آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

چرا نباید روی شکم بخوابیم؟

۳۰ دی ۱۳۹۵ ۲:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
چرا نباید روی شکم بخوابیم

افراد به هنگام خواب، در وضعیت ‌های مختلفی قرار می ‌گیرند که برخی از آن ‌ها بر روی بهبود کیفیت خواب در طول شب تأثیر می ‌گذارد. این وسط سوالی پیش می آید: آیا خوابیدن روی شکم مضر است؟ کوتاه‌ ترین پاسخ برای این سؤال، بلی است.

چرا نباید روی شکم بخوابیم

خوابیدن روی شکم باعث کاهش خروپف شده و شدت آپنه خواب را کاهش می‌دهد، اما این وضعیت خوابیدن باعث افزایش فشار روی کمر و گردن می‌شود. این موضوع ممکن است باعث کاهش کیفیت خواب شود. اگر باردار هستید، باید به وضعیت خوابیدن خود توجه نمایید و تا حد امکان روی شکم خود نخوابید.

تأثیر خوابیدن روی شکم بر ستون فقرات

بسیاری از افرادی که روی شکم خود می‌ خوابند، درد بیشتری تجربه می‌کنند. این درد یا در کمر یا در گردن یا در مفاصل است و می ‌تواند بر میزان خواب تأثیر بگذارد. درد بیشتر به معنای بیدار شدن در طول شب و خستگی در طول روز است. طبق گفته Mayo Clinic خوابیدن روی شکم باعث ایجاد فشار روی کمر و ستون فقرات می‌شود، زیرا در این حالت، قسمت میانی بدن بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند.

این امر باعث می‌شود حفظ وضعیت خنثی ستون فقرات به هنگام خواب، دشوار شود. فشار روی ستون فقرات، فشار روی سایر بخش ‌های بدن را نیز افزایش می‌دهد. علاوه بر این، از آنجا که ستون فقرات لوله ‌ای برای عصب‌ ها محسوب می‌شود، فشار روی ستون فقرات می ‌تواند باعث ایجاد درد در تمام نقاط بدن شود. همچنین ممکن است احساس مورمور شدن و بی ‌حسی داشته باشید، گویی بخشی از بدن به خواب می‌ رود و بخش ‌های دیگر بیدار هستند.

تأثیر خوابیدن روی شکم بر گردن

زمانی که بینی‌ تان روی بالش است، نمی ‌توانید نفس بکشید و باید سر خود را به سمت کنار برگردانید تا بتوانید به هنگام خوابیدن روی شکم، نفس بکشید. این امر باعث می‌شود سر و ستون فقرات تان دیگر هم ‌تراز نباشند. شاید در مدت کوتاه متوجه آسیبی که وارد می‌شود نباشید، اما با گذشت زمان مشکلاتی که در ناحیه گردن به وجود می‌آید، کاملاً آشکار می‌شوند.

یکی از مشکلات اصلی گردن، بیرون ‌زدگی دیسک است. این شرایط زمانی به وجود می ‌آید که یکی از مهره ‌های ستون فقرات به اندازه ‌ای تغییر جهت داده که دیسک ژلاتینی داخل آن پاره شده است. زمانی که این ژل بیرون بریزد، باعث تحریک عصب ‌ها می‌ شود.

راه ‌چاره

اگر کل عمر خود را در این حالت به خواب رفته ‌اید و دیگر نمی ‌توانید در حالت دیگری بخوابید، چه باید کرد؟ در ادامه چند نکته ارائه شده که به شما کمک می‌کند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید:

  • از یک بالش باریک و نازک استفاده کنید یا اصلاً بالش استفاده نکنید. هرچه بالش مسطح ‌تر باشد، زاویه گردن و سرتان کمتر تغییر می‌کند.
  • زیر لگن خود نیز یک بالش بگذارید. این کار باعث می‌شود کمر شما در حالت خنثی ‌تری قرار بگیرد و فشار از روی ستون فقرات برداشته شود.
  • صبح پس از بیدار شدن، حرکات کششی انجام بدهید. چند دقیقه انجام حرکات کششی به شما کمک می‌کند بدن خود را هم ‌تراز کنید و ماهیچه‌ های حمایت‌ کننده از کمر را تقویت نمایید. حتماً قبل از انجام حرکات کششی، خود را گرم کنید و این حرکات را به آرامی انجام دهید.
کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!