آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

چه کسانی بیشتر در معرض کمبود آهن هستند؟

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ۴:۳۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
چه کسانی بیشتر در معرض کمبود آهن هستند؟

کمبود آهن می تواند بدن انسان را دچار مشکلات زیادی کند. البته این مشکل برای گروه خاصی از افراد کمی حادتر جلوه می کند. در واقع التهاب مزمنی که در همه جای بدن افراد چاق‌ وجود دارد بر روی پروتئین‌ هایی که کنترل کننده جذب آهن هستند تاثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود، آهن، در بدن افراد چاق کمتر جذب شود. بر اساس این تحقیقات چاقی در جذب ریز مغذی‌ ها نیز تاثیر منفی می‌گذارد به گونه ‌ای که به عنوان مثال میزان ویتامین C افراد چاق کمتر از کسانی است که چاق نیستند و یا میزان ویتامین E و فولیک اسید در چاق‌ها نیز کمتر است.

اینجا منظور از افراد چاق کسانی ‌اند که دارای BMI (شاخص توده بدن) بالای ۳۰ هستند و بر اساس این تعریف می‌توان گفت، حدود ۵۰ درصد مردم آمریکا به چاقی مبتلا هستند. مصرف زیاد غذاهای پرچرب و پرکالری از جمله فست‌ فودها و همچنین مصرف زیاد نوشابه ‌های گازدار در آمریکا از جمله عوامل مهم چاقی مردم این کشور به شمار می‌آید.

کمبود آهن در دختران نوجوان

یکی از مشکلات عمده در دوران بلوغ به خصوص در دختران، کمبود آهن است که در صورت عدم درمان، مشکلات زیادی در رشد آن‌ها ایجاد می‌کند. نقش تغذیه در دوران پیش از بلوغ و بلوغ از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چون دوران بلوغ آخرین فرصت جهش رشد، تقسیم سلول، افزایش تعداد سلول‌ ها و حجم سلول ‌هاست، از این رو نیاز دختران و پسران در این دوران به مواد مغذی بیشتر می شود.

مساله تغذیه بلوغ در دختران بیشتر از پسران اهمیت دارد زیرا آن ‌ها در سنین پایین و بین ۹ تا ۱۳ سالگی به مرحله بلوغ می‌رسند بنابراین باید از تغذیه متعادل، متناسب و متنوعی استفاده کنند. آهن یکی از مهمترین مواد معدنی در خون‌ سازی است چون خون بافت مایعی است که تغذیه تمام سلول ‌ها را به عهده دارد و افرادی که دچار کم خونی هستند، توانایی تغذیه کامل مغز و دیگر ارگان ‌ها را ندارند.

هله‌هوله خوری، بدن را با کمبود شدید آهن مواجه می‌کند

بنا بر هشدار کارشناسان تغذیه، محدود کردن رژیم غذایی به مرغ و ماهی برای سلامت خطرناک است و می‌تواند موجب بروز مشکلات بسیاری از جمله فقر آهن شود. به گفته این کارشناسان، رژیم غذایی منحصر به مرغ و ماهی و عاری از گوشت قرمز مانند هله‌هوله خوری، بدن را با کمبود شدید آهن مواجه می‌کند. فقر آهن برای سلامت زنان بسیار خطرناک است و بازده تحصیلی کودکان را نیز به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. افزودن مواد غذایی و منابع غنی از آهن به رژیم غذایی شامل استیک، جگر و سبزی می‌تواند این کمبود را در حد قابل قبولی جبران کند.

افزایش فقر آهن در بین زنان در کشورهای توسعه یافته نظیر انگلیس امروزه به یک نگرانی واقعی تبدیل شده است. عوارض فقر آهن، جدی و اثرگذار هستند و می‌تواند زندگی عادی افراد را مختل کند. فقر آهن از عوامل تشدید کننده خستگی و عدم تمایل به کار و فعالیت است. طبق مطالعه انجام شده از سوی مرکز دولتی «یوگوو» در انگلیس تحت عنوان «مطالعه رژیم غذایی و تغذیه ملی» یک چهارم از زنان و دختران نوجوان انگلیسی با کمبود آهن مواجه هستند که به این ترتیب خطر جدی سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!