آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

چرا نباید در مصرف نارنگی زیاده روی کنیم!؟

۵ دی ۱۳۹۵ ۵:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
چرا نباید در مصرف نارنگی زیاده روی کنیم!؟

نارنگی علاوه بر خاصیت اشتها آوری از جمله میوه‌ هایی است که برای قلب و معده مقوی بوده و به ‌عنوان یک اشتها آور طبیعی برای بیماران کم ‌اشتها و افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند، تجویز می‌شود.

در ادامه درباره خواص درمانی این میوه زمستانی جزئیات بیشتری را خواهید خواند:

درمان نفخ شکم با نارنگی

افرادی که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف میوه نارنگی به تنهایی می‌توانند به درمان نفخ شکم خود بپردازند. این گروه می‌توانند میوه نارنگی را به تنهایی میل کنند یا از آب نارنگی یا میوه خشک شده نارنگی مصرف کنند. این مواد همگی خاصیت ضد ‌نفخ دارند. حتی افرادی که تمایل دارند می‌توانند میوه خشک شده نارنگی را به‌ صورت پودر در آورده و آن را به غذای خود اضافه کنند تا اثر نفاخی غذا را از بین ببرد.

نارنگی اکسپکتورانت طبیعی

میوه نارنگی از بهترین داروهای طبیعی ضد ‌سرفه است که به اکسپکتورانت طبیعی در میان درمانگران طب سنتی چین معروف است. مصرف این میوه زمستانی به افرادی که مبتلا به سرفه ‌های خلط‌ دار هستند، بسیار توصیه می‌شود. این میوه همانند شربت اکسپکتورانت خاصیت خلط‌ آور دارد و موجب تخلیه اخلاط موذی از گلو و کاهش سرفه ‌های بیمار می‌شود.

خواص کاربردی و درمانی نارنگی

شاید تا امروز نارنگی را تنها به‌ عنوان یک میوه خوش آب و رنگ و خوشمزه می ‌شناختید اما با مطالعه این نکات خواهید دید که این میوه در برخی شرایط بحرانی می‌تواند مانند دارویی شفابخش به کمک شما بیاید.

  • افرادی که دچار مسمومیت با الکل می‌شوند می‌توانند این مسمومیت را با نوشیدن آب نارنگی یا خوردن نارنگی تازه برطرف کنند. خاصیت سم‌ زدایی نارنگی به بیمار کمک می‌کند تا خیلی سریع بر مسمومیت و ضعف خود غلبه کند.
  • اگر به فشار خون مبتلا هستید، نوشیدن آب نارنگی تازه یا افزودن میوه خشک شده آن به غذا به بیمار کمک می‌کند تا فشار خون خود را کاهش داده و آن را کنترل کند.
  • افرادی که نیاز به دریافت پتاسیم بیشتری دارند می‌توانند از طریق میوه نارنگی، پودر نارنگی یا آب این میوه زمستانی میزان پتاسیم مورد نیاز خود را جبران کنند.
  • پوست خشک شده نارنگی یکی از مفیدترین بخش‌ های این میوه زمستانی برای بهبود سرفه‌ های روزهای سرد زمستانی است.

اما… در مصرف نارنگی زیاده ‌روی نکنید

زیاده‌ روی در مصرف تمامی موادغذایی عوارض جانبی متعددی به همراه دارد. نارنگی نیز از این امر مستثنا نیست و مصرف بیش از ۵عدد نارنگی در روز ممکن است دردسر آفرین باشد.

  • افراط در مصرف نارنگی موجب افزایش گاز روده شده و ناراحتی ‌های گوارشی برای مصرف‌کننده به همراه می‌آورد.
  • نارنگی از آن جهت که راحت ‌ترین میوه برای خوردن است و پوست آن به سادگی جدا می‌شود بیشتر توسط بچه‌ ها خورده می‌شود. بنابراین باید مراقب بچه ‌ها بود زیرا مصرف بیش ‌از اندازه نارنگی آن‌ ها را به اسهال و کندی عملکرد روده‌ ها مبتلا می‌کند.
  • یکی دیگر از عوارض مصرف بیش‌ از اندازه نارنگی بروز آفت و التهاب در دهان و زبان مصرف ‌کننده است.
  • مراقب باشید هرگز نارنگی را به ‌صورت مخلوط با شیرگاو میل نکنید. ترکیب این ۲ موجب بروز دردهای شکمی می‌شود.

نارنگی و تداخل دارویی

افرادی که در نسخه دارویی آن‌ ها داروهایی وجود دارد که به افزایش میزان پتاسیم خون‌ شان کمک می‌کند، باید مراقب باشند که مصرف همزمان این دارو با نارنگی موجب افزایش بیش ‌از حد پتاسیم در بدن آن‌ ها می‌شود و این مسئله خود عوارض جانبی متعددی به‌ دنبال دارد. بنابراین افرادی که از داروهای حاوی پتاسیم مصرف می‌کنند باید در مصرف نارنگی دقت کنند و حتما با مشاوره متخصص خود این میوه را مصرف کنند.

دکتر رضا حشمت – درمانگر طب سنتی چین

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!