آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ اردیبهشت

چند روش ساده برای مهار معده درد

۹ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
چند روش ساده برای مهار معده درد

برای درمان معده درد بهتر است برخی راه و روش های رایج مانند مصرف قرص و دارو را کنار بگذارید و به روش های طبیعی پیشگیری کننده روی بیاورید.

این روش ها را برای معده درد امتحان کنید:

کاهش فشار بیرونی

هر چیزی که فشار شکم را بالا ببرد اعم از لباس تنگ، کمربند، گن و… جریان خون مویرگی روده را مختل می‌کند و وقتی به چنین روده و دستگاه گوارش تحت فشاری غذا وارد می‌کنید طبق مکانیزم فیزیولوژی، خون وارد این دستگاه نمی‌شود و سوء هضم اتفاق افتاد و حتی کمی احساس درد می‌کنید.

حتی اگر فرد مشکلات خون رسانی زمینه‌ ای مثل تنگی رگ و یا نارسایی قلب هم داشته باشد، روده کاهش خونی شدید پیدا می‌کند تا حدی که ممکن است به روده آسیب جدی وارد شود به همین دلیل بهتر است هیچ نوع عامل فشاری روی شکم نباشد.

بستن محکم کمربند باعث فشار روی روده می‌شود و حتی کسانی که مشکل انسداد ادراری دارند دچار مشکل می‌شوند، همچنین بستن گن به دلیل تحت فشار قرار گرفتن کل شکم و فشردن معده مشکلات سیری زودرس، سوء هضم و خون رسانی غیر صحیح را ایجاد می‌کند و به تدریج فعالیت دستگاه گوارش را مختل کرده و ادامه این کار به فرآیند جذب غذا صدمه می‌زند.

غذاهای فراوری شده

بعضی مواد به تدریج مکانیزم ‌های فیزیولوژیک معده و روده را جذاب می‌کند مانند مواد غذایی کهنه، مواد نمک سود، مواد نیتریت‌ دار، غذاهای کارخانه ‌ای (به دلیل مواد نگهدارنده‌ بسیار) و مواد غذایی دارای اسانس که حتی ممکن است منجر به سرطان‌ های روده و یا معده گردد چون به پرزهای روده کوچک صدمه می ‌رسانند.

داروهای ضد اسید

مصرف بی ‌مورد داروی معده (یا داروی کاهنده اسید معده) و کنترل اسید معده باعث می‌شود حجم باکتری و میکروبی که وارد روده و معده می‌شود زیاد شده و دستگاه گوارش مستعد رشد باکتری در خود می‌شود چرا که مکانیزم دفاع معده در برابر باکتری‌ها اسید آن است.

مصرف مسکن ها

استفاده‌ی زیاد از داروهای مسکن مثل پروفن و دیکلوفناک مکانیزم دفاع مخاطی روده و معده را به هم می ‌ریزد و باعث استعداد ایجاد زخم در آن‌ ها می‌شود. هم‌چنین افرادی که خاک می‌ خورند و یا موهای خود را می ‌بلعند و مشکل روانی این‌ چنینی دارند در واقع مواد غیرقابل جذب را مصرف کرده‌اند که از خروجی معده عبور نمی‌کند و موجب ایجاد انسداد معده می‌شود.

دکتر شاهین شهنازی – فوق تخصص  گوارش

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!