آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ فروردین

چند راه برای کمتر غذا خوردن

۱۹ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
چند راه برای کمتر غذا خوردن

اگر غذا ی وسوسه کننده ای درست بعد از یک وعده غذایی تعارف شود، خیلی از افراد می توانند آن را رد کنند. اما بیشتر اوقات نشانه های خارجی باعث تحریک اشتها شده و احساس گرسنگی کاذب ایجاد می کنند. خانواده، دوستان، بسته بندی و تزیین بشقاب غذا، اسامی و شماره ها، برچسب و رنگ، شکل و بو، فاصله و حواس پرتی، کابینت و… از جمله این نشانه ها هستند. نشانه های بصری برای تعیین میزان خوراک ما محرک های خیلی قوی هستند.

راه حل هایی برای کم خوردن :

بشقاب کوچک تر، معده قانع تر

یکی از قوی ترین محرک های روانی برای پرخوری ما این است که ما باید بشقاب مان را خالی کنیم. این تعهد برای پایان دادن به غذای درون بشقاب از کودکی در ما رشد می کند و خیلی از افراد دوست ندارند غذایی به هدر برود. اجازه ندهید که دیگران به خاطر یک لقمه اضافی باعث عذاب وجدان در شما شوند و کودکان فقیر و گرسنه را به یاد شما بیاورند. مقدار غذای باقی مانده می تواند برای وعده بعدی صرف شود.

گرسنه نبودن، مهم تر از سیر شدن

مسئله دیگر این است که ظرف بزرگ تر باعث پرخوری و ریخت و پاش بیشتر می شود. حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد تا معده به مغز پیام دهد که پر شده است. این حس خیلی دیر عمل کرده و به احتمال زیاد بیشتر از چیزی که نیاز دارید می خورید. بنابراین آرام غذا خورده و به غذایی که می خورید توجه کنید و وقتی به میزان ۸۰ درصد احساس سیری کردید متوقف شوید. به جای اینکه منتظر سیر شدن باشید، از خودتان بپرسید آیا گرسنه هستید. وضعیت «گرسنه نبودن» خیلی زود رخ داده و این زمانی است که باید از غذا خوردن دست بکشید.

حساب و کتاب، از آشپزخانه تا رستوران

وقتی برای غذا خوردن به رستوران می روید، اگر غذایی که سفارش دادید خیلی زیاد است، از گارسون بخواهید تا مقداری از آن را بسته بندی کند تا با خودتان ببرید. البته یادتان باشد که غذاهایی که قابلیت نگهداری ندارند را زیاد سفارش ندهید و آن ها را در ظروف شفاف قرار ندهید.

به بند کشیدن پرخوری

در برخی موارد، به دنبال روش ها و غذاهایی باشید که باعث می شوند کمتر بخورید. اگر با نشانه های پرخوری خودتان مواجه شوید شاید باعث شود تا کمتر غذا بخورید و زیاده روی نکنید. با فهمیدن اینکه چرا ما به این روش غذا می خوریم، می توان کمتر و سالم تر غذا خورد، و خیلی بیشتر از آن لذت برد. سعی کنید تاثیرات کوچک محیطی که ما را به پرخوری ترغیب می کنند را تحت کنترل در بیاورید. تغییرات کوچک در عادات روزانه ما می تواند به کاهش سایز کمر کمک کند!

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!