلول ‌ها آسیب وارد می‌کنند. پروتئین ها، چربی ‌ها و اسیدهای نوکلئیک موادی هستند که رادیکال ‌های آزاد باعث آسیب آنها می‌شوند. این مواد آسیب دیده در مناطق مختلف موجب تخریب می‌شوند. به عنوان مثال چربی‌ های اکسیده شده در جدار رگ ‌ها رسوب می‌کنند و موجب تنگی رگ می‌شوند. در واقع وقتی غذای چرب را با استرس بخوریم چند برابر این که بدون استرس بخوریم زیانبار است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!