آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

چه بخوریم تا سالم بمانیم ؟

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۶:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
رژیم شما ، سلامتی شما

مواد مغذی نه تنها برای زندگی شما لازم هستند، بلکه برای یک زندگی سالم نیز مورد نیاز می باشند. چه رابطه ای بین سلامتی بدن و غذایی که می خورید، وجود دارد ؟
همیشه می شنیدیم که قدیمی ها می گفتند” شما همانی هستید که می خورید” و هنوز هم درست است. اگر به رژیمی روی بیاورید که سرشار از ویتامین و مواد معدنی باشد، بدن واکنش نشان می دهد. شما احساس سلامتی، انرژی و نشاط بیشتر می کنید. به هر حال، افرادی که در رژیم غذایی شان، صرفاً فقط هله هوله به بدنشان می رسانند، بدون شک از عواقب آن رنج خواهند کشید و بدنشان را، از مصرف مواد مغذی محروم می کنند. نتایج آن، نه تنها خستگی و کم انرژی بودن است، بلکه سلامتی هم به خطر می افتد. پی بردن به رابطه مشخص بین سلامتی و تغذیه، شاید موجب شود انتخاب های بهتری داشته باشید.

بدن به چه چیزهایی نیاز دارد ؟

غذا لازم است ! افراد از این امر غافل می شوند ولی بدن ما به مواد مغذی نیاز دارد. به عنوان مثال، در روزگاران قدیم که ماهی گیران برای ماه ها بدون مواد مغذی لازم، به دریا می رفتند، دچار اسکوربوت (لکه هایی بر روی پوست) به علت عدم مصرف ویتامین سی می شدند. ویتامین سی و سایر ویتامین ها و مواد معدنی، برای بدن حیاتی هستند تا قسمت های مختلف بدن را سالم نگه دارند و کارکردشان را بهینه کنند، در غیر این صورت، بیمار می شویم.
هر عمل و عکس العملی که انجام می دهید، در اثر مواد مغذی است که به بدن رسانده اید. غذا به ما سوخت می رساند تا بتوانیم فکر کنیم و عضلات خود را به حرکت در آوریم. ریز مغذی ها، ویتامین ها و مواد معدنی، به کار می آیند تا بدن ما بتواند کارایی لازم را داشته باشد. شما فقط برای یک سلامت پایدار، نیاز به غذا ندارید، بلکه برای احساس بهتر نیز، نیاز به آن دارید.
بهترین روش برای این که مواد مغذی مورد نیازمان را دریافت کنیم تا سالم باشیم و عملکرد خوبی داشته باشیم، این است که غذای مصرفیمان، از تنوع بالایی برخوردار باشد.

رژیم غذایی ضعیف، سلامتی ضعیف

خیلی از غذاها، مواد زیادی برای سلامت قلب دارند. تحقیق طولانی نشان داده است که میوه ها و سبزیجات و رژیم غذایی سرشار از غلات کامل و چربی های اشباع شده کم، می تواند از بدن، در برابر بیماری های قلبی و فشار خون جلوگیری کند. در حالی که یک رژیم غذایی مملو از چربی اشباع شده و ترانس و بدون میوه و سبزیجات، می تواند به طور حتم موجب ابتلا به بیماری های مختلف شود.
یک رژیم غذایی ناسالم، می تواند تأثیر زیادی بر روی سلامتی شما داشته باشد. بیشتر مشکلات سلامتی رایج در امریکا، که در اثر فقدان مواد مغذی رخ می دهند، بیشتر در اثر کمبود آهن هستند. زنان و دخترهایی که عادت ماهیانه دارند، نیاز به مقدار زیادی آهن، در برنامه غذایی خود دارند تا جایگزین مقداری شود، که در عادت ماهیانه خود از دست می دهند. همچنین، مصرف آهن برای نوزادان، کودکان و نوجوانان در حال رشد لازم است.
مثال دیگر کلسیم است، برای قوی نگه داشتن استخوان ها و سلامت، مورد نیاز است. بدون آن، بدن دچار پوکی استخوان  می شود، بیماری که در اثر آن بدن ضعیف می شود و استخوان ها شکننده می شوند.
خوردن غذاهای متنوع به میزان لازم، در طولانی مدت، موجب می شود تا از جانب تأمین مواد غذایی مورد نیاز بدن، خاطر جمع شوید. به یاد داشته باشید که بدن ما، به همه چیز که درونش است نیاز دارد و بسته به اینکه چه چیزی به آن می دهیم، سلامتمان می تواند خوب باشد یا به خطر بیافتد.
منبع: آشپزباشی، ترجمه شده از Everyday Health

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!