آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

چرا زنان زودتر و بیشتر از مردان چاق می شوند؟

۱۵ دی ۱۳۹۵ ۴:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
چرا زنان زودتر و بیشتر از مردان چاق می شوند؟

بر اساس بررسی های انجام شده ، بیش از ۲۴ میلیون از جمعیت کشورمان مبتلا به اضافه وزن هستند که از این میان بیش از ۱۶ میلیون آنان را زنان و مابقی را آقایان تشکیل میدهند !

در این مطلب به بررسی همین مساله چاقی در خانم ها و این که از کجا نشات گرفته می‌پردازیم:

 • بیشتر وقت خانم ها در آشپزخانه می گذرد. مسایلی چون چشیدن غذا که منجر به خوردن و همچنان عامل دیدن غذا و بویدن غذا همه وهمه عواملی هستند که خانم ها را به خوردن غذاهای اضافی وسوسه و تحریک می کند. این امر منجر به افزایش وزن خانم ها می گردد.
 • زنان مسئول تغذیه کودکان هستند و هر وقت به کودک شان غذا می دهند، خودشان هم از آن غذا نصیبی می برند و به خوردن تحریک می شود.
 • میهمانی ها و جلسات خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است و در این جلسات، معمولاً پذیرایی همراه با شیرینی و آجیل و دیگر غذاهای پرکالری ، باعث افزایش وزن می گردد.
 • مادران گرامی به حکم مسؤلیت خانه داری، غذاهای اضافی را که در سفره می ماند به بهانه جلوگیری از اسراف آن ها میل می کنند و به اتمام می رسانند.
 • درصد بافت ماهیچه در زنان کمتر از مردان است و همچنان که می دانیم بافت ماهیچه ای بالاترین سوخت بدن را به خود اختصاص می دهد. از طرف دیگر، بافت چربی زنان بیشتر از بافت چربی مردان است و این بافت پایین ترین مقدار سوخت را دارد. بنابراین اگر خانمی به اندازه همسرش غذا بخورد، مطمئناً چاق خواهد شد، زیرا سوخت پایه او کمتر از همسرش است.
 • خانم ها اکثراً کم تحرک تر از آقایان هستند. این امر باعث کاهش مقدار سوخت ودر نتیجه افزایش وزن آنها می گردد.
 • بعضی افراد برای کاهش استرس به غذا خوردن روی می آورند و حتی در مواقعی که گرسنه نیستند، غذا می خورند یا خورده خواری می کنند زیرا تصور می کنند که غذا خوردن موجب آرامش آن ها می شود. چون زنان خانه دار به حکم مدیریت خانه، دچار افسردگی، بی حوصلگی، عصبانیت و دلهره می شوند، برای کسب آرامش به خوردن پناه می برند و این یکی از عوامل مهم افزایش وزن زنان به حساب می آید.
 • جنسیت زن و روند زندگی در دوران بلوغ و ترشح هورمونی نیز در این زمینه موثر است. استروژن آغاز گر تجمع چربی در بعضی از مناطق از بدن زنان مخصوصا پایین تنه است.
 • اختلال هورمونی در سن یائسگی و کاهش ترشح استروژن منجر به ایجاد نوع دیگر از چاقی که همان چاقی بالاتنه است، می شود. زیرا نقش هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون در ایجاد چاقی خانم ها بیشتر از نوع پایین تنه (شکم ران ها و باسن) است اما بعد از یائسگی که سطح هورمون های زنانه کاهش می یابد، چاقی بالا تنه بیشتر دیده می شود.
 • بیماری تخمدان پلی کیستیک ترشح معده را افزایش داده و باعث احساس گرسنگی زود هنگام می شود. به این ترتیب شخص مضطرب، زود به زود غذا می خورد و در نتیجه به مرور چاق می شود.
 • بیشتر داروهای مصرفی زنان هورمون های جنسی است (ترکیبات حاوی استروژن و پروژسترون) مخصوصا داروهای ضد بارداری . استفاده از این داروها منجر به چاقی پاین تنه می شود.
 • هرچند قدری اضافه وزن در دوران حاملگی امری طبیعی است، ولی آن چیزی که در واقع مشاهده می شود، اشتباهی است که تصور می کنند که زن حامله باید زیاد غذا بخورد، واین مطلب منجر به فربه شدن زنان در دوران بارداری می شود. خانم ها غالبا به سختی می توانند به وزن اول شان برگردند.
 • زن شیرده برای تولید۸۵۰ سی سی شیر مورد نیاز فرزند شیرخوارش نیازمند ۶۵۰ کالری اضافه در روز است، ولی متاسفانه دریافت زنان شیرده خیلی بیشتر از این مقدار کالری است واین یکی از عوامل افزایش آمار چاقی در زنان به حساب می آید.
 • زنان پس از ازدواج با همسران خود غذا می خورند و سعی می کنند همان مقدار که همسرشان می خورد، میل کنند ولی این یک اشتباه است زیرا مردان به علت جثه بزرگتری که دارند، بیشتر غذا نیاز دارند. این اشتباه رفتاری در زندگی مشترک به افزایش وزن منجر می شود. از طرف دیگر خیلی از خانم ها در دوره ای که تنها زندگی می کنند، اغلب اوقات از خوردن شام خودداری می ورزند ولی در زندگی مشترک هر شب با همدیگر شام زیادی می خورند.
کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!