آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

چه مقدار آفتاب برای سلامتی مفید است؟

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ۶:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
چه مقدار آفتاب برای سلامتی مفید است؟

محققان اسپانیایی تخمین زده‌اند که میزان آفتاب مورد نیاز برای دریافت ویتامین D کافی، حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در بهار و تابستان و نزدیک به ۲ ساعت در زمستان است. به همین علت، دریافت این مقدار از آفتاب برای اکثر افراد جامعه دشوار است.
هر ساله مطالعات گوناگونی منتشر می‌شود که اعلام می کنند حمام آفتاب گرفتن در مقادیر متعادل مفید و شکل افراطی آن مضر و خطر آفرین است.
با این که تشعشعات فرابنفش خورشید منجر به قرمز شدن، سرطان و پیر شدن پوست می‌شود، اما فوایدی چون کاهش فشار خون، تولید ویتامین D و بهبود بعضی از بیماری‌ها را نیز به همراه دارد.
حال محققین زمان مورد نیاز برای جذب ویتامین D بدون ضرر زدن به سلامتی را بررسی کرده‌اند.
ماریا آنتونیا سرانو، نویسنده‌ی این مطالعه توضیح داد: با این که اسپانیا کشوری است که ساعات بسیاری در آن تابش خورشید وجود دارد، اما مقالات متعددی، درصد بالایی از کمبود ویتامین D را در بین اقشار مختلف جامعه‌ی اسپانیا نشان داده‌اند.
کمبود ویتامین D در بزرگسالان با افزایش خطر بسیاری از بیماری‌ها مرتبط است. از آن جایی که غذاهای کمی ویتامین D دارند، راه اصلی‌ای که برای جذب آن باقی می‌ماند، تولید در پوست در اثر تابش نور خورشید است.
سرانو و همکارانش، زمان مورد نیاز برای جذب مقدار پیشنهاد شده‌ی ویتامین دی – که حدود روزانه ۱۰۰۰IU است – را در منطقه‌ای مانند والنسیا که مقدار بسیاری تشعشعات ماورا بنفش دریافت میکند، تخمین زدند.
سوختن در ۳۰ دقیقه
این مطالعه، تشعشعات فرابنفش خورشیدی را در وسط روز (از ۱۲:۳۰ تا ۱۳:۳۰) برای چهار ماه (یک ماه از هر فصل) از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ اندازه گرفتند. با استفاده از نمودارهایی که به دست آوردند، مدت زمان قرمز شدن پوست را محاسبه کردند.
در نهایت، نتایج نشان داد که در ماه جولای، اگر یک فرد با پوست نوع ۳ بیش از ۲۹ دقیقه در آفتاب باشد، پوستش سرخ می‌شود. همین فرد می‌تواند ۱۵۰ دقیقه در ماه ژانویه زیر نور آفتاب قرار بگیرد.
حداقل زمان مورد نیاز برای جذب مقدار ویتامین D توصیه شده نیز با همین روش به دست آمد. محققان افزودند: بیشتر مسئله در زمستان است که سطح تشعشعات فرابنفش کم است و مردم اکثر سطح بدن خود را می‌پوشانند.
برای دریافت مقدار توصیه شده‌ی روزانه‌ی ویتامین D در ماه ژانویه، ۱۰٪ از بدنتان باید حدود ۱۳۰ دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرد.
از آنجایی که این زمان کمتر از چیزی است که پوست قرمز شود، خطر آفتاب سوختگی وجود ندارد. اما در آپریل و جولای، کافی است که ۲۵٪ از بدن برای ۱۰ دقیقه در آفتاب باشد تا ویتامین مورد نیاز جذب شود. و به طور مثال در اکتبر، ۳۰ دقیقه کافی خواهد بود.
سرانو اشاره کرد: این محاسبات برای پوست نوع ۳ انجام شده است، اما نمودارها برای پوست‌های روشن‌تر یا تیره‌تر تغییر خواهند کرد. همچنین باید در ذهن داشته باشیم که ما مقداری از بدن را که به شکل رایج در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، در نظر گرفتیم. هر چه پوست بیشتری در معرض آفتاب باشد، از زمان تابش هم کم می‌شود.
به همین ترتیب، زمانی که برای سرخ شدن پوست محاسبه شد برای روز‌های عادی بود. اگر روزی تابش شدید باشد، مدتی که زمان می‌برد تا پوست سرخ شود نیز بسیا کوتاه‌تر است.
جذب ویتامین D در زمستان
نتایج نشان دادند که با این که در کشورهایی مانند اسپانیا تابش کافی وجود دارد، اما در زمستان (از نوامبر تا فوریه) در کشورهایی با عرض میانی شمالی، زمان مورد نیاز برای جذب ویتامین D به شدت زیاد می‌شود (۱۳۰ دقیقه) و جذب ویتامین D کافی دشوار.
در این ماه‌ها، اگر ۱۰٪ بدن در نور خورشید باشد، ۲ ساعت در زیر نور ظهر، ۹.۷ ساعت در ۱۰:۰۰ صبح و ۵.۷ ساعت در ۱۶:۰۰ بعد از ظهر، برای ویتامین D کافی نیاز خواهد بود.
از سوی دیگر در بهار و تابستان در ساعات میانی روز، اگر ۲۵٪ از بدن در معرض نور قرار گیرد، ۱۰ دقیقه در ساعت ۱۳:۰۰ و ۲۰ دقیقه از ساعت ۱۵:۰۰ تا ۱۷:۰۰ کافی است.
سرانو گفت: میزان تابشی که به بدن می‌رسد، به حالت بدن، شکل آن و لباس پوشیدن نیز ربط دارد. همچنین باید در ذهن داشته باشیم که تمام نقاط بدن توانایی یکسانی در تولید ویتامین D ندارند.
سن فرد نیز نقش مهمی در تولید ویتامین D از تابش ماورای بنفش دارد. هر چه افراد پیرتر می‌شوند، توانایی تولید ویتامین D آن‌ها نیز کاهش می‌یابد: افراد میانسال، ۶۶٪ توانایی کودکان را در تولید ویتامین D دارند.

منبع: آشپزباشی، ترجمه شده از Science daily

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!